• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
18°Bratislava

USA pripravujú možnosti nátlaku na Islamský štát v Sýrii

  • 21:39 25.08.2014
  • BEJRÚT
USA pripravujú možnosti nátlaku na Islamský štát v Sýrii

Spojené štáty už pripravujú vojenské možnosti nátlaku na extrémistickú skupinu Islamský štát v Sýrii. V pondelok to povedal Ed Thomas, hovorca náčelníka generálneho štábu americkej armády, generála Martina Dempseyho.

Dodal, že USA zatiaľ neplánujú rozšírenie operácie proti islamistom, ktorá pozostáva z cielených náletov na severe Iraku. "Centrálne velenie pripravuje možnosti proti Islamskému štátu v Iraku a v Sýrii, ktoré zahŕňajú viaceré nástroje vrátane náletov," vyhlásil Thomas.

Jeho slová potvrdili ďalší dvaja nemenovaní predstavitelia rezortu obrany, obaja však zdôraznili, že zatiaľ nehrozí žiaden vojenský zásah v Sýrii. Na agresívnejší postup voči sunnitským povstalcom v Iraku a Sýrii vyzývajú v USA najmä republikánski poslanci, podľa ktorých umiernenosť voči Islamskému štátu ohrozuje Spojené štáty.

Islamský štát je väčšia hrozba než al-Kájda

Sýrska vláda je pripravená spolupracovať v boji proti medzinárodnému a regionálnemu teroru, no tieto snahy musia byť s ňou koordinované, povedal v pondelok sýrsky minister zahraničia Valíd al-Mualím. Na otázku, či je Sýria pripravená aj na spoluprácu so Spojenými štátmi a Britániou minister povedal: "Sú vítaní."

Al-Mualím na tlačovej konferencii, ktorú vysielala sýrska štátna televízia, tiež komentoval zabitie amerického novinára Jamesa Foleyho predstaviteľom Islamského štátu, ktorý vytvorili radikálni islamisti v Iraku a Sýrii.

Extrémistická skupina Islamský štát, ktorá už zabrala rozľahlé územia v Sýrii a na severe Iraku, predstavuje hrozbu, ktorá môže byť väčšia, než akú predstavovala teroristická sieť al-Kájda. Vo štvrtok to konštatoval americký minister obrany Chuck Hagel. Skupina je podľa neho výborne vycvičená, organizovaná a dobre financovaná. Islamský štát bude podľa neho predstavovať hrozbu, kým bude mať bezpečné úkryty v Sýrii, kde vládne občianska vojna a chaos.

Súvisiace:

Sýrski povstalci prepustili uneseného amerického novinára

Amerického novinára Foleyho mal popraviť rapper z Londýna

OSN označila vraždu novinára islamistami za hyenistický čin

Islamisti chceli za popraveného novinára 100 miliónov eur

Islamský štát je pre USA nepoznanou hrozbou, tvrdí Hagel

Video: Islamský štát popravil novinára s odkazom pre Obamu

Západ musí podľa Ruska spolupracovať so Sýriou

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v pondelok vyzval západné a arabské krajiny, aby prekonali svoj odpor k sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Assadovi a spolupracovali s ním v boji proti extrémistom zo skupiny Islamský štát. Mnohí západní politici si už podľa Lavrova uvedomujú rastúcu a rýchlo sa šíriacu hrozbu terorizmu zo strany Islamského štátu, ktorý už zabral rozsiahle územia v Sýrii aj v Iraku, kde vyhlásil islamský kalifát.

Šéf ruskej diplomacie je presvedčený, že Spojené štáty urobili v súvislosti s Islamským štátom tú istú chybu ako v prípade al-Kájdy, ktorú vytvorili v 80. rokoch Američanmi podporovaní povstalci bojujúci proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu."Budú si čoskoro musieť vybrať, čo je dôležitejšie - zmena sýrskeho režimu, čo uspokojí osobné antipatie, no môže viesť k vyhroteniu situácie mimo kontroly alebo nájdenie pragmatického spôsobu na zjednotenie snáh na boj proti spoločnej hrozbe," vyhlásil Lavrov.

Rusko je najväčším zahraničným podporovateľov al-Assadovej vlády, USA a Západ, naopak, podporujú povstalcov, ktorí ho chcú zbaviť moci. Američania podľa Lavrova spočiatku vítali boj Islamského štátu proti al-Assadovi a podobne vítali aj mudžahedínov v Afganistane, ktorí neskôr vytvorili al-Kájdu. "Potom však al-Kájda zaútočila ako bumerang 11. septembra 2001," vyhlásil.

Nemecká vláda nemá v pláne spojiť sa s al-Asadom

Nemecko nemá diplomatické kontakty s vládou sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a neuvažuje o ich oživení z dôvodu nebezpečenstva, akým je radikálna militantná skupina Islamský štát, povedal to v pondelok hovorca nemeckého ministerstva zahraničia. "Režim prezidenta al-Asada spáchal nepredstaviteľné zločiny počas občianskej vojny trvajúcej tri a pol roka. Takmer 200-tisíc ľudí v nej zahynulo," povedal hovorca Martin Schaefer v pondelok na tlačovej konferencii nemeckej vlády.

"Je ťažké si predstaviť, že by sa dalo toto všetko ignorovať, keďže máme teraz Islamský štát, ktorý je horší ako al-Asad," povedal hovorca. "Neviem o žiadnych diplomatických kontaktoch Nemecka a sýrskej vlády," dodal hovorca.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Petr Pavel mal nehodu na motorke

Petr Pavel mal nehodu na motorke

DNES - 20:31Zahraničné

Český prezident sa zranil pri jazde na motocykli.

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

DNES - 19:23Zahraničné

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO.

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

DNES - 18:52Zahraničné

Slováci podľahli Kanade vo štvrťfinále majstrovstvách sveta v hokeji.

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

DNES - 17:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám.

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

DNES - 17:09Zahraničné

Krajne pravicová politická skupina Identita a demokracia v Európskom parlamente vo štvrtok rozhodla o vylúčení politickej strany Alternatíva pre Nemecko zo svojich radov.