• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
27°Bratislava

Moskva a Kyjev urobili pokrok, predbežne sa dohodli na plyne

  • 18:25 17.10.2014
  • MILÁNO
Moskva a Kyjev urobili pokrok, predbežne sa dohodli na plyne

Moskva a Kyjev v piatok dosiahli predbežnú dohodu o obnovení dodávok zemného plynu z Ruska Ukrajine. Informoval o tom v piatok ukrajinský prezident Petro Porošenko po stretnutí s ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

"V otázke plynu sme dosiahli určitý pokrok. Dohodli sme sa na hlavných parametroch kontraktu," uviedol Porošenko a dodal, že finančné aspekty kontraktu budú predmetom ďalších rokovaní. Najbližšie kolo trojstranných rozhovorov o vyriešení plynovej krízy medzi Moskvou, Kyjevom a Európskou komisiou (EK) sa uskutoční 21. októbra v Berlíne.

Kyjev chce dlhodobé cenové garancie

Rusko v júni stoplo Ukrajine dodávky plynu, keď sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu a uhradení dlhu Kyjeva za odobratý plyn. Ten podľa ruskej spoločnosti Gazprom predstavuje vyše 5 miliárd USD.

EK po konzultáciách s Ruskom tento mesiac Ukrajine navrhla, aby v prechodnom období počas zimných mesiacov súhlasila s cenou 385 USD za tisíc kubických metrov plynu. To Kyjev odmietol a naznačil, že bude trvať na dlhodobých cenových garanciách.

Odporúčame aj:

Putin sa stretol s Porošenkom, rokovania sú zložité

Lavrov upokojil Zemana, Rusi neplánujú inváziu na Ukrajinu

Gazprom nemá obavy, pokles cien ropy nie je dlhodobý trend


Plyn zdražel po zvrhnutí Janukovyča

Vlani Moskva znížila Kyjevu cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou.

Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

DNES - 11:10Ekonomické

Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov

DNES - 10:46Ekonomické

Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska

DNES - 9:46Ekonomické

Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %

VČERA - 19:12Ekonomické

Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany

Trump navrhne hlboké škrty v rozpočtových programoch, ktoré sa netýkajú obrany

VČERA - 16:22Ekonomické

Hlavné škrty vo financovaní zasiahnu ministerstvá energetiky, vzdelávania, bývania a mestského rozvoja, zdravotníctva a sociálnych služieb.