• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.9.2023Meniny má Móric
23°Bratislava

Pápež František prešiel svoju krížovú cestu

  • 23:53 29.03.2013
  • RÍM
Pápež František prešiel svoju krížovú cestu

Pápež František si spolu s tisíckami veriacich pripomenul na Veľký piatok utrpenie, ukrižovanie a smrť svojho spasiteľa Ježiša Krista počas krížovej cesty z rímskeho Kolosea.

Hlava katolíckej cirkvi počas slávnosti spomenula v modlitbe náboženský fundamentalizmus a nepokoje na Blízkom východe.

Sedemdesiatšesťročný pontifikt sa pomodlil nielen za všetkých kresťanov v regióne, ale aj "za našich moslimských bratov".

"Kresťania musia odpovedať na zlo iba dobrom a vziať na seba kríž, ako to urobil Ježíš Kristus," povedal pápež František veriacim počas tradičnej procesie.

František tiež pripomenul minuloročnú návštevu svojho predchodcu Benedikta XVI. v Libanone. Kríž si počas cesty striedali veriaci z Brazílie, Číny, Talianska, Nigérie a Libanonu. Práve libanonskí veriaci čítali modlitby pre milióny katolíkov na celom svete. Túto úlohu im zveril ešte predchádzajúci pápež.

Vatikán už pred časom vyjadril znepokojenie nad situáciou na Blízkom východe a vzostupom radikálneho islamu.
Viac ako dve miliardy kresťanov po celom svete dnes slávili Veľký piatok, ktorým si pripomínajú utrpenie, ukrižovanie a smrť svojho spasiteľa Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša, ale čítajú alebo spievajú sa pašie. Podľa Biblie ukrižovali Krista v bližšie nekonkretizovaný piatok v roku 33 na jeruzalemskej hore Golgota.

Stalo sa tak na príkaz vtedajšieho prefekta vtedajšej rímskej provincie Judea Piláta Pontského. Vládca konal podnet židovských duchovných, ktorí Ježiša obvinili z podnecovania vzbury a urážky rímskeho cisára.Hlava rímskokatolíckej cirkvi, pápež František dnes na jeho Ježišovu slávu recitoval pašie v Chráme sv. Petra a následne sa presunul do Kolosea, kde boli za Rímskej ríše usmrtené tisíce prvých kresťanov.

Obrazom: Krížovú cestu v Londýne sledovali tisícky divákov


Veriaci si v piatok pripomenuli aj Ježišovu cestu na Golgotu, kam podľa Biblie vystúpil aj s krížom chrbte. František ešte vo štvrtok dodržal svoj sľub a v rámci biblickej tradície umyl v rímskej väznici pre mladistvých nohy 12 trestancom. Boli medzi nimi aj dve ženy, a to navyše moslimky. Odklonil sa tak od kresťanskej histórie, podľa ktorej mal Ježiš Kristus pred poslednou večerou umyť nohy všetkým svojim dvanástim apoštolom. Tými boli výlučne muži.

Obrazom: Ukrižovanie Ježiša Krista si pripomenuli aj v Nemecku

František umývaním nôh na Zelený štvrtok symbolicky odštartoval veľkonočné sviatky, ktoré budú pokračovať Bielou sobotu a vyvrcholia v nedeľu, kedy mal Ježiš podľa Biblie vstať z mŕtvych. Ide o najväčší kresťanský sviatok, kedy pápež udelí tradičné požehnanie Urbi et Orbi.

Ukrižovanie Ježiša Krista si pripomenuli veriaci aj v americkej Philadelphii
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

DNES - 22:03Zahraničné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov.

Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

DNES - 22:02Zahraničné

Nemecká vláda v reakcii na nápor nelegálnych migrantov zvažuje zavedenie stálych kontrol na hraniciach s Českom a Poľskom.

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

DNES - 21:58Zahraničné

Vo veku 98 rokov zomrel v piatok na klinike v Ríme bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano.

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým bojmi v Náhornom Karabachu

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým bojmi v Náhornom Karabachu

DNES - 17:33Zahraničné

Európska komisia v piatok oznámila, že zmobilizuje 500.000 eur dodatočnej humanitárnej pomoci na podporu osôb postihnutých eskaláciou nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu.