Sankcie Západu voči Rusku by mohli trvať viac ako dva roky
- 13:23 10.11.2014
- MOSKVA

Ruská centrálna banka očakáva, že sankcie Západu voči Rusku ostanú v platnosti do konca roku 2017. Vyplýva to z trojročnej stratégie jej monetárnej politiky.
Ruská ekonomika by podľa centrálnej banky mala v roku 2015 mala stagnovať a v roku 2016 by si mala pripísať len 0,1 percenta. Jej základný scenár tiež počíta s tým, že kapitálové investície v budúcom roku poklesnú o 3,1 percenta.
Súvisiace:
Rubeľ sa po vyjadreniach Putina zotavil voči svetovým menám
Nepriaznivá prognóza podčiarkuje škodlivý dopad dvoch hlavných externých šokov, ktorými sú protiruské sankcie a klesajúce ceny ropy. Ruská centrálna banka predpokladá, že ceny uralskej ropy sa v roku 2015 budú pohybovať na priemernej úrovni 95 dolárov za barel, no do roku 2017 poklesnú na 90 dolárov za barel.
Ruská centrálna banka zvýšila odhad odlevu kapitálu
Ešte v septembri pritom centrálna banka predpokladala, že ruská ekonomika v budúcom roku posilní o jedno percento a v roku 2016 si podľa predchádzajúcich odhadov mala pripísať od 1,8 percenta do dvoch percent. Ceny ropy sa pritom mali zotaviť nad hranicu 100 dolárov za barel.
Ruská centrálna banka zároveň výrazne zvýšila odhad odlevu kapitálu zo súkromného sektora. Ten by mal v tomto roku dosiahnuť 128 miliárd dolárov a v roku 2015 by mal byť vo výške 99 miliárd dolárov. Banka však predpokladá aj iné scenáre.
Banka opúšťa obchodovací koridor
Počíta napr. aj s možnosťou, že ceny ropy v budúcom roku stúpnu na 105 dolárov za barel a taktiež s tým, že sankčný režim sa skončí v treťom kvartáli budúceho roku. "Stresový scenár" zase ráta s tým, že ceny ropy do konca roku 2015 poklesnú na 60 dolárov za barel, čo však banka považuje za nepravdepodobné.
Šéfka ruskej centrálnej banky Elvíra Nabiullina v pondelok zároveň informovala, že banka končí s intervenciami voči rubľu v hodnote 350 miliónov dolárov denne. Banka opúšťa obchodovací koridor ruského rubľa a umožňuje kurzu meny voľný pohyb.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany
Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.

EÚ chce pomôcť pri vyšetrovaní výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku
Európska komisia je pripravená prispieť k „dôkladnému vyšetrovaniu“ výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku.

PS: Zamestnanci železníc upozorňujú, že vláda nemá víziu modernizácie železníc
Už aj zamestnanci železníc upozorňujú na to, že vláda a minister dopravy Jozef Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice.