Afganistan opúšťajú britskí vojaci i námorná pechota USA
- 13:24 26.10.2014
- LONDÝN

Britské sily odovzdali v nedeľu svoju poslednú základňu v Afganistane miestnej armáde, čím ukončili britské vojenské operácie v krajine. Nad Camp Bastion v provincii Helmand prestala viať britská zástava, zatiaľ čo vedľajšia americká základňa Camp Leatherneck sa rovnako dostala do afganských rúk.
Britský minister obrany Michael Fallon povedal, že "došlo k chybám", napriek tomu sa však od príchodu vojakov v roku 2001 podarilo veľa dosiahnuť a pomôcť Afganistanu k stabilnej budúcnosti.
Camp Bastion bola hlavná základňa britských vojakov v Afganistane od roku 2006. Britská armáda prišla v tamojšom konflikte o 453 členov. Posledná jednotka amerických námorných síl ukončila svoje bojové operácie odovzdaním Camp Leatherneck.
Američania prišli v Afganistane o 2349 vojakov. Po odchode zahraničných síl preberá zodpovednosť za bezpečnosť vo svojej krajine afganská armáda, ktorej bude poskytovať podporu a výcvik už len nebojová misia zahraničných vojenských poradcov.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.

Nemecká polícia pátra po chlapcovi, ktorý pobodal spolužiaka
Nemecká polícia pátra po 13-ročnom chlapcovi, ktorý je podozrivý z pobodania 12-ročného spolužiaka na základnej škole v metropole Berlín.

Orbán: Ukrajinci vedú dezinformačnú kampaň, reagujeme zákonom o transparentnosti
Ukrajinci vedú voči Maďarsku dezinformačnú kampaň s cieľom vynútiť podporu Budapešti na vstup Ukrajiny do Európskej únie, a maďarská vláda na to reaguje návrhom zákona o „transparentnosti“.

Reuters: Trump dokazoval Ramaphosovi vraždenie belochov v JAR, video bolo z KDR
Trump ako údajný dôkaz masového zabíjania belochov v JAR ukázal videozáznam agentúry Reuters, ktorý však bol v skutočnosti nasnímaný v KDR.