Slovinsko sa zaobíde bez finančnej injekcie zo zahraničia
- 7:25 03.04.2013
- ĽUBĽANA

Slovinsko nebude musieť svojich medzinárodných partnerov požiadať o finančnú pomoc, ak sa mu podarí zreformovať svoj bankový sektor a skonsolidovať rozpočet.
"Slovinsko má relatívne malý dlh, potrebuje však skonsolidovať svoj rozpočet a upratať bankový sektor. Myslím si však, že situáciu zvládneme bez zahraničnej pomoci," povedal Jazbec po hlasovaní agentúre Reuters.
Reforma bankového systému bude jednou z jeho hlavných úloh po nástupe do funkcie v polovici júla. Práve problematické banky, ktoré spravujú toxické úvery v celkovej hodnote 7 mld. eur, dali podnet na vznik špekulácií o tom, že Ľubľana sa bez medzinárodnej finančnej injekcie nezaobíde.
Hoci rozpočtový deficit Slovinska sa v roku 2012 medziročne zmenšil takmer o polovicu na 3,7 % hrubého domáceho produktu (HDP), verejný dlh Ľubľany za rovnaké obdobie narástol o viac ako 7 percentuálnych bodov na úroveň 54,1 % HDP. Slovinská centrálna banka predpokladá, že tento rok sa ekonomika krajiny scvrkne o 0,5 %, v budúcom roku by však mala opäť narásť o 1,9 %. S tým súhlasí aj budúci guvernér, potrebným predpokladom však podľa neho je snaha vlády o dokončenie štrukturálnych reforiem. Tie majú zvýšiť konkurencieschopnosť a podporiť vývoz, ktorý je jedným z hlavných ťahúňov slovinského hospodárstva.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.