• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
19°Bratislava

Telefónica vraj zvažuje predaj aktív v SR a ČR

  • 14:24 05.04.2013
  • BRATISLAVA
Telefónica vraj zvažuje predaj aktív v SR a ČR

Španielska telekomunikačná spoločnosť Telefónica údajne chystá nové predaje aktív s cieľom znížiť svoj dlh o vyše 4 mld. eur.

Medzi hlavnými adeptmi na predaj sú česká a írska divízia firmy. Tým pádom by sa to dotklo aj slovenskej Telefónicy, ktorej majiteľom je Telefónica ČR. Informoval o tom vo štvrtok český spravodajský portál e15.cz, pričom sa odvolával na zdroje agentúry Bloomberg.

Do úvahy prichádza aj predaj zostávajúcich akcií hongkonského operátora China Unikom, v ktorom má firma podiel 5 %, alebo aktív v strednej Amerike. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo a firma si tiež doteraz nenajala banku, ktorá by jej pri predaji asistovala. Akcie českej Telefóniky sa vo štvrtok na pražskej burze prepadli na deväťročné dno.

Podľa odhadov fondu FM Capital Partners by Telefónica predajom írskej a stredoamerickej divízie mohla získať 1 mld. eur, rovnako miliardu by mohlo priniesť zníženie podielu v Telefónica ČR zo 69 na 50 %. Podiel v čínskom podniku má hodnotu okolo 1,6 mld. eur, uviedol e15.cz.

Španielsky telekomunikačný gigant sa zbavuje aktív, aby znížil svoju dlhovú záťaž. V tomto roku chce skresať svoj čistý dlh na 47 mld. eur po tom, ako v minulom roku nesplnil svoj cieľ čistého dlhu v pomere k prevádzkovému zisku na úrovni 2,35. Čistý dlh spoločnosti v závere minulého roka predstavoval 51,3 mld. eur, zatiaľ čo koncom septembra to bolo 56 mld. eur.

Španielska firma v poslednej dekáde investovala do akvizícií 85 mld. eur, upozorňuje e15.cz. Vlani Telefónica trhu ponúkla akcie svojej nemeckej divízie a získala tak 1,45 mld. eur.

Stanovisko agentúre SITA poskytol aj samotný operátor. "Spoločnosť Telefónica má na Slovensku dlhodobé ciele, ktoré napĺňa. O úspešnosti jej pôsobenia svedčí aj kontinuálny rast prevádzkových aj hospodárskych výsledkov. K takýmto špekuláciám sa teda nebudeme vyjadrovať," reagoval úsek komunikácie centrály spoločnosti Telefónica v Madride.

Na Slovensku Telefónica pôsobí prostredníctvom spoločnosti Telefónica Slovakia, ktorá je dcérskou spoločnosťou českej firmy Telefónica Czech Republic. Poskytuje mobilné služby pod značkou O2 a ku koncu septembra 2012 počet jej aktívnych zákazníkov narástol na takmer 1,3 milióna.

Na slovenský trh mobilných operátorov vstúpila rozhodnutím výberovej komisie Telekomunikačného úradu SR zo dňa 25. augusta 2006. Licencia zahŕňa práva na používanie frekvencií GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS a 28/29 GHz na 20 rokov na účely poskytovania telekomunikačných služieb v Slovenskej republike. Spoločnosť začala svoju komerčnú prevádzku 2. februára 2007.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

ZMOS a SIEA budú spolupracovať na zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov

VČERA - 14:42Ekonomické

Slovenská inovačná a energetická agentúra a Združenie miest a obcí Slovenska v piatok podpísali memorandum o spolupráci pri dekarbonizácii a zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov.

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

EÚ vyplatí Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

VČERA - 13:24Ekonomické

Európska komisia v piatok oznámila, že vyplatila 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci + pre Ukrajinu v celkovej hodnote 18 miliárd eur na rok 2023.

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu pri Košiciach

VČERA - 11:56Ekonomické

Automobilka Volvo už má list vlastníctva k odkúpeným pozemkom aj vydané stavebné povolenie na výstavbu nového závodu vo Valalikoch.

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj princípom nárokovateľnosti

VČERA - 11:42Ekonomické

SaS navrhuje rýchlejšie čerpanie eurofondov aj prostredníctvom pomoci menším obciam a mestám pri príprave projektov.

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

Kaufland sťahuje z predaja viaceré výrobky

22:19 21.09.2023Ekonomické

Ide o preventívne opatrenie na ochranu spotrebiteľov.