• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

Sulík vyzval kollárovcov na odchod, apeloval na zdravý rozum

  • 13:39 11.04.2013
  • BRATISLAVA
Sulík vyzval kollárovcov na odchod, apeloval na zdravý rozum

Odporúčame:

Politológ: Kollárovcom ostanú odídenci či trosky, SaS skončí

SaS môže prísť o poslanecký klub a stratí výhody Predseda SaS Richard Sulík vyzval Jozefa Kollára na odchod zo strany.

„Po dôkladnom vyhodnotení posledných aktivít Jozefa Kollára a jeho prívržencov ich vyzývam, aby opustili stranu Sloboda a Solidarita,“ napísal v tlačovej správe Sulík s tým, že jeho opakovanému záujmu hľadať prienik názorov a udržať jednotu strany dodávali energiu aj slová Jozefa Kollára, ktorý pred voľbami predsedu strany vyhlásil, že bude pre SaS ďalej naplno pracovať bez ohľadu na výsledok marcového kongresu.

Medzi podporovateľov Jozefa Kollára na kongrese liberálov patrili poslanci Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Martin Chren či Juraj Droba.

Hodnota tohto záväzku je podľa Sulíka už nulová. „Neúspešný kandidát na predsedu SaS sa odmietol stať podpredsedom a dnes otvorene hovorí, že v ďalšom smerovaní strany nevidí svoje miesto. A to aj napriek tomu, že som akceptoval významnú časť jeho zámerov z predvolebného programu v nádeji, že ich budeme napĺňať spoločne,“ zdôraznil Sulík.

Zároveň upozornil, že poslanec SaS a člen Republikovej rady Daniel Krajcer zas tvrdí, že šanca ostať v SaS je minimálna. „Berieme to na vedomie. Dámy a páni v SaS, ktorí sa nedokážete vyrovnať s porážkou, odíďte. Urobte to hneď a dôstojne s ohľadom na svoju vlastnú tvár, ak vám už na členoch SaS, ktorí chcú v strane zostať, nezáleží,“ vyhlásil Sulík.

Predseda SaS apeluje na zvyšky ich slušnosti a zdravý rozum, aby prestali štvavými rečami ničiť povesť strany Sloboda a Solidarita v médiách a na diskusných fórach. Slovensko má podľa neho úplne iné problémy, ako byť unavované ich frustráciou z toho, že výsledok demokratických volieb v SaS je iný, ako si želali.

Sulík zároveň poprosil voličov, aby boli trpezliví a zostali s SaS. „Nositelia hodnôt, pre ktoré ste SaS volili, v SaS zostávajú a budú ďalej bojovať o vašu priazeň,“ dodáva Sulík vo vyhlásení.

Sulík sa s Kollárom stretol v utorok. Kollár po stretnutí povedal, že ich názory na budovanie straníckych štruktúr a denno-denný výkon politiky sú nezlučiteľné.
Kollár: Sulík sa demaskoval

Dnešnou výzvou Sulíka na odchod kollárovcov nastáva podľa Jozefa Kollára v SaS krágľovanie. Ako povedal pre agentúru SITA, už nejde o krágľovanie v jednotnom čísle ako pri odvolaní Juraja Miškova z postu podpredsedu SaS, ale v množnom čísle, keď Sulík vyzval na odchod takmer polovicu strany.

„Sulík sa dnes demaskoval. Nie je líder, ktorý spája a priťahuje, ale je lídrom, ktorý rozdeľuje a odtláča ľudí od seba. Toto nepatrí do základnej výbavy politika,“ povedal Kollár. Zároveň potvrdil, že svoje rozhodnutie o zotrvaní, alebo odchode zo strany oznámi v utorok na tlačovej konferencii.
Krajcer: Sulík sa stáva hrobár SaS

Kollárovci oznámia svoje rozhodnutie ako budú ďalej pôsobiť v politike v utorok. Ako povedal pre agentúru SITA Daniel Krajcer, prívrženci Jozefa Kollára, ktorý bol protikandidátom Richarda Sulíka na predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS), oznámia svoje rozhodnutie tak, ako avizovali, teda v priebehu niekoľkých dní. „Budeme reagovať, ale nie na dnešné vyhlásenie Sulíka,“ povedal Krajcer.

