• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
25°Bratislava

Ukrajina má problém s dohodou o prímerí, nevie nájsť väzňov

  • 22:04 11.09.2014
  • KYJEV
Ukrajina má problém s dohodou o prímerí, nevie nájsť väzňov

Vláda separatistickej Doneckej ľudovej republiky uskutoční vo štvrtok ďalšie konzultácie s centrálnou vládou v Kyjeve o výmene zajatcov a politických väzňov. Ruské tlačové agentúry to uvádzajú s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa separatistov.

S výmenou totiž nastali určité problémy, keďže Ukrajina nevie nájsť niektorých väzňov. Konzultácie sa mali konať už v stredu večer, ukrajinská strana však požiadala o odklad s odôvodnením, že nedokáže identifikovať šesť väzňov požadovaných na výmenu. Ďalšie rokovanie bude vo štvrtok poobede.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Separatisti prepustili stovky zajatcov

Povstalecký zdroj tiež povedal, že vláda v Kyjeve pri výmene zajatcov trvá na dodržaní všetkých právnych formalít, čo "ale trvá aspoň dva týždne". Procedúra zahŕňa hľadanie väzňov po celej Ukrajine a ich následné predvedenie pred súd, čo považujú povstalci za zdĺhavé.

Proruskí separatisti už prepustili skoro 700 ukrajinských zajatcov na základe dohody o prímerí, ktorá začala platiť minulý piatok. Ako informoval hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko, ukrajinská strana sa pripravuje na prijatie ďalších asi 500 svojich zajatcov zadržiavaných povstalcami. Nepovedal, koľko zajatých povstalcov odovzdá Ukrajina separatistom.

Prímerie využili Ukrajinci na obranu

Ukrajinské vládne jednotky využili týždeň platné prímerie na východe krajiny na sformovanie súvislých obranných línií, upevnenie pozícií a rozmiestnenie ďalších posíl. Vo štvrtok počas pravidelného brífingu o tom informoval hovorca armády Andrij Lysenko.

"Je to súvislá línia, ktorá znemožňuje možnosť obkľúčenia ukrajinských jednotiek," povedal s tým, že vojaci vykonávajú na obsadených cestách rutinné kontroly. Dodal, že situácia na východe krajiny bola počas štvrtka relatívne pokojná, spomenul však niekoľko incidentov, ktoré prímerie narušili. Za posledných 24 hodín ale nedošlo k stratám na životoch.

Lysenko tiež informoval, že územie kontrolované proruskými povstalcami sa teraz ťahá až k Azovskému moru. Separatistom sa podľa neho podarilo obsadiť aj mestá Komsomolske a Telmanove a Ukrajina už nemá pod kontrolou východnú časť štátnych hraníc. "Naše jednotky sa preskupili a militantov už ďalšej nepustia," vyhlásil.

Súvisiace:

Slováka, ktorý bojoval na Ukrajine, vymenili za zajatcov

Východ krajiny oblieha tisícka vojakov

Rusko má na východe Ukrajiny stále okolo 1000 vojakov a NATO zatiaľ nevie o tom, že by sa začal ich odsun. Vo štvrtok to povedal nemenovaný dôstojník NATO, ktorý tak spochybnil slová ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ten v stredu informoval o stiahnutí 70 percent ruských vojakov naspäť do vlasti. Ešte minulý týždeň pritom aliancia vyhlasovala, že počet príslušníkov ruských bojových jednotiek na Ukrajine odhaduje na niekoľko tisíc.

"Hlásené sťahovanie ruských vojakov z východnej Ukrajiny by bolo dobrým prvým krokom, no my o tomto nemáme žiadne informácie. Faktom zostáva, že na východe Ukrajiny je stále približne tisíc ruských vojakov so značným množstvom vojenského vybavenia a približne 20-tisíc vojakov je na ruskej hranici s Ukrajinou," povedal nemenovaný zdroj z NATO.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Borrell: Ukrajina má právo zasahovať ciele v Rusku

Borrell: Ukrajina má právo zasahovať ciele v Rusku

DNES - 13:10Zahraničné

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v utorok požiadal členské krajiny, aby vyvážili obavy z eskalácie konfliktu s potrebou Ukrajiny brániť sa.

Sikorski: Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

Sikorski: Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

DNES - 10:31Zahraničné

Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v rozhovore zverejnenom v utorok.

Tsahkna: Rusko hybridnou kampaňou testuje hranice Západu

Tsahkna: Rusko hybridnou kampaňou testuje hranice Západu

DNES - 9:34Zahraničné

Rusko stupňovaním hybridných útokov v Európe skúša, kam až ho Západ pustí, vyhlásil v pondelok pre agentúru AFP estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna.

Zrútenie časti budovy na východe Číny si vyžiadalo štyri obete

Zrútenie časti budovy na východe Číny si vyžiadalo štyri obete

DNES - 8:18Zahraničné

Najmenej štyria ľudia zahynuli a jedna osoba utrpela zranenia pri zrútení časti budovy v provincii An-chuej na východe Číny.

Poľsko kúpi od Spojených štátov strely dlhého doletu za 677 miliónov eur

Poľsko kúpi od Spojených štátov strely dlhého doletu za 677 miliónov eur

DNES - 6:26Zahraničné

Poľsko sa chystá kúpiť strely dlhého doletu za 677 miliónov eur od Spojených štátov, aby posilnilo svoje obranné kapacity na odrazenie prípadných ruských hrozieb.