Šéfka ústavneho súdu chce viac sudcov a menej kompetencií

Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky má najviac kompetencií, najviac podaní a najviac rozhodnutí v porovnaní s ústavnými súdmi okolitých krajín Európskej únie.
Ako v závere vystúpenia uviedla predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková, ústavný súd má v súčasnosti až osemnásť kompetencií a rozhodovacích právomoci a najmenej sudcov.
„Treba prehodnotiť a zredukovať kompetencie a právomoci nášho ústavného súdu. Niektoré z nich možno preniesť na všeobecné súdy a niektoré iné orgány verejnej moci. Zvýšiť treba aj počet ústavných sudcov z terajších trinásť na pätnásť,“ uviedla Macejková. Dodala, že v tomto smere treba novelizovať Ústavu SR, ako aj zákon o ústavnom súde.
Volebné sťažnosti môžu riešiť všeobecné súdy
Macejková uviedla, že k najvýznamnejším právomociam ÚS patrí ochrana ústavnosti a práv a slobôd zaručených ústavou.
V kompetencii ústavného súdu je výklad samotnej ústavy, skúmanie súladu národnej legislatívy, všeobecne záväzných predpisov štátnych orgánov a samospráv s ústavou, ako aj európskymi normami a medzinárodnými dohovormi vrátane skúmania súladu medzinárodných zmlúv a dohovorov, či rozhodovanie o súlade referenda s ústavou.
Slovenský ústavný súd rozhoduje aj o volebných sťažnostiach, zákonnosti a ústavnosti volieb všetkých stupňov vrátane voľby prezidenta a volieb poslancov do Európskeho parlamentu. Od vzniku ÚS bolo podaných 511 podaní a sťažností týkajúcich sa volieb. Macejková uviedla, že o volebných sťažnostiach, týkajúcich sa volieb do orgánov samosprávy, by mohli riešiť všeobecné súdy.
Ochrana slobôd a základných práv fyzických a právnických osôb a ich podnetoch predstavuje kľúčovú oblasť a patrí k najrozsiahlejšej agende Ústavného súdu SR.
Od januára 2002 do 1. marca tohto roku ústavnému súdu doručili 81 812 sťažností a z kvantitatívneho hľadiska je to absolútna väčšina z celkového počtu podaní doručených ústavnému súdu. Na vysokom počte sťažností sa môže podieľať záujem sťažovateľov získať primerané finančné zadosťučinenie. V roku 2012 ústavný súd priznal sťažovateľom ako primerané finančné zadosťučinenie 750 490 eur. No stále to predstavuje nižšiu sumu ako v obdobných prípadoch priznáva sťažovateľom Európsky súd pre ľudské práva.
Úmyselné porušenie ústavy nie je definované
Macejková poukázala na fakt, že po novelizácii ústavy ústavný súd môže rozhodovať o obžalobe prezidenta pre vlastizradu a úmyselné porušenie ústavy, no zatiaľ k uplatneniu tejto právomoci nedošlo.
„Vo vzťahu k tejto právomoci treba poukázať na to, že zatiaľ čo pri posudzovaní vlastizrady je ústavný súd viazaný kvalifikáciou tohto skutku v Trestnom zákone, úmyselné porušenie ústavy nie je nikde v našom právnom poriadku definované, čo by mimoriadne sťažilo úlohu i zodpovednosť ústavného súdu v prípade, ak by bola podaná žaloba na prezidenta pre úmyselné porušenie ústavy,“ povedala Macejková.
S príhovorom na konferencii vystúpil Gianni Buquicchi, predseda Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva – Benátskej komisie. V ďalšej časti vystúpili pozvaní predstavitelia ústavných súdov, ako aj domáci odborníci na ústavné právo.
Popoludní oslavy 20. výročia vzniku ÚS SR pokračujú v košickom štátnom divadle za účasti najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky. Okre iného tu bude predstavená aj poštová známka vydaná k 20. výročiu ÚS SR.

Polícia pátra po nezvestnej Dominike. Nevideli ste ju?
Dievčina je už niekoľko dní nezvestná.

Polícia pátra po nezvestnom Sebastiánovi
Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Stovky slovenských lekárov a farmaceutov sa ostro dištancujú od tvrdení Petra Kotlára
Lekári nerozumejú, čo Kotlára kvalifikuje vyjadrovať sa k vakcinácii, práci lekárov, pracovníkov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, farmaceutov a výskumníkov v oblasti mRNA vakcín.

Drucker uviedol, koľko bude stáť analýza mRNA vakcín proti COVID-19
Zástupcovia SAV a ŠÚKL uviedli, že ich cieľom je priniesť overené, transparentné a dôveryhodné závery.

KDH vyzýva Kaliňáka objasniť financovanie novej nemocnice. Budú sa odkupovať pozemky Sakovcov?
Opozičné KDH vyzýva ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby občanom transparentne objasnil, z čoho bude financovaná nová národná nemocnica v Bratislave.