Ukrajina má čiernu listinu cudzincov, je medzi nimi i Slovák

Slovenská republika neuznáva tzv. republiky na východe Ukrajiny, nepovažuje konanie volieb v Donbase za legitímne a nevyslala na ne žiadnych pozorovateľov.
Diplomacia považuje voľby za porušenie mieru
"Rozhodnutie separatistov zorganizovať tieto tzv. voľby považujeme za porušenie Minských dohôd a kontraproduktívne k snahám o vyriešenie situácie na juhovýchode Ukrajiny. Ukrajina v tomto zmysle vydala vyhlásenie, v ktorom vyhlasuje, že osoby, ktoré sa zúčastnili na tomto svojvoľnom akte ako tzv. pozorovatelia, porušili vnútroštátnu legislatívu Ukrajiny a budú následne braní na zodpovednosť," tvrdí slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
Ukrajinské ministerstvo vnútra v pondelok zverejnilo zoznam 18 cudzincov, ktorí sa cez víkend zúčastnili ako pozorovatelia na Kyjevom neuznaných voľbách separatistického vedenia v Doneckej oblasti. Rezort odsúdil ich konanie ako podieľanie sa na "nezákonných procesoch na územiach kontrolovaných v súčasnosti bandami a zahraničnými žoldniermi" a získané informácie postúpil rozviedke SBU (Ukrajinská bezpečnostná služba) so žiadosťou o vyhodnotenie v súlade s ukrajinským právnym poriadkom.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Ukrajina zverejnila čiernu listinu cudzincov
Ohlásil tiež kroky ministerstva zahraničných vecí, ktoré by malo cudzincov zaradiť do zoznamu neželaných osôb a ich účasť na "protiprávnej činnosti" oznámiť orgánom v krajinách, odkiaľ pochádzajú. V zverejnenom zozname sa nachádza jeden Slovák ako aj občania Belgicka, Bulharska, Česka, Francúzska, Grécka, Maďarska, Rakúska, Srbska, Talianska a USA. Podľa ministerstva vnútra v Kyjeve, ktoré sa odvoláva na nemenovaných expertov, ide o zástupcov "najodpornejších protidemokratických politických síl vo svojich krajinách".
Slovákom zaradeným do zoznamu je Viliam Longauer, tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý podľa Kyjeva úzko spolupracuje s ruskou vládou obviňovanou z podporovania separatistov na východe Ukrajiny.
Zástupcov má na zozname aj Česko či Maďarsko
Ďalšími nechcenými pozorovateľmi sú český senátor a "bývalý komunista" Jaroslav Doubrava, Ladislav Zemánek z českej euroskeptickej strany Nie Bruselu - Národná demokracia či Ukrajinec Oleksandr Hehaľčij žijúci v Česku, ktorý údajne podporuje separatistov na Zakarpatsku. Zástupcami Maďarska sú Béla Kovács a Márton Gyöngyösi z nacionalistickej strany Jobbik, jediným Rakúšanom je politik Ewald Stadler.
Český spravodajský portál iDnes.cz uvádza, že skupina pozorovateľov pricestovala na separatistické voľby pod záštitou organizácie Agentúra pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej vznik údajne oznámili v predvečer hlasovania. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej názov chce nové zoskupenie zrejme kopírovať, svojich zástupcov vyslať odmietla. Podľa zdrojov iDNES.cz sa pozorovatelia dostali na Ukrajinu zrejme nelegálne, a to cez jeden z priechodov kontrolovaných separatistami na hranici s Ruskom.
Súvisiace:
Rusi sa približujú k Ukrajine, Porošenko vyslal vojakov
Petro Porošenko zvolal po voľbách militantov krízový štáb
Proruskí separatisti získali mandát na rokovanie s Kyjevom
Separatistické voľby v Donecku vyhral premiér Zacharčenko
Únia neuzná voľby separatistov na Ukrajine, bránia mieru
Slovensko neuznáva voľby v povstaleckej časti Ukrajiny

PÁTRANIE: Miroslav odišiel z domu na bicykli, nevrátil sa ani po niekoľkých dňoch
Muž je nezvestný od štvrtka 1. mája.

Naďalej platí výstraha pred búrkami, môžu padať krúpy
Búrky by sa na Slovensku mali dostaviť už počas soboty.

Hmyz v potravinách nie je v súlade s tradíciami, SNS predstaví nový zákon
Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany jasne označené. Strana preto predstaví návrh zákona, ktorý by túto povinnosť ukladal.

Dvaja muži spadli z mosta, prípad vyšetruje polícia
Príčiny a okolnosti pádu z mosta vyšetruje polícia.

Motorkár sa čelne zrazil s autom, zraneniam na mieste podľahol
Polícia nariadila pitvu nebohého motorkára.