Pápež je v Albánsku, odsúdil vraždenie v mene Božom
- 17:58 21.09.2014
- RÍM

Zámerom návštevy Svätého otca je povzbudiť jeden z najchudobnejších európskych štátov, ktorý dlho trpel nátlaku pod minulými ideológiami.
Pápež František počas nedeľňajšej návštevy Albánska odsúdil schovávanie sa násilia za náboženstvo. Počas prítomnosti v prezidentskom paláci uviedol, že nikto sa nemôže "považovať za božieho bojovníka, keď plánuje a vykonáva činy násilia a útlaku".
Podľa neho to platí v aktuálnom prípade, keď je "autentický náboženský duch zvrhnutý extrémistami a keď náboženské rozdiely sú udupávané". Ako v tejto súvislosti povedala hlava katolíckej cirkvi, "zabíjanie v mene Božom je vážnou svätokrádežou, diskriminovať v menej Božom je neľudské".
Pápež je pod drobnohľadom
Pontifik zároveň pochválil Albánsko za jeho premenu z ateistickej krajiny na krajinu náboženskej slobody a ocenil mierové spolužitie moslimov a kresťanov. Pápež tiež v centre Tirany odslúžil omšu, na ktorej sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.
Pápež František v nedeľu prišiel do Albánska, ktoré sa stalo cieľom jeho vôbec prvej cesty v rámci Európy od minuloročného zvolenia. Zámerom návštevy Svätého otca je povzbudiť jeden z najchudobnejších európskych štátov, ktorý dlho trpel pod "minulými ideológiami". Rozhodnutie je v súlade s pápežovým plánom navštíviť ako prvú chudobnú krajinu s "históriou sociálneho a náboženského prenasledovania".
Návštevu balkánskej krajiny sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré sú reakciou na údajnú snahu islamských extrémistov z organizácie Islamský štát spáchať na pápeža atentát.
Video: Pápež František navštívil Albánsko
Omša Matke Tereze
Hlavným motívom pápežovej prítomnosti v Albánsku je vzdať úctu pamiatke Matky Terezy, katolíckej samaritánke albánskeho pôvodu. Na námestí v hlavnom meste Tirana, pomenovanom práve po držiteľke Nobelovej ceny mieru, odslúži František veľkú omšu. V pláne má aj stretnutia s najvyššími ústavnými činiteľmi.
Albánsko patrilo počas väčšiny druhej polovice 20. storočia medzi najizolovanejšie krajiny sveta. V roku 1967 sa stalo prvým oficiálne ateistickým štátom vôbec. Mešity, kostoly a ďalšie náboženské objekty tak boli zničené a duchovní pozatýkaní. Balkánsku krajinu po páde komunizmu navštívil v roku 1993 vtedajší pápež Ján Pavol II.
Prezidentke Argentíny pre priateľstvo s pápežom hrozia islamisti smrťou
Argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová po sobotňajšom stretnutí s pápežom Františkom v Ríme zverejnila hrozby islamských radikálov z organizácie Islamský štát (IŠ), ktorá ju údajne chce zabiť.
Dôvodom je podľa slov líderky latinskoamerickej krajiny jej priateľstvo s argentínskou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá v uplynulých týždňoch podporila ozbrojený boj proti obávaným radikálom.
Kirchnerová uviedla, že hrozbami sa už tamojšie úrady zaoberajú, no ona sama sa na ne nezameriava, lebo by inak "musela žiť pod posteľou".

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva
Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.