Slováci nakupujú viac hračiek, minú na ne desiatky eur
- 7:31 16.12.2014
- BRATISLAVA

Rodiny len s jedným dieťaťom míňajú na kúpu hračiek v priemere najviac.
Slovenské domácnosti dávajú na hračky v priemere 38 eur. "Suma, ktorú priemerná slovenská domácnosť priemerne ročne vydá za hračky, sa približne rovná priemerným ročným výdavkom za kúpu nového televízora," skonštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Slováci podľa neho neprestali nakupovať hračky ani v ťažších krízových rokoch. "Podiel hračiek na celkových výdavkoch rodín sa dlhodobo zvyšuje, a to z 0,25 percenta v roku 2004 na 0,30 percenta v roku 2009. Ich rast sa nezastavil ani v horších časoch a vyšplhal sa až na 0,35 percenta v roku 2012," doplnil Koršňák.
Nízkopríjmové domácnosti míňajú na hračky viac
To, že Slováci nepovažujú hračky za zbytočný výdavok, potvrdzuje podľa analytika aj porovnanie výdavkov lepšie zarábajúcich a nízkopríjmových domácnosti. Kto zarába viac, síce minie na hračky v absolútnom vyjadrení vyššiu sumu, tá však tvorí percentuálne menšiu časť jeho výdavkov, teda 0,32 percenta, ako u nízkopríjmových domácnosti, kde je ten podiel 0,39 percenta.
Domácnosti s nižšími príjmami sú tak podľa Koršňáka pravdepodobne ochotné uskromniť sa v iných výdavkoch, než na tých za hračky. Nároky na kúpu hračiek u nich podľa neho navyše zvyšuje aj fakt, že práve nízkopríjmové domácnosti sú často viacdetné.
Najštedrejšie k svojim deťom sú rodiny s jedným dieťaťom, vynaložia naň ročne približne 61 eur. Dieťa v rodine s dvomi deťmi dostane podľa analytika od svojich rodičov hračky za 37 eur a dieťa v mnohopočetnej rodine s tromi a viac deťmi už len za 21 eur. Nezanedbateľné výdavky na hračky však podľa Koršňáka vykazujú aj rodiny bez detí. Ich ročné výdavky v tejto oblasti dosahujú 16 eur.
Slovensko vyviezlo hračky za desiatky miliónov
Aj napriek tomu, že podľa Koršňáka výdavky slovenských domácnosti na hračky v posledných rokoch nepretržite rastú, slovenské domácnosti patria v rámci Európskej únie stále k tým skromnejším. Posledné údaje Eurostatu z roku 2010 hovoria, že kým výdavky na hračky, hry a hobby tvorili tri promile všetkých výdavkov slovenských domácnosti, európsky priemer v tomto roku bol štyri promile z celkových výdavkov.
Najväčší podiel majú hračky na celkových výdavkoch domácnosti v Dánsku a Veľkej Británii, kde to bolo osem promile.
Slovenské firmy v minulom roku podľa údajov Eurostatu vyviezli hračky v hodnote viac ako 130 miliónov eur. To je v porovnaní s rokom 2005 desaťnásobný rast. Aj v roku 2014 export hračiek zo Slovenska ďalej rástol, za prvých osem mesiacov roka medziročne o 8,1 percenta.
Spolu s Českou republikou tak bolo Slovensko v posledných rokoch najrýchlejšie rastúcim exportérom hračiek v Európe. Najväčším vývozcom hračiek v Európe je susedná Česká republika. Tá vývozmi v hodnote 1,8 miliardy eur ročne už predstihla aj Nemecko.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA
Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.