• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.5.2024Meniny má Viliam
24°Bratislava

Palestínsky prezident chce, aby konflikt ukončila OSN

  • 16:13 25.08.2014
  • RÁMALLÁH
Palestínsky prezident chce, aby konflikt ukončila OSN

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás chce požiadať medzinárodné spoločenstvo, aby stanovilo pevný termín, dokedy musí Izrael ukončiť okupáciu území obsadených počas vojny v roku 1967 a umožniť vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu.

V nedeľu o tom informovali nemenovaní Abbásovi spolupracovníci, podľa ktorých je takýto návrh súčasťou jeho plánu pre obdobie po skončení terajšej vojny v Pásme Gazy. Očakáva sa, že predstavenie zámeru bude súčasťou utorňajšieho zasadnutia palestínskeho vedenia, zatiaľ čo samotný prezident sa cez víkend v rozhovore pre egyptskú televíziu vyjadril, že so svojimi plánmi už čoskoro oboznámi arabských, amerických aj európskych lídrov."Je to nekonvenčné riešenie, no nebudem vyhlasovať vojnu Izraelu. Je to politické a diplomatické riešenie," povedal Abbás.

Požiadavka na nezávislosť

Prezident zatiaľ nechcel prezradiť podrobnosti, povedal však, že v septembrovom príhovore na pôde OSN vysloví požiadavku Palestínčanov na okamžitú nezávislosť. "Inak bude táto príležitosť navždy stratená," dodal. Jeden z palestínskych predstaviteľov tvrdí, že Abbás po dvoch desaťročiach bezúspešného úsilia o dosiahnutie mieru s Izraelom prostredníctvom rokovaní stráca ilúzie a židovský štát chce k ukončeniu okupácie prinútiť iným "mechanizmom".

Súčasťou plánu je údajne požiadavka, aby na stiahnutie z obsadených území vyzvala Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN). Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua informácie odmietla komentovať s tým, že chce najskôr získať podrobnosti oficiálnou cestou.

Súvisiace:

Izrael zbombardoval bytový dom, vzal domov desiatkam rodín

Raketa z Gazy zabila dieťa, Izrael pritvrdí útoky

Situácia v Pásme Gazy znepokojuje bezpečnostnú radu OSN

Hamás si vyrovnával účty, zastrelili osemnásť kolaborantov

Izraelský raketový útok zabil troch veliteľov Hamásu


Izrael chcú žalovať za vojnové zločiny

Palestínske vedenie si pre budúci štát nárokuje Západný breh Jordánu, východný Jeruzalem ako aj Pásmo Gazy, z ktorého sa Izraelčania stiahli v roku 2005, v roku 2007 ho však ovládlo radikálne hnutie Hamás a momentálne je dejiskom krvavého konfliktu. Izraelčania úplné obnovenie hraníc z roku 1967 odmietajú a v prípade konania BR OSN sa pravdepodobne obrátia na USA ako jedného zo stálych členov s právom veta.

Ak by ho Washington opäť využil, podľa jedného z predstaviteľov Palestínčania otvoria proces pristúpenia k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), od čoho si sľubujú možnosť stíhať Izraelčanov za vojnové zločiny. Palestínski predstavitelia podali takúto žalobu ešte v júli, jurisdikcia ICC je však nejasná, keďže Palestína je aj po zvýšení svojho štatútu v OSN iba "nečlenským pozorovateľským štátom". Signatárom zmluvy o ICC nie je ani Izrael a sudcovia by tak mohli konať jedine na základe rezolúcie OSN.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sikorski: Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

Sikorski: Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu

DNES - 10:31Zahraničné

Poľsko by nemalo vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v rozhovore zverejnenom v utorok.

Tsahkna: Rusko hybridnou kampaňou testuje hranice Západu

Tsahkna: Rusko hybridnou kampaňou testuje hranice Západu

DNES - 9:34Zahraničné

Rusko stupňovaním hybridných útokov v Európe skúša, kam až ho Západ pustí, vyhlásil v pondelok pre agentúru AFP estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna.

Zrútenie časti budovy na východe Číny si vyžiadalo štyri obete

Zrútenie časti budovy na východe Číny si vyžiadalo štyri obete

DNES - 8:18Zahraničné

Najmenej štyria ľudia zahynuli a jedna osoba utrpela zranenia pri zrútení časti budovy v provincii An-chuej na východe Číny.

Poľsko kúpi od Spojených štátov strely dlhého doletu za 677 miliónov eur

Poľsko kúpi od Spojených štátov strely dlhého doletu za 677 miliónov eur

DNES - 6:26Zahraničné

Poľsko sa chystá kúpiť strely dlhého doletu za 677 miliónov eur od Spojených štátov, aby posilnilo svoje obranné kapacity na odrazenie prípadných ruských hrozieb.

Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

DNES - 6:21Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za "tragickú nehodu" nálet, pri ktorom v nedeľu izraelská armáda zasiahla tábor pre vysídlené osoby v meste Rafah v Pásme Gazy.