Na Obamu podalo žalobu 17 amerických štátov
- 8:38 04.12.2014
- WASHINGTON

Barack Obama predstavil v novembri novú stratégiu imigračnej politiky, ktorá má priniesť úľavu od hrozby deportácie pre takmer 4,7 milióna ľudí, ktorí sa zdržujú na území USA bez platných dokladov.
Texas vedie koalíciu 17 amerických štátov, ktoré v stredu zažalovali administratívu prezidenta Baracka Obamu pre jeho rozhodnutie pomocou dekrétov ochrániť pred deportáciou približne 4,7 milióna prisťahovalcov bez platných dokladov.
O oznámení texaského generálneho prokurátora Grega Abbotta informovala v noci nadnes agentúra Reuters.
V podaní predloženom texaskému federálnemu súdu v južnom obvode Texasu sa uvádza, že Obamovo exekutívne nariadenie je nezákonné a umožňuje federálnym úradom "poskytnúť rozsiahle výhody jednotlivcom, ktorých správanie je v rozpore s Kongresom," uviedol pre Reuters republikán Abbott.
K texaskej iniciatíve sa pridali aj ďalšie americké štáty, republikánske bašty, ako Alabama, Idaho, Mississippi či Utah.
Barack Obama predstavil v novembri novú stratégiu imigračnej politiky, ktorá má priniesť úľavu od hrozby deportácie pre takmer 4,7 milióna ľudí, ktorí sa zdržujú na území Spojených štátov bez platných dokladov. Demokrat Obama sa tak chystá urobiť prostredníctvom prezidentských dekrétov a obísť hlasovanie Kongresu, kde majú prevahu republikáni.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva
Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.

Putin poďakoval Ficovi za návštevu Moskvy napriek "logistickým problémom"
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine.

Starmer: Podpora Ukrajiny patrí medzi britské priority
Podpora Ukrajiny je „absolútnou prioritou“ Spojeného kráľovstva a jeho severoeurópskych spojencov, britský premiér Keir Starmer.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.