Rusko oslabili sankcie, ropná firma Rosnefť predáva majetok
- 15:21 09.09.2014
- LONDÝN, MOSKVA
Ruská ropná firma Rosnefť znižuje počet zamestnancov a ťažbu a predáva podiely vo svojich sibírskych ložiskách, čo je zatiaľ najsilnejším dôkazom toho, že ju poškodzujú západné sankcie.
Firma chce zredukovať náklady
Minulý týždeň Rosnefť uviedol, že zníži počet zamestnancov s cieľom zredukovať náklady. Ruský ekonomický denník Kommersant informoval, že počet zamestnancov moskovského sídla firmy sa z terajších štyritisíc zmenší až o 25 percent.
Za august Rosnefť vykázala pokles ťažby o 1,3 percenta, keďže produkcia na západnej Sibíri sa znižuje. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že Rosnefť privíta, ak Čína kúpi podiel v sibírskom ropnom poli Vankor. Ide o veľký obrat vzhľadom na to, že Kremeľ dlhodobo odmietal povoliť svojmu silnému susedovi prístup k takýmto ložiskám.
Súvisiace:
Európa oddialila sankcie voči Rusku, akciové trhy posilnili
Ceny ropy sa znížili, zlato kleslo na trojmesačné minimum
Moskvu potrebuje prílev kapitálu
"Rozhodnutie firmy Rosnefť ponúknuť Číne podiel v obrovskom ropnom poli Vankor na východnej Sibíri signalizuje, že vyjednávacia pozícia Moskvy bola sankciami ešte viac oslabená a že potrebuje prílev kapitálu," povedala Emily Stromquistová, analytička výskumnej a konzultačnej spoločnosti Eurasia.
Rosnefť potrebuje do roku 2017 ročne investovať viac ako 21 miliárd USD, aby otvoril nové ložiská a zmodernizoval rafinérie. Okrem toho musí do konca roka splatiť dlhy v sume 12 milárd USD a v budúcom roku 17 miliárd USD po tom, ako si vlani požičal na kúpu konkurenčnej firmy TNK-BP za 55 miliárd USD.
Moskva bude podporovať ruské firmy dotknuté sankciami
Moskva bude aj naďalej podporovať ruské spoločnosti, ktorých sa týkajú západné sankcie, a to bez ohľadu na ich vlastnícku štruktúru. Uviedol to v utorok ruský premiér Dmitrij Medvedev. "Toto je zodpovednosť vlády - chrániť ruské podniky, ak čelia nespravodlivým a nezákonným opatreniam zo strany zahraničných štátov alebo zahraničných firiem," povedal Medvedev počas rozhovoru s generálnym riaditeľom a spolumajiteľom ruského plynárenského podniku Novatek Leonidom Michelsonom.
Novatek a jeho druhý spolumajiteľ Gennadij Timčenko sú terčom amerických sankcií pre ruskú politiku na Ukrajine. Novatek je hlavným akcionárom projektu Yamal-LNG, ktorého náklady sa odhadujú na 27 miliárd USD. V rámci projektu by mal byť postavený druhý ruský závod na výrobu skvapalneného zemného plynu (LNG). Medvedev však neuviedol, či spoločnosti Novatek alebo projekt Yamal LNG získajú vzhľadom na sankcie štátnu pomoc, pričom niekoľko firiem, vrátane ropného gigantu Rosnefť, už o podporu požiadalo.
Svoje plány, ktoré zahŕňajú aj projekt Yamal LNG, však firma nemá v úmysle meniť, povedal Michelson premiérovi Medvedevovi. "Myslím si, že to, že nás zahrnuli do sankčného zoznamu, nás neprinúti k tomu, aby sme menili svoje plány. Takmer všetky objemy LNG sú už zmluvne pokryté," vyhlásil Michelson.
Premiér: Vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy je obrovskou prehrou opozície
Platba vo výške 800 miliónov eur, ktorú vo štvrtok prijala Slovenská republika v rámci plánu obnovy, je veľkým víťazstvom vládnej koalície a obrovskou prehrou opozície.
Budú sa zvyšovať ceny vajec? Takto obchodníci reagujú na vtáčiu chrípku
Podľa obchodníkov ide o lokálny a dočasný problém.
ISA: Najväčšou skupinou poberateľov 2 % dane z príjmu sa môžu stať dôchodcovia
Najväčšou skupinou poberateľov dvoch percent dane z príjmu by sa mohli stať od roku 2026 dôchodcovia.
ZSSK pridáva spoje na nadchádzajúce sviatky
Železničná spoločnosť Slovensko pridáva spoje na nadchádzajúce sviatky. Obsadenosť vlakov sa drží na úrovni 81,5 percenta.
AZZZ SR: Situácia v nemocniciach je veľmi znepokojivá, je potrebná spolupráca
Súčasná napätá situácia v nemocniciach po celom Slovensku je veľmi znepokojivá.