• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
13°Bratislava

Holandská vláda sťahuje raketovú systémy Patriot z Turecka

  • 7:36 26.08.2014
  • HAAG
Holandská vláda sťahuje raketovú systémy Patriot z Turecka

Holandská vláda stiahne svoju vojenskú techniku a vojakov z územia Turecka, kam dorazili začiatkom minulého roka v reakcii NATO na žiadosť Ankary o ochranu pred hrozbami zo Sýrie. Podľa pondelňajšieho oznámenia vlády v Haagu budú jej raketové systémy Patriot z moslimskej krajiny stiahnuté koncom januára.

Holandské ministerstvo obrany tvrdí, že krajina už nemá zdroje na zotrvanie jej vojenských kapacít napriek pretrvávajúcej hrozbe útokov na turecké územie. Rezort taktiež uviedol, že systémy boli v pohotovosti "nepretržite takmer dva roky a ďalej sa to už predlžovať nedá". Haag svoje rozhodnutie "oznámil už teraz, aby mohla aliancia prijať rozhodnutie, ako pokračovať" s misiou v Turecku.

Súvisiace:

USA pripravujú možnosti nátlaku na Islamský štát v Sýrii

Spojené štáty, Nemecko a Holandsko koncom roku 2012 poslali do Turecka raketové systémy Patriot v reakcii na žiadosť Ankary o posilnenie obrany krajiny proti útokom zo Sýrie. Rozmiestnili ich v mestách Adana, Kahramanmaras a Gaziantep. Stalo sa tak po opakovanom ostreľovaní zo Sýrie, ktorú už tri a pol roka sužuje krvavá vojna medzi vládnymi silami a povstalcami. Prítomnosť rakiet v Turecku vtedy kritizovali Rusko a Irán, podľa ktorých tento krok povedie k zvýšeniu napätia v regióne.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka

Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka

DNES - 21:36Zahraničné

Len dva dni po tom, čo bol zvolený za novú hlavu katolíckej cirkvi, navštívil v sobotu pápež Lev XIV. hrobku svojho predchodcu Františka v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme, kde zotrval v krátkej modlitbe.

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné

DNES - 20:15Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou.

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení

DNES - 16:36Zahraničné

Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami

DNES - 15:50Zahraničné

Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump

DNES - 15:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.