• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Za rok Ficovej vlády životná úroveň klesla, tvrdí Béla Bugár

  • 8:00 06.04.2013
  • BRATISLAVA
Za rok Ficovej vlády životná úroveň klesla, tvrdí Béla Bugár

Vláda Roberta Fica nemá víziu, ako riešiť dopady krízy, a koná nekoncepčne. Pri hodnotení roku činnosti kabinetu Smeru-SD to uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

„Za rok zlými rozhodnutiami vlády, či už zmenami v Zákonníku práce alebo zvýšením daňovo-odvodového zaťaženia, životná úroveň občanov klesala,“ konštatoval Bugár.

Reálne mzdy sa podľa jeho slov oproti roku 2011 znížili o 11 eur, dlh na každého občana vzrástol od nástupu Fica do vlády o 900 eur, výrazne stúpli aj ceny základných potravín. Smer-SD podľa Bugára zároveň ukázal, že nedrží sľuby, ktoré dal opozícii po voľbách.

"Očakávam, že do pol roka bude na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu kandidovať nominant Smeru-SD," poznamenal líder Mostu-Híd.
Vláda znásilnila prácu poslancov

Predseda poslaneckého klubu Lázsló Solymos pripomenul, že vládna strana "znásilnila" prácu poslancov v národnej rade. Dôležité právne normy, ako zmeny v dôchodkoch, prijímala jednofarebná vláda v skrátenom legislatívnom konaní, aby obišla legislatívny proces.

Solymos zdôraznil, že zo 101 podaných opozičných zákonov prijal Smer-SD dva, a z 303 opozičných pozmeňujúcich návrhov schválil 23. "Vyzývame preto premiéra, aby nezavádzal verejnosť, že opozícia nepredkladá návrhy. Riešenia sme dávali a ponúkali, ale Smer-SD ich odmietol," konštatoval Solymos. Upozornil, že vládna strana zrušením pozície vicepremiéra pre menšiny nedodržala svoj sľub zachovať status quo v menšinovej politike.

"Na úradoch práce za vlády Roberta Fica pribudlo 40-tisíc osôb," vyslovil sa podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna. Nahradenie rovnej dane selektívnymi daňami bude mať podľa Švejnu fatálne demotivačné dôsledky. Pripomenul, že Smer-SD na jednej strane zvýšil dane pre firmy z 19 na 23 percent, a v tom istom čase Ficov kabinet rozhodol o daňovej úľave vo výške 25 miliónov eur pre SCP Ružomberok.
Vláda brzdí tvorbu pracovných miest

"Vytvárať nové pracovné miesta môže len súkromný sektor a na to musí mať podmienky, tieto podmienky musí vláda vytvárať," dodal Švejna. Daň z príjmu právnických osôb má dnes Slovensko najvyššiu v regióne, nižšiu má aj Švédsko. Vládna strana rovnako nedodržala svoj predvolebný sľub, že nesiahne na peniaze ľudí v druhom dôchodkovom pilieri.

"Vláda prijíma opatrenia, ktoré ľudí pripravujú o prácu," konštatoval podpredseda strany Zsolt Simon. Kabinet obmedzil výstavbu ciest R2 a R7, ako aj protipovodňové opatrenia. Zmenami v prácach na dohodu vláda zabrzdila aj tvorbu pracovných miest počas sezónnych prác.

"Vláda radšej podporuje výrobu elektrickej energie namiesto výroby potravín. Ale z elektriny sa nikto nenaje," poznamenal Simon. Za dôkaz neschopnosti vlády spravovať krajinu označil napríklad hospodárske výsledky v štátnych Lesoch, ktoré v časoch prvej Ficovej vlády dosahovali minimálny zisk, za čias vlády Ivety Radičovej hospodárili Lesy so ziskom 18,5 milióna eur a dnes ich zisk opäť išiel rapídne dolu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

VČERA - 20:23Domáce

SHMÚ upozorňuje na silný vietor a dážď.

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

VČERA - 20:16Domáce

Vlaková doprava bola v dôsledku nehody prerušená.

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

VČERA - 18:50Domáce

Ministerstva vnútra SR zriadilo infolinku pre voličov.

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

VČERA - 18:04Domáce

Pri dopravnej nehode zahynul 42-ročný vodič.

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

VČERA - 16:21Domáce

Pre elektrifikáciu trate nahradia vlaky autobusmi.