• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Sudcovia sa na najvyšší súd dostali účelovo, tvrdí Žitňanská

  • 16:04 28.03.2013
  • BRATISLAVA
Sudcovia sa na najvyšší súd dostali účelovo, tvrdí Žitňanská

Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská tvrdí, že sa dnes ukázalo, prečo bolo treba cez novelu zákona o advokácii expresne a bez pripomienkového konania meniť zákon o súdoch.

Žitňanská poukazuje na štvrtkové rokovanie Súdnej rady SR, ktorá rozhodla o dočasnom pridelení troch okresných sudcov na najvyšší súd a o ročnej stáži sudkyne Heleny Kožíkovej na súdnej rade. Tieto rozhodnutia by za Žitňanskej éry neboli možné.

Ešte koncom minulého roka platilo, že súdna rada mohla dočasne prideliť sudcu na zabezpečenie riadneho chodu súdnictva len na súd toho istého stupňa, ak tam bolo voľné miesto. Podľa starých pravidiel aj na stáž na súdnu radu alebo na ministerstvo mohol ísť sudca maximálne na tri mesiace a rozhodoval o tom minister.

Novelizáciou sa však pravidlá zmenili. "Okrem toho, že bolo treba udržať spoľahlivého spojenca predsedu najvyššieho súd, sudcu (Juraja) Sopoligu, na stáži na ministerstve dlhšie ako tri mesiace, bolo treba urobiť cestu ďalším pár sudcom z okresných súdov na Najvyšší súd SR bez riadneho výberového konania," tvrdí Žitňanská.

Podľa jej slov nešlo o žiadnu urgentnú potrebu. "Ide o účelový krok, ktorý vyhovuje akurát tak (Štefanovi) Harabinovi. Doplatia naň ľudia, ktorí očakávajú kvalitné, dôveryhodné rozhodovanie najvyššieho súdu," dodala poslankyňa.
Potrebovali riešiť nerovnomerné zaťaženie súdov

Žitňanská hovorí, že poslanci za Smer v ústavnoprávnom výbore v druhom čítaní k zákonu o advokácii usúdili, že treba bez pripomienkového konania urgentne otvoriť aj zákon o súdoch, a to práve v časti dočasné pridelenie sudcu a stáž sudcu. Proti nebol ani minister spravodlivosti Tomáš Borec.

"Takže od nového roka môže aj sudca okresného súdu ísť dočasne na dva roky súdiť napríklad na najvyšší súd bez toho, aby prešiel výberovým konaním a na stáž napríklad na súdnu radu tiež na dva roky. Rozhoduje o tom samotná súdna rada," vysvetlila Žitňanská.

Poslanci zmeny zdôvodňovali potrebou riešiť nerovnomerné zaťaženie súdov. V prípade stáže zas argumentovali, že rozsiahle znalosti a skúsenosti sudcu s výkonom súdnictva účinne napomáhajú ústrednému orgánu správy súdov pri plnení jeho úloh. "Teraz sa ukázalo, o čo v skutočnosti išlo," povedala.
Sudcu vyžmýkajú do posledného špiku

Predseda NS SR a súdnej rady Štefan Harabin argumentoval, že na súde majú obrovský prírastok prípadov najmä na civilnom úseku.

Potreboval by ešte ďalších sedem sudcov okrem trojice, o ktorej rozhodovali vo štvrtko. Na margo stáže na súdnej rade povedal, že Kožíkovú musel presviedčať, aby na ňu prišla, lebo chcela ísť do dôchodku.

„V žiadnom prípade tu nejde o nejaké trafiky. Tu my ešte toho sudcu vyžmýkame do posledného špiku,“ povedal Harabin.

Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Robert Madej (Smer-SD) hovorí, že pokiaľ ide o stáže, Žitňanská by si mala v prvom rade uvedomiť, že ministerstvo spravodlivosti sa musí trápiť s problémami statusových zákonov o sudcoch. Tie boli napadnuté na ústavnom súde. "Využitie skúseností sudcov pri tvorbe legislatívy môže byť na prospech veci. Sudca zároveň poskytne iný, než len úradnícky uhol pohľadu na pripravovanú legislatívu. Stáž sudcu je teda prínosom pre ministerstvo a v súčasnosti o to viac, že pri platných zákonoch máme podozrenie z ich protiústavnosti," povedal Madej.
Na súde vyššieho stupňa overia schopnosti sudcu

Podobne obhajuje aj zmenu, podľa ktorej už možno sudcu dočasne prideliť aj na súd vyššieho stupňa.

"Dočasné pridelenie sudcu na súd vyššieho stupňa je obvyklým inštitútom aj v iných európskych štátoch, poskytuje možnosť personálne posilniť vyťaženejšie súdy a na druhej strane umožňuje overiť schopnosti sudcu, pokiaľ by mal v budúcnosti záujem pôsobiť natrvalo na súde vyššieho stupňa," uviedol šéf ústavnoprávneho výboru.

Podľa ministerstva spravodlivosti sa dnes ukazuje, že prijatie zmeny zákona vo veci dočasného pridelenia sudcu bolo veľmi prezieravé.

"Pomáha riešiť problémy súdov, ktoré sú dnes extrémne zaťažené hromadnými žalobami," uvádza sa v stanovisku MS, ktoré poskytla hovorkyňa Jana Zlatohlávková.
Úradníčky prestupujú z ministerstva do talárov

Podľa Žitňanskej sa potvrdilo aj to, že po pár mesiacoch jednoducho prestupujú úradníčky z ministerstva do talárov. Súdna rada totiž súhlasila s vymenovaním generálnej riaditeľky Sekcie právnych služieb na ministerstve spravodlivosti Denisy Cvikovej za sudkyňu Okresného súdu v Nových Zámkoch. Okrem toho rada odobrila vymenovanie Zuzany Maruniakovej z kancelárie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti za sudkyňu Okresného súdu Bratislava V. Sudcov vymenúva prezident.

"JUDr. Maruniaková aj JUDr. Cviková prešli riadnym výberovým konaním, ktorého pravidlá pripravila bývalá ministerka Žitňanská. Minister, ani nikto iný, nemá právo zakazovať komukoľvek zúčastniť sa na výberovom konaní na miesto sudcu," reagovalo vedenie ministerstva.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

DNES - 8:33Domáce

Kampaň súvisí s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára.

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

VČERA - 20:59Domáce

Od spustenia systému zálohovania pet fliaš a plechoviek 1. januára ich už ľudia odovzdali viac ako 40.000. V diskusii v TASR TV to konštatoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

VČERA - 19:49Domáce

Slovensko aktuálne vstupuje do druhej fázy vlny omikronu, pre ktorú nie sú kapacity testovania dostatočné.

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

VČERA - 19:09Domáce

Situácia na Ukrajine je napätá, ale šéf slovenského rezortu zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) verí v jej vyriešenie diplomatickou cestou.

Pred Prezidentským palácom palácom sa protestovalo

Pred Prezidentským palácom palácom sa protestovalo

VČERA - 18:35Domáce

Opozícia hovorila na proteste o predčasných voľbách, kritizovala dohodu s USA.