Európska komisia dvíha varovný prst, deväť krajín zažalovala
- 11:24 18.10.2014
- BRUSEL

Medzi krajinami, ktoré tentoraz vyviazli s takzvanými odôvodnenými stanoviskami, je aj Slovensko.
Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila najnovší súbor opatrení voči členským štátom EÚ, ktoré si neplnia svoje povinnosti, pričom konanie proti deviatim z nich postúpila najvyššiemu súdu dvadsaťosmičky.
Podľa zverejneného oznamu sa bude Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) v Luxemburgu zaoberať prípadmi z Belgicka, Holandska, Luxemburska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Švédska a Talianska, kde Brusel zaznamenal pochybenia v rôznych oblastiach.
Slovensko vyviazlo bez žaloby
Belgicko a Švédsko pritom čelia postihom až v dvoch záležitostiach. Medzi krajinami, ktoré tentoraz vyviazli s takzvanými odôvodnenými stanoviskami, je aj Slovensko, a to vo veci chýbajúceho "účinného súdneho opravného prostriedku proti zamietnutiu, zrušeniu či odvolaniu víza".
Konanie proti Belgicku sa týka údajnej diskriminácie pri zdaňovaní zahraničných podnikov kolektívneho investovania a neschopnosti zaručiť nezávislosť orgánov regulácie telekomunikačných služieb. Holandsku EK vyčíta nezabezpečenie ochrany zvierat používaných na vedecké účely, Luxembursku meškanie požadovanej analýzy telekomunikačného trhu, Poľsku zasa nedostatky v právnych predpisoch o zaobchádzaní s vozidlami po skončení životnosti.
Hriešnici sa previnili v rôznych sférach
Portugalsko podľa Bruselu neplní svoje povinnosti v oblasti čistenia odpadových vôd, zatiaľ čo Rakúsko nechce upraviť svoje predpisy tak, aby zaručili práva tureckých prisťahovalcov, ktoré vyplývajú z dohody o pridružení medzi EÚ a Tureckom. Rumunsko by mal SDEÚ prinútiť k sanácii nebezpečného odkaliska, v prípade Švédska je predmetom sporu zosúladenie tamojších predpisov upravujúcich hazardné hry s právom EÚ. Taliansko výkonný orgán EÚ zažaloval za "nedostatočné pravidlá" odškodňovania obetí trestných činov.
Odôvodnené stanoviská, ktoré v prípade odignorovania môžu viesť k postúpeniu konania súdu, dostali od Bruselu okrem Slovenska i mnohé ďalšie krajiny vrátane Česka či Maďarska. Zatiaľ čo Praha čelí rovnakým výčitkám ako Slovensko, Budapešť má zabezpečiť nápravu v oblasti využívania poľnohospodárskej pôdy zahraničnými investormi a lízingu automobilov z iných členských štátov EÚ.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.