Sulík podľa Krajcera rozbíja stranu, keďže všetkých prívržencov Kollára je polovica strany. Za Sulíka na kongrese v Prešove hlasovalo 134 delegátov a za Kollára 121 delegátov. „Zo Sulíka sa tak stáva hrobár SaS,“ vyhlásil Krajcer.

Podľa odvolaného podpredsedu SaS Juraja Miškova Sulík dnešnou výzvou na odchod prívržencov Kollára z SaS rozbíja jednotu strany a likviduje SaS. „Vyháňa polovicu členov strany. To sú tí prívrženci Kollára, ktorí hlasovali za neho ako protikandidáta Sulíka. Je to absurdné a šialené,“ povedal pre agentúru SITA Miškov.
Galko: Na odchod Kollárovcov bolo už včera neskoro

Na odchod Jozefa Kollára a ľudí stojacich za ním bolo podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka už včera neskoro. Ako povedal Galko pre agentúru SITA, Kollár môže zabudnúť na to, že s ním odídu všetci členovia strany, ktorí ho volili.

„Mnohých z nich totiž oklamal a sú z neho sklamaní – neodídu s ním. Volili ho totiž vo viere v jeho program. Zároveň však uverili jeho slovám, že bude pracovať pre stranu aj v prípade porážky. Tieto prísľuby však štyria poslanci NR SR pošliapali ihneď po marcovom kongrese,“ vyhlásil Galko s tým, že od dňa porážky Jozefa Kollára strane svojimi krokmi len škodia.

Galko sa preto stotožňuje s výzvou Richarda Sulíka a ocení, ak zo strany čo najskôr odídu. „Zároveň očakávam, že potvrdia svoje slová v tom zmysle, že nie sú prilepení na stoličkách a nejde im o žiadne funkcie, vzdajú sa poslaneckých mandátov v NR SR a začnú na zelenej lúke. Lebo strana SaS je tá, na kandidátke ktorej boli do NR SR zvolení,“ vyhlásil Galko.

Pripomenul, že Jozef Kollár nevylúčil možnosť, že budú v 2016 roku spolupracovať. „To je možné, avšak nutnou podmienkou je to, aby sa dnes zachovali ako chlapi a zároveň ako vyspelí politici. Do ich ďalšieho politického aj osobného života im želám len to najlepšie,“ dodal.
Poliačik: Sulík ukázal veľkosť lídra

Sulík podľa poslanca NR SR Martina Poliačika ukázal veľkosť lídra a snažil sa nájsť všetkými spôsobmi prieniky medzi postojmi takzvanej Kollárovej skupinky a zvyškom SaS.

„Ponúkol Kollárovi podpredsednícku funkciu, na ktorej by mohol dôstojne reprezentovať všetkých, ktorí ho na kongrese volili,“ povedal Poliačik dnes pre agentúru SITA s tým, že z druhej strany neprišiel ani náznak vôle k spoločnému riešeniu.

Poukázal pritom na množiace sa vyjadrenia, ktoré poškodzujú SaS a neviedli k zlepšeniu postavenia liberálnej politiky na Slovensku. Z tohto dôvodu Poliačik chápe výzvu Sulíka.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

VČERA - 21:36Domáce

Reforma vednej a inovačnej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny.

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

VČERA - 19:15Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov.

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

VČERA - 18:29Domáce

Pre čelnú zrážku dvoch motorových vozidiel medzi obcami Vikartovce a Kravany v okrese Poprad je cesta III/3074 v danom úseku neprejazdná.

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

VČERA - 15:30Domáce

V piatok 15. októbra pred polnocou došlo na ceste prvej triedy v katastri obce Makov, okres Čadca k dopravnej nehode.

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

VČERA - 14:49Domáce

Mimoparlamentné KDH chce byť úspešné v budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách. Pre svojich kandidátov bude hľadať aj širšiu podporu.