V Bratislave protestovali mníšky i mladí pred úradom vlády

Desiatky ľudí sa v utorok zišli v Bratislave pred Úradom vlády SR, aby prejavili svoj nesúhlas s Celoštátnou stratégiou ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku.
Protestujúci žiadali rovnaké práva pre všetkých
Ako pokračovala, protestujúci chcú, aby vláda venovala primeranú pozornosť všetkým, ktorí potrebujú pomoc a ochranu, pretože v ľudskoprávnej stratégii sa nerovnomerne venuje jednotlivým skupinám obyvateľstva.
Právam starších ľudí sa venuje na 14 stranách, predchádzaniu rasizmu a xenofóbie na 12 stranách, právam osôb žijúcich na hranici chudoby na 10 stranách, právam osôb so zdravotným postihnutím na deviatich stranách, zatiaľ čo právam LGBTI ľudí na 105 stranách, pripomenula.
"No toto nie je problém, ktorý skutočne trápi slovenskú spoločnosť a preto vyzývame vládu, aby stratégiu takto jednostranne zafarbenú odmietla a venovala pozornosť problémom, ktoré spoločnosť skutočne trápia, a síce ochrane rodiny," povedala s tým, že keď bude zdravá rodina, bude zdravá aj spoločnosť.
Protest bol pokojný
Protest bol pokojný, medzi ľuďmi bolo vidieť transparenty s nápismi, ako "Celoštátna tragédia ľudských práv", "Rodina je najdôležitejšia" či "Muž+žena+deti=rodina". Organizátori, ktorými bolo Fórum života s Alianciou za rodinu protest ukončili svetelnou reťazou a blikaním na budovu Úradu vlády SR.
"A to preto, aby vládu osvietilo, a aby konala podľa zdravého rozumu a prijímala dokumenty, ktoré chránia všetkých obyvateľov rovnako a ktoré väčšina ľudí považuje za správne a zdravé," dodala Renáta Ocilková z výboru pre rodovú rovnosť pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Ľudskoprávna rada vlády stratégiu odporučila
Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku poputuje po troch rokoch práce na rokovanie vlády. Ľudskoprávna rada vlády ju v pondelok 1. decembra prijala a odporučila vláde na schválenie. Predseda rady Miroslav Lajčák ju do vlády pošle do 31. decembra, ďalej je v kompetencii jej predsedu, kedy ju na rokovanie zaradí.
Aj napriek tomu, že ľudskoprávna rada vlády stratégiu odporučila, občianska komora rady za ňu hlasovala s podmienkou. Svoje vysvetlenie, resp. pripomienky mala zaslať do 5. decembra písomne predsedovi rady, tie budú následne priložené k dokumentu, ktorý pôjde na rokovanie vlády. Podľa člena za občiansku komoru ľudskoprávnej rady vlády Kálmána Petőcza je hlavným problémom stratégie to, že kladie malý dôraz na zodpovednosť štátu a aktívny prístup k implementácii ľudských práv.
Problém má aj poslankyňa NR SR Erika Jurinová, ktorá stratégiu považuje za dielo tých, ktorí sa na ňom zúčastnili. Stratégia je podľa nej príliš jednostranná. Podľa Miroslava Lajčáka, ktorý je predsedom rady vlády, nie je ideálnym dokumentom, no je najlepším možným, aký sa v slovenských podmienkach o ľudských právach nachádza. "Prijatím stratégie sa nič nekončí, jej prijatie sú nové výzvy, ktoré pred nami stoja," povedal Lajčák po zasadnutí rady 1. decembra.

Ján Budaj verí, že sa trestné konanie ukáže ako nedôvodné
Exminister životného prostredia Ján Budaj, ktorý čelí obvineniu pre pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, deklaruje, že čestne hájil verejný záujem.

Z trhu sťahujú cestoviny
ŠVPS SR upozorňuje na nevyhovujúce cestoviny na slovenskom trhu.

SHMÚ vydal výstrahy, platia pre celú krajinu
Meteorológovia varujú pred nepriaznivým počasím.

Z trhu sťahujú silikónovú pomôcku do kuchyne
V pomôcke sa podľa hygienikov zistilo nadlimitné množstvo prchavých látok.

Opoziční politici reagovali na list od Fica
Nenávisť šíri podľa Gröhlinga a Remišovej premiér.