• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.7.2024Meniny má Ilja, Eliáš
21°Bratislava

Za rok Ficovej vlády životná úroveň klesla, tvrdí Béla Bugár

  • 8:00 06.04.2013
  • BRATISLAVA
Za rok Ficovej vlády životná úroveň klesla, tvrdí Béla Bugár

Vláda Roberta Fica nemá víziu, ako riešiť dopady krízy, a koná nekoncepčne. Pri hodnotení roku činnosti kabinetu Smeru-SD to uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

„Za rok zlými rozhodnutiami vlády, či už zmenami v Zákonníku práce alebo zvýšením daňovo-odvodového zaťaženia, životná úroveň občanov klesala,“ konštatoval Bugár.

Reálne mzdy sa podľa jeho slov oproti roku 2011 znížili o 11 eur, dlh na každého občana vzrástol od nástupu Fica do vlády o 900 eur, výrazne stúpli aj ceny základných potravín. Smer-SD podľa Bugára zároveň ukázal, že nedrží sľuby, ktoré dal opozícii po voľbách.

"Očakávam, že do pol roka bude na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu kandidovať nominant Smeru-SD," poznamenal líder Mostu-Híd.
Vláda znásilnila prácu poslancov

Predseda poslaneckého klubu Lázsló Solymos pripomenul, že vládna strana "znásilnila" prácu poslancov v národnej rade. Dôležité právne normy, ako zmeny v dôchodkoch, prijímala jednofarebná vláda v skrátenom legislatívnom konaní, aby obišla legislatívny proces.

Solymos zdôraznil, že zo 101 podaných opozičných zákonov prijal Smer-SD dva, a z 303 opozičných pozmeňujúcich návrhov schválil 23. "Vyzývame preto premiéra, aby nezavádzal verejnosť, že opozícia nepredkladá návrhy. Riešenia sme dávali a ponúkali, ale Smer-SD ich odmietol," konštatoval Solymos. Upozornil, že vládna strana zrušením pozície vicepremiéra pre menšiny nedodržala svoj sľub zachovať status quo v menšinovej politike.

"Na úradoch práce za vlády Roberta Fica pribudlo 40-tisíc osôb," vyslovil sa podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna. Nahradenie rovnej dane selektívnymi daňami bude mať podľa Švejnu fatálne demotivačné dôsledky. Pripomenul, že Smer-SD na jednej strane zvýšil dane pre firmy z 19 na 23 percent, a v tom istom čase Ficov kabinet rozhodol o daňovej úľave vo výške 25 miliónov eur pre SCP Ružomberok.
Vláda brzdí tvorbu pracovných miest

"Vytvárať nové pracovné miesta môže len súkromný sektor a na to musí mať podmienky, tieto podmienky musí vláda vytvárať," dodal Švejna. Daň z príjmu právnických osôb má dnes Slovensko najvyššiu v regióne, nižšiu má aj Švédsko. Vládna strana rovnako nedodržala svoj predvolebný sľub, že nesiahne na peniaze ľudí v druhom dôchodkovom pilieri.

"Vláda prijíma opatrenia, ktoré ľudí pripravujú o prácu," konštatoval podpredseda strany Zsolt Simon. Kabinet obmedzil výstavbu ciest R2 a R7, ako aj protipovodňové opatrenia. Zmenami v prácach na dohodu vláda zabrzdila aj tvorbu pracovných miest počas sezónnych prác.

"Vláda radšej podporuje výrobu elektrickej energie namiesto výroby potravín. Ale z elektriny sa nikto nenaje," poznamenal Simon. Za dôkaz neschopnosti vlády spravovať krajinu označil napríklad hospodárske výsledky v štátnych Lesoch, ktoré v časoch prvej Ficovej vlády dosahovali minimálny zisk, za čias vlády Ivety Radičovej hospodárili Lesy so ziskom 18,5 milióna eur a dnes ich zisk opäť išiel rapídne dolu.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

Observatóriá vo Vysokých Tatrách v sobotu sprístupnili pre verejnosť

DNES - 20:19Domáce

V rámci Dňa otvorených dverí vo vysokohorských observatóriách si mohli záujemcovia v sobotu pozrieť okrem observatória na Lomnickom štíte i observatórium pri Skalnatom Plese.

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

Horskí záchranári pomáhali poľskému horolezcovi pod Prostredným hrotom

DNES - 19:21Domáce

Horskí záchranári pomáhali v sobotu 47-ročnému poľskému horolezcovi, ktorý sa na južnej strane Prostredného hrotu pri schádzaní zo štítu šmykol a následne zranil.

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

Robert Fico hovoril s ukrajinským premiérom D. Šmyhaľom

DNES - 17:50Domáce

Premiér Robert Fico v sobotu telefonoval s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom. Kritizoval zaradenie ruskej spoločnosti Lukoil, ktorého ropu odoberala aj rafinéria Slovnaft, na sankčný zoznam.

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu

DNES - 17:27Domáce

Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu a posilňuje imunitu. Má tiež vplyv na naše emócie a sociálnu interakciu.

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

Vo Vysokých Tatrách zahynul 66-ročný muž

DNES - 15:33Domáce

Vo Vysokých Tatrách zahynul v piatok (19. 7.) pri páde z Čierneho štítu 66-ročný muž z Poľska.