• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Putin vyzval na zastavenie vojenských akcií. Dosť bolo chýb!

  • 13:26 31.08.2014
  • MOSKVA
Putin vyzval na zastavenie vojenských akcií. Dosť bolo chýb!

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval urýchlene ukončiť bojové operácie na východnej Ukrajine, aby "bol čas pripraviť sa na zimu". 

V rozhovore pre program Nedeľňajší čas, ktorý dnes odvysielal Prvý kanál ruskej televízie, Putin poznamenal, že "okrem Ruska na to už nikto nemyslí". 

Situáciu treba riešiť pokojne

"Prvou a nevyhnutnou podmienkou je zastaviť vojenské akcie a začať obnovovať infraštruktúru," apeloval Putin. Za ďalšie nevyhnutné kroky označil doplňovanie zásob, vykonanie opráv a údržby na všetkých zariadeniach a pripraviť sa na jeseň a zimu.

Putin v interview vyhlásil, že s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom sa zhodli, že situáciu na Ukrajine treba riešiť pokojne a že "chyby podobné uchopeniu moci násilím sa nikdy nebudú opakovať". Dodal, že práve "ozbrojené prevzatie moci" je "prapríčinou toho, čo sa teraz (na Ukrajine) deje". Na margo udalostí na Ukrajine povedal, že je to "dobrá lekcia pre nás všetkých". 

Kritika západu

Ruský prezident v súvislosti s Ukrajinou kritizoval Západ, ktorý si mal vopred "zrátať dôsledky svojho vplyvu" na túto krajinu a "premyslieť si aspoň jeden krok dopredu". 

Uviedol tiež, že reakcia Ruska na udalosti na Ukrajine bola nevyhnutná. Rusko - nielen politické vedenie, ale aj národ ako taký - sa podľa jeho slov "nemohli nečinne prizerať", ako na Ukrajine "ľudí takmer popravujú". Vysvetlil, že reakcia Ruska bola nutná aj vzhľadom na príbuzenské väzby medzi mnohými Rusmi a Ukrajincami.

Na Ukrajine len bránia svoje práva

Najnovšie vyostrenie situácie v Luhanskej a Doneckej oblasti Putin v rozhovore vysvetlil ako dôsledok dramatického vývoja vnútropolitickej situácie na Ukrajine. "To, čo sa tam deje, je absolútne prirodzená reakcia ľudí, ktorí tam žijú a bránia svoje práva". "Chápete? Nie oni ako prví vzali do rúk zbrane," poznamenal Putin. 

V súvislosti so sankciami uvalenými na Rusko západnými krajinami vyjadril Putin presvedčenie, že západní podnikatelia sú sklamaní rozhodnutiami svojich vlád.

Putin upozornil, že firmy, ktoré sa z Ruska v dôsledku sankcií stiahli, budú mať problém vrátiť sa na ruský trh. Dodal, že Rusko o dodávkach potravín rokuje so štátmi Latinskej Ameriky a Čínou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sikorski: Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

Sikorski: Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

DNES - 10:31Zahraničné

Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v rozhovore zverejnenom v utorok.

Tsahkna: Rusko hybridnou kampaňou testuje hranice Západu

Tsahkna: Rusko hybridnou kampaňou testuje hranice Západu

DNES - 9:34Zahraničné

Rusko stupňovaním hybridných útokov v Európe skúša, kam až ho Západ pustí, vyhlásil v pondelok pre agentúru AFP estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna.

Zrútenie časti budovy na východe Číny si vyžiadalo štyri obete

Zrútenie časti budovy na východe Číny si vyžiadalo štyri obete

DNES - 8:18Zahraničné

Najmenej štyria ľudia zahynuli a jedna osoba utrpela zranenia pri zrútení časti budovy v provincii An-chuej na východe Číny.

Poľsko kúpi od Spojených štátov strely dlhého doletu za 677 miliónov eur

Poľsko kúpi od Spojených štátov strely dlhého doletu za 677 miliónov eur

DNES - 6:26Zahraničné

Poľsko sa chystá kúpiť strely dlhého doletu za 677 miliónov eur od Spojených štátov, aby posilnilo svoje obranné kapacity na odrazenie prípadných ruských hrozieb.

Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

DNES - 6:21Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za "tragickú nehodu" nálet, pri ktorom v nedeľu izraelská armáda zasiahla tábor pre vysídlené osoby v meste Rafah v Pásme Gazy.