• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
23°Bratislava

Telefónica vraj zvažuje predaj aktív v SR a ČR

  • 14:24 05.04.2013
  • BRATISLAVA
Telefónica vraj zvažuje predaj aktív v SR a ČR

Španielska telekomunikačná spoločnosť Telefónica údajne chystá nové predaje aktív s cieľom znížiť svoj dlh o vyše 4 mld. eur.

Medzi hlavnými adeptmi na predaj sú česká a írska divízia firmy. Tým pádom by sa to dotklo aj slovenskej Telefónicy, ktorej majiteľom je Telefónica ČR. Informoval o tom vo štvrtok český spravodajský portál e15.cz, pričom sa odvolával na zdroje agentúry Bloomberg.

Do úvahy prichádza aj predaj zostávajúcich akcií hongkonského operátora China Unikom, v ktorom má firma podiel 5 %, alebo aktív v strednej Amerike. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo a firma si tiež doteraz nenajala banku, ktorá by jej pri predaji asistovala. Akcie českej Telefóniky sa vo štvrtok na pražskej burze prepadli na deväťročné dno.

Podľa odhadov fondu FM Capital Partners by Telefónica predajom írskej a stredoamerickej divízie mohla získať 1 mld. eur, rovnako miliardu by mohlo priniesť zníženie podielu v Telefónica ČR zo 69 na 50 %. Podiel v čínskom podniku má hodnotu okolo 1,6 mld. eur, uviedol e15.cz.

Španielsky telekomunikačný gigant sa zbavuje aktív, aby znížil svoju dlhovú záťaž. V tomto roku chce skresať svoj čistý dlh na 47 mld. eur po tom, ako v minulom roku nesplnil svoj cieľ čistého dlhu v pomere k prevádzkovému zisku na úrovni 2,35. Čistý dlh spoločnosti v závere minulého roka predstavoval 51,3 mld. eur, zatiaľ čo koncom septembra to bolo 56 mld. eur.

Španielska firma v poslednej dekáde investovala do akvizícií 85 mld. eur, upozorňuje e15.cz. Vlani Telefónica trhu ponúkla akcie svojej nemeckej divízie a získala tak 1,45 mld. eur.

Stanovisko agentúre SITA poskytol aj samotný operátor. "Spoločnosť Telefónica má na Slovensku dlhodobé ciele, ktoré napĺňa. O úspešnosti jej pôsobenia svedčí aj kontinuálny rast prevádzkových aj hospodárskych výsledkov. K takýmto špekuláciám sa teda nebudeme vyjadrovať," reagoval úsek komunikácie centrály spoločnosti Telefónica v Madride.

Na Slovensku Telefónica pôsobí prostredníctvom spoločnosti Telefónica Slovakia, ktorá je dcérskou spoločnosťou českej firmy Telefónica Czech Republic. Poskytuje mobilné služby pod značkou O2 a ku koncu septembra 2012 počet jej aktívnych zákazníkov narástol na takmer 1,3 milióna.

Na slovenský trh mobilných operátorov vstúpila rozhodnutím výberovej komisie Telekomunikačného úradu SR zo dňa 25. augusta 2006. Licencia zahŕňa práva na používanie frekvencií GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS a 28/29 GHz na 20 rokov na účely poskytovania telekomunikačných služieb v Slovenskej republike. Spoločnosť začala svoju komerčnú prevádzku 2. februára 2007.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

ÚMS varuje rezort financií pred rozpadom rozpočtov samospráv

DNES - 12:45Ekonomické

Samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú.

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.