Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovania
- 13:24 03.10.2014
- HONGKONG

Protestné skupiny predtým pohrozili, že ak šéf miestnej samosprávy neodstúpi do štvrtkového večera, začnú okupovať vládne úrady.
Účasť na prodemokratických demonštráciách v Hongkongu sa v piatok prudko znížila po tom, ako najvyšší predstaviteľ tamojšej samosprávy ponúkol vodcom protestného hnutia prerokovanie ich požiadaviek týkajúcich sa nadchádzajúcich volieb. K menšiemu záujmu však zrejme prispelo i búrkové počasie a vyčerpanosť demonštrantov po týždni strávenom v uliciach.
Súvisiace:
Čína varuje pred chaosom, demonštranti hrozia okupáciou
Miestny vodca Hongkongu oslavoval sviatok napriek protestom
Ohniskom protestov sú vládne budovy v centre metropoly, kde sa v piatok nakrátko zopakovali strety s políciou, keď účastníci museli uvoľnili cestu vychádzajúcej sanitke. Dav tvorený prevažne študentmi blokuje vstupy do komplexu, ktorý zostal počas dňa zatvorený, keďže úradníci sa nemohli dostať do práce. V iných častiach Hongkongu polícia odstraňovala barikády, zatiaľ čo podniky a školy obnovili prevádzku po dvojdňovom voľne pri príležitosti čínskeho národného sviatku.
Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vyvolalo rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu. Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana pohrozila, že ak do štvrtkového večera neodstúpi, začne s okupáciou vládnych úradov.
Leung vo štvrtok tesne pred polnocou zvolal tlačovú konferenciu, kde oznámil, že nemá v úmysle rezignovať, svoju tajomníčku Carrie Lamovú však poveril zorganizovaním stretnutia s odporcami. Tí ponuku privítali, hoci naďalej trvajú na Leungovom odstúpení.
Hongkong, v preklade Voňavý prístav, bol dlhé desaťročia súčasťou britského kráľovstva, ktoré si ho formálne prenajímalo. Po vypršaní nájomnej zmluvy medzi Londýnom a Pekingom v roku 1997 Briti správu odovzdali späť do rúk Číny. Hongkong sa však spolu s regiónom Macao teší osobitnému štatútu známemu ako "jedna krajina, dva systémy". Ten obyvateľom umožňuje žiť v oveľa slobodnejšej spoločnosti, ako je to na území kontrolovanom centrálnou čínskou vládou.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.