Kremnická mincovňa si uctí Andreja Hlinku medailou

Mincovňa Kremnica, š. p. vydala pamätnú medailu "Andrej Hlinka" pri príležitosti jeho 150. výročia narodenia. Medaila je v predaji v troch vyhotoveniach, zlatý a strieborný variant sú v limitovanom počte kusov.
Súčasne so známkou vyjde aj obálka, na ktorej je zobrazená budova mauzólea Andreja Hlinku v Ružomberku. Na pečiatke je pôdorys kostola v Černovej, odkiaľ Hlinka pochádzal. Autorom výtvarného návrhu a oceľorytiny poštovej známky, obálky prvého dňa a návrhu pečiatky je akademický maliar Martin Činovský.
Andrej Hlinka bol rímskokatolícky kňaz, pápežský protonotár, rodák z pltnícko-roľníckej rodiny z ružomberskej mestskej časti Černová. Stal sa vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Prelomovým momentom v jeho živote sa stalo jeho zvolenie za ružomberského farára v roku 1905 a jeho aktívna podpora kandidatúry reprezentanta slovenského tábora Vavra Šrobára do uhorského parlamentu v máji 1906.
Hlinka sa zasadzoval aj v rodnej Černovej za výstavbu nového kostola a organizoval aktivity podporujúce tento zámer. Politická a spoločenská angažovanosť Andreja Hlinku na strane slovenských národných záujmov vyvolala negatívnu odozvu uhorských úradov i cirkvi. Nasledovalo suspendovanie z úradu ružomberského farára. V ružomberskom politickom procese so slovenskými národovcami v novembri – decembri 1906 ho odsúdili na trest dvojročného väzenia, ktorý si odpykal v Segedíne.
Obdobie súdnych perzekúcií sa prelínalo s prednáškovým turné Andreja Hlinku venovaným slovenskej otázke v českých a moravských mestách a s tragickými udalosťami v rodnej Černovej v októbri 1907, keď maďarská cirkevná a svetská
vrchnosť nevyhovela želaniu obyvateľov Černovej, aby nový kostol vysvätil Hlinka. Černovčania sa proti tomu postavili na odpor. Žandári napadli bezbranný dav streľbou, ktorej padlo za obeť 15 ľudí, 10 ťažko a 60 ľahšie zranili.
Andrej Hlinka ako duchovná a cirkevná autorita, predseda Slovenskej ľudovej strany a poslanec parlamentu rozvinul koncepciu slovenského nacionalizmu a autonomizmu a bol tvorcom procesu politickej emancipácie slovenských katolíkov. Zomrel 16. augusta 1938.

Robert Fico rokoval v Moskve s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom
Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom.

PS chce znížiť kvórum pri disciplinárnom návrhu na generálneho prokurátora
Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

Filip Kuffa chce manažovať populáciu medveďa cez poľovníkov ako v minulosti
Envirorezort intenzívne pripravuje monitoring medveďa a revíziu programu starostlivosti o medveďa hnedého, ktorý má už takmer desať rokov.

Fico rokoval s brazílskym prezidentom, jednou z hlavných tém bola energetika
Robert Fico sa v Moskve stretol s prezidentom Brazílie Luizom Ináciom Lulom da Silvom, pričom jednou z hlavných tém rokovania bola energetická spolupráca.

Osobu zadržanú po lúpežnom prepadnutí sudkyne prepustili na slobodu
Nejednalo sa o občana cudzej štátnej príslušnosti.