Dohoda Únie s USA ohrozí potravinársky sektor, tvrdí komora
- 11:19 11.12.2014
- BRATISLAVA

Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore chýbajú seriózne analýzy, ktoré by tvrdenia o prospešnosti Transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícií doložili.
Pripravovaná dohoda o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií medzi Európskou úniou a USA môže ohroziť európsky a teda aj slovenský agropotravinársky sektor.
Upozornila na to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). "Tvrdenia, že dohoda o TTIP bude prospešná pre všetkých obyvateľov členských krajín EÚ, by bolo potrebné doložiť serióznymi analýzami," uviedol predseda SPPK Milan Semančík.
Semančík upozorňuje na odvrátenú stranu dohody
Podľa neho sa vo všeobecnosti zvýrazňuje len rozšírenie ponuky tovarov, zníženie obchodných nákladov a lacnejšie nakupovanie v obchodoch, ktoré má údajne priniesť priemerné úspory pre štvorčlennú rodinu na úrovni 500 eur. "Nič sa však nehovorí o zániku pracovných miest a zhoršení ekonomickej a sociálnej situácie ľudí z odvetví, ktoré budú dohodou priamo postihnuté, kam podľa nás patrí aj poľnohospodárstvo a potravinárstvo, zamestnávajúce prevažne vidiecke obyvateľstvo," dodal Semančík.
Nevierohodne podľa predsedu SPPK vyznieva zdôrazňovanie významu partnerstva pre malé a stredné podniky, ktorým odbúranie doterajších byrokratických bariér údajne uľahčí vývoz. Pritom tieto spoločnosti, až na niekoľko výnimiek, podľa Semančíka nemajú transatlantický exportný potenciál. "Oveľa reálnejšia sa zdá byť výhodnosť zmluvy pre nadnárodné korporácie, ktoré údajne stoja v pozadí jej prípravy a do určitej miery ho aj manažujú," podotkol.
Môžu nastať dramatické zmeny v podnikateľskom prostredí
Odstránenie rozdielov medzi agrárnymi politikami a prístupmi EÚ a USA by v súčasnosti podľa SPPK znamenalo dramatické zmeny v podnikateľskom prostredí aj v úrovni ochrany spotrebiteľa. Komora pritom upozorňuje aj na možné existenčné riziká pre malých a stredných výrobcov potravín v EÚ. "Európska komisia zatiaľ nemá mandát dospieť v rokovaniach k zníženiu potravinových štandardov, riziko prieniku geneticky modifikovaných potravín a hormonálne upraveného hovädzieho mäsa na európsky trh je v súvislosti s dohodou o TTIP stále veľké," vyhlásil Semančík.
Najkontroverznejšiu časť dohody predstavujú podľa SPPK ustanovenia o ochrane investícií a medzinárodnej investičnej arbitráži (ISDS). Ako vysvetlil Semančík, ide o systém odporúčaný Svetovou bankou a Medzinárodnou obchodnou organizáciou (WTO), ktorý umožňuje investorom vymáhať od štátu, v ktorom investovali, náhradu škody za zníženie zisku v porovnaní s plánom. Škodu by pritom malo spôsobiť prijatie národnej normy alebo legislatívy. Podľa predsedu SPPK Slovensko už má takýto mechanizmus zakotvený v bilaterálnej dohode s USA.

Trumpove clá spôsobujú problémy firmám v USA, ktoré sú závislé od výroby v Číne
Obchodný spor amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou spôsobil zmätky vo firmách v USA, ktoré sa spoliehajú na čínsku výrobu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.