• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
17°Bratislava

Belgické odbory ohlásili generálny štrajk pre zámery vlády

  • 10:59 16.10.2014
  • BRUSEL
Belgické odbory ohlásili generálny štrajk pre zámery vlády

Belgické odborové zväzy vyzvali svojich členov na sériu oblastných štrajkov, ktoré majú vyvrcholiť generálnym štrajkom v polovici decembra. Reagujú tak na zámery novej federálnej vlády, ktorá začala úradovať minulú sobotu a vyhlasuje, že zvýši dôchodkový vek zo 65 na 67 rokov, upustí od plánovaného prispôsobovania miezd inflácii a dosiahne ďalšie úspory vo verejnom sektore vrátane systému zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia.

Brusel chce týmto spôsobom dosiahnuť vyrovnanie štátneho rozpočtu do roku 2018 a obmedziť zadlženie krajiny, ktoré dosahuje približne 100 percent hrubého domáceho produktu a je tak jedným z najvyšších v rámci eurozóny.

Podľa spoločného vyhlásenia troch najväčších odborových zväzov v krajine je vláda "hluchá voči pracovníkom a prijímateľom sociálnych dávok, no štedrá k zamestnávateľom a bohatým". Oblastné štrajky sa majú začať 24. novembra a pokračovať každý pondelok až do celoštátnej akcie naplánovanej na 15. decembra.

Novú belgickú vládu vytvorili štyri strany vrátane liberálov, kresťanských demokratov a flámskej regionálnej strany. Na jej čele stojí 38-ročný francúzsky hovoriaci liberál Charles Michel. Kabinet zložil prísahu viac ako štyri mesiace po parlamentných voľbách.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.

DNES - 16:54Zahraničné

Očakáva sa, že na inauguračnej omši sa zúčastnia aj svetoví lídri.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

DNES - 12:45Zahraničné

Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

DNES - 12:36Zahraničné

Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu

DNES - 11:26Zahraničné

Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia

DNES - 11:14Zahraničné

Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.