• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.5.2025Meniny má Želmíra
16°Bratislava

Šéfkou talianskej diplomacie bude ďalšia žena

  • 6:31 24.10.2014
  • RÍM
Šéfkou talianskej diplomacie bude ďalšia žena

Novou šéfkou talianskej diplomacie s najväčšou pravdepodobnosťou bude podpredsedníčka dolnej komory parlamentu Marina Sereniová. Podľa štvrtkových informácií z prostredia talianskej vlády zverejnených agentúrou Reuters tak na ministerskom poste nahradí Federicu Mogheriniovú, ktorá sa budúci týždeň stane šéfkou diplomacie EÚ a nahradí britskú diplomatku Catherine Ashtonovú.

Sereniová je podpredsedníčkou vládnej Demokratickej strany premiéra Mattea Renziho, ktorý sa snaží držať zastúpenie mužov i žien vo svojej vláde na rovnakej úrovni. Obsadenie 54-ročnej Sereniovej by preto bolo logickou voľbou.

Morgheriniová sa k prvému novembru stane novou vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Za nástupkyňu Ashtonovej ju zvolili na augustovom summite lídri EÚ. Stalo sa tak napriek jej nízkemu veku a predchádzajúcej kritike viacerých krajín za údajný príliš mäkký postoj voči Rusku.

Už začiatkom septembra však 41-ročná diplomatka vyhlásila, že ruský prezident Vladimir Putin "nikdy nerešpektoval záväzky, ktoré dal počas niekoľkých príležitostí" a rozdiely medzi jeho záväzkami a skutočným konaním označila za "enormné".
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite

DNES - 16:01Zahraničné

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine

DNES - 13:41Zahraničné

Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov

DNES - 13:02Zahraničné

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.

Nemecká polícia pátra po chlapcovi, ktorý pobodal spolužiaka

Nemecká polícia pátra po chlapcovi, ktorý pobodal spolužiaka

DNES - 13:01Zahraničné

Nemecká polícia pátra po 13-ročnom chlapcovi, ktorý je podozrivý z pobodania 12-ročného spolužiaka na základnej škole v metropole Berlín.

Orbán: Ukrajinci vedú dezinformačnú kampaň, reagujeme zákonom o transparentnosti

Orbán: Ukrajinci vedú dezinformačnú kampaň, reagujeme zákonom o transparentnosti

DNES - 12:04Zahraničné

Ukrajinci vedú voči Maďarsku dezinformačnú kampaň s cieľom vynútiť podporu Budapešti na vstup Ukrajiny do Európskej únie, a maďarská vláda na to reaguje návrhom zákona o „transparentnosti“.