Cyprus čakajú ťažké časy, myslí si bývalý minister
- 11:58 04.04.2013
- NIKÓZIA

Cyprus by sa mal pripraviť na dlhšie ťažké obdobie, ktoré ho v krátkodobom horizonte čaká v dôsledku dohody o finančnej pomoci od medzinárodných inštitúcií. V rozhovore to v stredu povedal bývalý cyperský minister financií Michális Sarrís.
"Myslím si, že škody sa dali napraviť aj bez tohto drastického útoku na cyperskú ekonomiku," dodal bývalý minister s tým, že podpis zmluvy bol napriek tomu dôležitý, lebo ukončil "dlhé obdobie neistoty, ktoré zabíjalo ekonomiku. Jej výhľad na nasledujúce mesiace je napriek tomu naozaj veľmi, veľmi nepriaznivý," myslí si Sarrís
Teraz už bývalý minister z funkcie odstúpil s vyhlásením, že jeho práca sa skončila a jeho pozícia nie je udržateľná, keďže pred svojím pôsobením vo vláde pracoval vo vedení jednej z veľkých bánk v krajine.
Jeho vyjadrenie prišlo deň po tom, čo dokončil nerovné vyjednávanie s EÚ a Medzinárodným menovým fondom o podmienkach finančnej pomoci, vďaka ktorej sa krajina bude musieť vzdať veľkej časti financií vo svojom bankovom sektore.
Rozpočtový deficit Nikózie by podľa nich v roku 2013 mal dosiahnuť 2,4 percenta hrubého domáceho produktu a v roku 2014 narásť na 4,25 percenta. Z toho vyplýva, že medzinárodní veritelia očakávajú, že cyperská ekonomika sa tento rok zmenší o takmer 8 percent, o rok o ďalšie 3 percentá a až v rokoch 2015 a 2016 bude opäť rásť tempom 1 percenta ročne.
Cyperská kríza
Cyperský minister financií po dohode o úvere rezignoval
Bank of Cyprus zatvorí pobočky v Rumunsku
Špeciálna komisia preskúma cyperských politikov a ich účty
Voči cyperskej kríze nie je podľa IBT imúnne ani Slovensko
Cyprus nemá v úmysle opustiť eurozónu, experimentom sa vyhne
Cyprus platí vysokú cenu za pomoc, je to brutálna deštrukcia
Cyprus škrtne z vkladov boháčov 80 percent
Cyprus rozmýšľa, ako zabráni výberu obrovských súm z bánk
Cyprus obmedzil výbery z bankomatov na 100 eur denne
Holanďania nechcú Cyprus v eurozóne
Cyprus sa dohodol s veriteľmi, zdaní peniaze klientov

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.