• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
19°Bratislava

Frešo chcel podľa premiéra podraziť SaS, ten to odmieta

  • 15:01 07.04.2013
  • BRATISLAVA
Frešo chcel podľa premiéra podraziť SaS, ten to odmieta

Premiér Robert Fico a líder Smeru-SD tvrdí, že sa tri alebo štyrikrát súkromne stretol s predsedom SDKÚ-DS Pavlom Frešom pre voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

"Tri alebo štyrikrát ste nás žiadali, aby sme zablokovali hlasovanie, pokiaľ ide o voľbu kandidáta SaS a dali ste konkrétne meno za SDKÚ, o ktorom sme sa bavili ako o predsedovi NKÚ," vyhlásil Fico v relácii RTVS O 5 minút 12.

Frešo mu údajne povedal, že sú síce viazaní nejakými dohodami, ale "že nemôžeme zvoliť predstaviteľa SaS".

Frešo odmietol vyjadrenia premiéra. "Tri alebo štyrikrát ste vy mňa volali na súkromný rozhovor, ako to budeme riešiť. Tri alebo štyrikrát som toto odmietol," bránil sa Frešo s tým, že chápe, že Fico je v úzkych.

Podľa Freša je realita taká, že za kandidáta hlasovala opozícia a predložil počty hlasov v jednotlivých kolách tajnej voľby predsedu NKÚ.

"Žiadnych 10 - 15 hlasov tam zo Smeru nebolo," tvrdil Frešo. Ak by tieto hlasy chcel vládny Smer dať, tak podľa Freša stačilo urobiť jednoduchú vec - umožniť verejnú voľbu.

"Dalo sa to overiť," dodal. Od tohto sa podľa neho snaží Fico "špinavosťami" odpútať pozornosť. Frešo ho vyzval, aby bol chlap a umožnil verejnú voľbu predsedu NKÚ. "Nechajte tie intrigy na boku, umožnite verejnú voľbu šéfa NKÚ a ja ako predseda jednej z opozičných strán sa postarám o to, aby sme mali spoločného jedného kandidáta," dodal.
Štyri neúspešné voľby

Premiér však povedal, že vo všetkých personálnych otázkach preferujú princíp tajnej voľby. "Tajná voľba bude aj pri predsedovi NKÚ," povedal.

Podľa neho môžu urobiť len jedno - sadnúť si a nájsť riešenie tohto problému. Navrhuje, aby opozícia prišla s novým kandidátom alebo ak sa nevedia dohodnúť, tak má každá strana predložiť vlastného kandidáta.

Podľa Fica by sa na spoločnom kandidátovi zhodnúť aspoň v Ľudovej platforme.

Voľba nového predsedu NKÚ sa v tomto volebnom období uskutočnila štyrikrát. Ani jeden z pokusov nedopadol úspešne, žiaden z kandidátov opozície nezískal potrebný počet hlasov na zvolenie.
Fico prezradil svojich favoritov

Aj keď premiér Robert Fico a ďalší poprední politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii, v praxi vládni poslanci opakovane zablokovali zvolenie opozičného kandidáta. Najprv v júli a v septembri minulého roku Kamila Krnáča a v decembri a v polovici marca tohto roka Vladimíra Klimeša.

Smer-SD argumentuje, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Premiér už skôr navrhol, aby každá z opozičných strán predstavila svojho kandidáta, z ktorých by si Smer-SD vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

VČERA - 20:23Domáce

SHMÚ upozorňuje na silný vietor a dážď.

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

VČERA - 20:16Domáce

Vlaková doprava bola v dôsledku nehody prerušená.

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

VČERA - 18:50Domáce

Ministerstva vnútra SR zriadilo infolinku pre voličov.

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

VČERA - 18:04Domáce

Pri dopravnej nehode zahynul 42-ročný vodič.

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

VČERA - 16:21Domáce

Pre elektrifikáciu trate nahradia vlaky autobusmi.