• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

Rusi opúšťajú Ukrajinu, prímerie budú kontrolovať drony

  • 16:26 10.09.2014
  • KYJEV
Rusi opúšťajú Ukrajinu, prímerie budú kontrolovať drony

Väčšina ruských vojakov už opustila ukrajinské územie, informoval o tom v stredu na zasadnutí vlády, ktoré naživo vysielala štátna televízia, ukrajinský prezident Petro Porošenko. Sú to podľa neho "dobré správy pre mierový proces".

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
"Podľa posledných správ od našich tajných služieb 70 percent ruských vojakov už prešla hranice," vyhlásil Porošenko. Povedal tiež, že dohodnuté prímerie na východe krajiny sa len ťažko udržiava, keďže "teroristi" podľa neho vládnych vojakov neustále provokujú.

Rusko aj naďalej popiera, že by malo na Ukrajine svojich vojakov napriek tomu, že Kyjev i západné krajiny majú dôkazy o ich prítomnosť na východe krajiny. Ukrajinské vládne sily od piatku prišli o piatich vojakov a ďalších 29 utrpelo zranenia. V meste Mariupoľ zahynula pri streľbe v sobotu jedna žena. Straty na strane povstalcov nie sú známe.

Mierová dohoda zachováva Ukrajinu celistvú

Mierová dohoda, ktorú ukrajinská vláda a povstalci uzavreli minulý piatok v Minsku, zachováva Ukrajinu jednotnú a celistvú v rámci jej súčasných hraníc, konštatoval Porošenko.

"Protokol podpísaný v Minsku predpokladá obnovenie a zachovanie ukrajinskej suverenity na celom území Donbasu vrátane toho, ktoré teraz kontrolujú povstalci," povedal ukrajinský líder. Informoval, že už na budúci týždeň predloží parlamentu návrh zákona o udelení špeciálneho štatútu niektorým oblastiam Doneckého a Luhanského regiónu, ktoré sú teraz v rukách separatistov.

Súvisiace:

Video: Rusi odpálili jadrovú raketu, test bol úspešný

Porošenko podpísal zákon o sankciách, zasiahnu aj Gazprom

Doneckom sa ozýva streľba, paľba zasiahla aj školu

Nový balík sankcií proti Rusku zatiaľ nebude

Ruskí ropní giganti zostanú bez európskych finančných trhov

Rusko odpovie na sankcie Únie asymetricky, zakáže prelety
OBSE chce prímerie monitorovať aj s pomocou dronov

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe už "v blízkom čase" vyšle na Ukrajinu niekoľko špeciálnych bezpilotných lietadiel (dronov), s pomocou ktorých chce dohliadať na dodržiavanie prímeria medzi Kyjevom a proruskými povstalcami. V stredu to potvrdil šéf zoskupenia Didier Burkhalter. Technické špecifikácie zariadení schopných uskutočňovať letecké zábery nad monitorovanými oblasťami však nezverejnil.

Ako dodal, minulotýždňová dohoda o prímerí "predstavuje skutočnú príležitosť na konečné odvrátenie eskalácie" konfliktu. Burkhalter ďalej potvrdil pripravenosť OBSE na sprostredkovanie dialógu medzi Ruskom a Ukrajinou vrátane zorganizovania rokovaní na prezidentskej úrovni. OBSE má v súčasnosti v Doneckej a Luhanskej oblasti asi 70 expertov monitorujúcich situáciu priamo v teréne.

Na Ukrajine páchajú zločiny obe strany konfliktu

Organizácia Amnesty International (AI) má dôkazy o páchaní vojnových zločinov na oboch stranách konfliktu na východe Ukrajiny. Generálny tajomník AI Salil Shetty novinárom v Moskve povedal, že vojnové zločiny spáchali niektorí separatisti ako aj príslušníci dobrovoľného pluku Ajdar. Organizácia svoje tvrdenia opiera o satelitné zábery a o svedectvá svedkov. Shetty zdôraznil, že účasť Ruska na konflikte a násilnostiach znamená, že v prípade dokázania vojnových zločinov by mohla byť Moskva bratá taktiež na zodpovednosť.

"Opakovane sme hovorili o vojnových zločinoch a naše posledné informácie dokazujú, že ich páchali obe strany," vyhlásil Shetty s tým, zločinov sa dopúšťali "separatisti, ktorých podporovali ruskí vojaci", ako aj dobrovoľnícky pluk Ajdar, ktorý dostával rozkazy z Kyjeva. Páchané zločiny zahŕňajú najmä bitie a únosy. Obe strany tiež strieľali do obývaných oblastí, čo viedlo k smrti viac než tisícky civilistov.

AI podľa Shettyho žiadala stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, no žiaden sa s organizáciou nechcel stretnúť a objasniť obvinenia. Rusko striktne odmieta, že jeho vojaci bojujú na strane povstalcov a že Moskva im dodáva zbrane.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Petr Pavel mal nehodu na motorke

Petr Pavel mal nehodu na motorke

VČERA - 20:31Zahraničné

Český prezident sa zranil pri jazde na motocykli.

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

VČERA - 19:23Zahraničné

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO.

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

VČERA - 18:52Zahraničné

Slováci podľahli Kanade vo štvrťfinále majstrovstvách sveta v hokeji.

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

VČERA - 17:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám.

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

VČERA - 17:09Zahraničné

Krajne pravicová politická skupina Identita a demokracia v Európskom parlamente vo štvrtok rozhodla o vylúčení politickej strany Alternatíva pre Nemecko zo svojich radov.