• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.6.2024Meniny má Tadeáš, Olívia
27°Bratislava

Pápež František prešiel svoju krížovú cestu

  • 23:53 29.03.2013
  • RÍM
Pápež František prešiel svoju krížovú cestu

Pápež František si spolu s tisíckami veriacich pripomenul na Veľký piatok utrpenie, ukrižovanie a smrť svojho spasiteľa Ježiša Krista počas krížovej cesty z rímskeho Kolosea.

Hlava katolíckej cirkvi počas slávnosti spomenula v modlitbe náboženský fundamentalizmus a nepokoje na Blízkom východe.

Sedemdesiatšesťročný pontifikt sa pomodlil nielen za všetkých kresťanov v regióne, ale aj "za našich moslimských bratov".

"Kresťania musia odpovedať na zlo iba dobrom a vziať na seba kríž, ako to urobil Ježíš Kristus," povedal pápež František veriacim počas tradičnej procesie.

František tiež pripomenul minuloročnú návštevu svojho predchodcu Benedikta XVI. v Libanone. Kríž si počas cesty striedali veriaci z Brazílie, Číny, Talianska, Nigérie a Libanonu. Práve libanonskí veriaci čítali modlitby pre milióny katolíkov na celom svete. Túto úlohu im zveril ešte predchádzajúci pápež.

Vatikán už pred časom vyjadril znepokojenie nad situáciou na Blízkom východe a vzostupom radikálneho islamu.
Viac ako dve miliardy kresťanov po celom svete dnes slávili Veľký piatok, ktorým si pripomínajú utrpenie, ukrižovanie a smrť svojho spasiteľa Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša, ale čítajú alebo spievajú sa pašie. Podľa Biblie ukrižovali Krista v bližšie nekonkretizovaný piatok v roku 33 na jeruzalemskej hore Golgota.

Stalo sa tak na príkaz vtedajšieho prefekta vtedajšej rímskej provincie Judea Piláta Pontského. Vládca konal podnet židovských duchovných, ktorí Ježiša obvinili z podnecovania vzbury a urážky rímskeho cisára.Hlava rímskokatolíckej cirkvi, pápež František dnes na jeho Ježišovu slávu recitoval pašie v Chráme sv. Petra a následne sa presunul do Kolosea, kde boli za Rímskej ríše usmrtené tisíce prvých kresťanov.

Obrazom: Krížovú cestu v Londýne sledovali tisícky divákov


Veriaci si v piatok pripomenuli aj Ježišovu cestu na Golgotu, kam podľa Biblie vystúpil aj s krížom chrbte. František ešte vo štvrtok dodržal svoj sľub a v rámci biblickej tradície umyl v rímskej väznici pre mladistvých nohy 12 trestancom. Boli medzi nimi aj dve ženy, a to navyše moslimky. Odklonil sa tak od kresťanskej histórie, podľa ktorej mal Ježiš Kristus pred poslednou večerou umyť nohy všetkým svojim dvanástim apoštolom. Tými boli výlučne muži.

Obrazom: Ukrižovanie Ježiša Krista si pripomenuli aj v Nemecku

František umývaním nôh na Zelený štvrtok symbolicky odštartoval veľkonočné sviatky, ktoré budú pokračovať Bielou sobotu a vyvrcholia v nedeľu, kedy mal Ježiš podľa Biblie vstať z mŕtvych. Ide o najväčší kresťanský sviatok, kedy pápež udelí tradičné požehnanie Urbi et Orbi.

Ukrižovanie Ježiša Krista si pripomenuli veriaci aj v americkej Philadelphii
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron čelí kritike za varovanie pred možnou občianskou vojnou

Macron čelí kritike za varovanie pred možnou občianskou vojnou

DNES - 12:38Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v utorok vyslúžil kritiku za vyjadrenie, že víťazstvo krajnej ľavice alebo krajnej pravice v predčasných parlamentných voľbách by mohlo viesť k občianskej vojne.

Žena z Texasu sa pokúsila utopiť trojročné moslimské dievčatko

Žena z Texasu sa pokúsila utopiť trojročné moslimské dievčatko

DNES - 6:35Zahraničné

Ženu z amerického štátu Texas obvinili z pokusu o utopenie trojročného palestínsko-amerického moslimského dievčaťa.

Guterres vyzval sociálne platformy na prevzatie zodpovednosti za ujmu na zdraví

Guterres vyzval sociálne platformy na prevzatie zodpovednosti za ujmu na zdraví

DNES - 6:23Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok apeloval na technologické spoločnosti vlastniace sociálne platformy, aby prevzali svoj diel zodpovednosti a uznali škody, ktoré ich výrobky spôsobujú ľuďom.

Julian Assange už opustil väzenie a odletel z Británie

Julian Assange už opustil väzenie a odletel z Británie

DNES - 6:06Zahraničné

Portál Wikileaks v utorok uviedol, že jeho zakladateľ Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny.

Chorvátsko po výbuchu, pri ktorom zomrelo dieťa z Česka, odložilo vojenské cvičenie

Chorvátsko po výbuchu, pri ktorom zomrelo dieťa z Česka, odložilo vojenské cvičenie

VČERA - 21:27Zahraničné

Chorvátske ministerstvo obrany odložilo vojenské cvičenie, ktoré sa malo konať na cvičisku Josipa Markiča pri Knine.