Požiarov pre stav komínov je veľa, hasiči chcú zmenu zákona

Hasiči chcú aj zmenou legislatívy bojovať proti požiarom, ktoré vznikajú pre nevyhovujúci stav komínov. V novele zákona o ochrane pred požiarmi navrhli, aby si ľudia dali kontrolovať aspoň raz ročne komín odborníkom, teda kominárom. Pred desiatimi rokmi táto povinnosť zo zákona vypadla.
Hasiči poukazujú na štatistiky požiarov v súvislosti s vykurovacími telesami. "Do roku 2005 sme dokázali udržať túto požiarovosť na úrovni 250 až tristo požiarov ročne, potom nám v priebehu desiatich rokov táto krivka narástla o viac ako sto percent," povedal vo štvrtok prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý. Podľa neho to spôsobil lobing a následná zmena zákona, aby komíny nemuseli kontrolovali iba odborníci.
V legislatíve sa tak objavila klauzula, že komín má byť skontrolovaný, ale už nebolo uvedené kým. "Obyčajný laik alebo ten, kto si komín postaví, ho nevie skontrolovať tak, ako by to malo byť," argumentoval Nejedlý. Od roku 2005 začal stúpať počet spomínaných požiarov. V roku 2012 to bolo 709 požiarov, odvtedy mierne klesol na vlaňajších 563. "Stále je to minimálne dvojnásobok toho, čo bolo do roku 2005," vraví Nejedlý.
Komíny budú kontrolovať osoby s odbornou spôsobilosťou
Novela zákona o ochrane pred požiarmi je v pripomienkovom konaní. Zmeny by po schválení mohli platiť od leta. Legislatíva zavádza povinnosť, že všetky komíny budú musieť kontrolovať osoby s odbornou spôsobilosťou.
Pri tvorbe novely spolupracovali s Komorou kominárov Slovenska. Podľa Nejedlého je dnes kominárov viac ako tristo, pričom vedia vyškoliť 50 pracovníkov za rok. Na Slovensku je približne 800-tisíc rodinných domov plus bytová výstavba. Komín by mal prejsť podľa návrhu kontrolou raz za 12 mesiacov.
Hasiči predpokladajú, že občania aj kominári takéto nastavenie zvládnu. Za nesplnenie povinnosti v tejto oblasti hrozí fyzickej osobe pokuta do 99 eur, právnickej osobe do 16 600 eur. Nejedlý pripúšťa, že kontrola tejto povinnosti bude náročná a zodpovednosť je preto hlavne na ľuďoch.
Novela prináša aj ďalšie zmeny. Ruší sa pojem preventivár obce, ktorý mal hasičom pomáhať s kontrolou, ako ľudia v domácnostiach dodržiavajú požiarnu bezpečnosť. Podľa Nejedlého sa to neosvedčilo, keďže málokto dovolí cudzím ľuďom vstup do domu.
Pozíciu preventivára bude preto vykonávať požiarny technik alebo technik špecialista. Hasiči zároveň plánujú, že kontroly u právnických osôb už nebudú avizovať dopredu. "Štátny požiarny dozor sa nebude vykonávať tak, že sme aj rok dopredu oznamovali kontrolu. Aj Hasičský a záchranný zbor začne kontrolovať subjekty náhodným výberom," dodal Nejedlý.

Gašpar: OČTK by mali konať a nebagatelizovať silnejúce prejavy nenávisti
Orgány činné v trestnom konaní by mali okamžite konať a nebagatelizovať silnejúce prejavy nenávisti. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar.

Vládni politici podľa Matoviča prekrývajú svoje zlyhania šírením strachu
Koaliční politici podľa opozičného hnutia Slovensko prekrývajú svoje zlyhania šírením nenávisti v spoločnosti.

Hlas-SD sa nestotožňuje s návrhom novely zákona o Matici slovenskej z dielne SNS
Koaličná strana Hlas-SD nesúhlasí s návrhom novely zákona o Matici slovenskej z dielne koaličnej SNS.

Hnutie Slovensko kritizuje čerpanie eurofondov určených na rómske komunity
Hnutie Slovensko kritizuje čerpanie miliardy eur z eurofondov určenej na zlepšenie životných podmienok v rómskych komunitách.

Hajko: Voľba riaditeľky STVR je zavŕšením politického ovládnutia inštitúcie
Opozičný poslanec Národnej rady SR Jozef Hajko si myslí, že zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR je zavŕšením politického ovládnutia verejnoprávnej inštitúcie v prospech vládnych strán.