• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Bolesti pri sexe? Niečo nie je v poriadku!

  • 20:00 25.08.2014
  • BRATISLAVA
Bolesti pri sexe? Niečo nie je v poriadku!

Milovanie má byť pôžitkom a potešením, ktoré si naplno užívate. Nedobrovoľná bolesť k nemu určite nepatrí a signalizuje zdravotné problémy.

Nepodceňujte ich! 

Prečo ísť k lekárovi?

Popôrodné bolesti pri sexe sú úplne prirodzené a postupne odznejú. Tu je potrebná len trpezlivosť na oboch stranách. Opakujúce sa „au“ v posteli však určite neprehliadajte a vyšetrenie u lekára neodkladajte!

Nepríjemné mykózy

Premnožené kvasinky v pošve môžu spôsobiť nepríjemné svrbenie, pálenie a výtok. Môžete skúsiť investovať do rôznych voľnopredajných prípravkov na liečbu vaginálnej mykózy, no oveľa istejšia je návšteva gynekológa, ktorý vylúči či potvrdí možné vážnejšie ochorenie pohlavného ústrojenstva. V čase liečby sa vyvarujte cukru, noste len bavlnené spodné prádlo a používajte prípravky na intímnu hygienu bez obsahu mydla!  

Mykózou môžu trpieť aj muži. Lámete si hlavu prečo sa vám opäť vrátila, keď ste sa z nej len pred pár týždňami vyliečili? Mohli ste ňou nakaziť partnera a kým sa neprelieči súčasne s vami, bude sa vám mykóza neustále vracať.  

Čítajte: Časté omyly lekárov: Dlhé pátranie po diagnóze 

Endometrióza

Ženy, ktoré majú bolesti pri menštruácii, ale i počas sexu, môžu trpieť endometriózou. Ide o mimomaternicový rast tkaniva - endometrií. Ložiská, ktoré tieto tkanivá vytvárajú, môžu spôsobovať v tele chronické zápaly, čo vedie k silným kŕčovitým bolestiam v oblasti panvy. Tieto ložiská je možné odstrániť buď operačne alebo lekár nasadí hormonálnu liečbu, ktorá rast endometrií mimo maternice potlačí. 

Vulvodýnia

Toto infekčné ochorenie spôsobuje bolestivý zápal malých žliaz v pošve. Ženské pohlavné ústrojenstvo je pri vulvodýnii extrémne citlivé na každý dotyk, preto sex počas nej už vôbec neprichádza do úvahy. Pomerne nepríjemné je už samotné vyšetrenie u gynekológa.

Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní

NaSucho

Bolestivý sex nemusí byť vždy spojený s vážnymi zdravotnými problémami. Častou príčinou je len  nedostatočné zvlhnutie ženskej vagíny, čo  môže mať rôzne príčiny. Patria medzi ne krátka predohra, psychické problémy, absencia príťažlivosti alebo môžu byť dôvodom i opakované súlože či príliš vášnivý sex. V takýchto prípadoch môže dôjsť k narušeniu mikrobiologického prostredia pošvy či k jej vnútornému podráždeniu a sex je viac bolestivý ako príjemný. Tu pomôžu lubrikačné gély.

Čítajte: Správny apetít dokáže v posteli divy!

Menopauza

Ako iste viete, ani v tomto prípade nejde o žiadne ochorenie, ale o prirodzené obdobie zmien v ženskom organizme, kedy vaječníky prestávajú plniť svoju funkciu. Sprevádzajú ju rôzne ťažkosti a pre samotnú ženu nie je vôbec jednoduché. Patrí medzi ne i bolestivosť pošvy pri sexuálnom styku, a to kvôli jej suchosti spôsobenej úbytkom estrogénu a tiež mazových žliaz. 

Vzrušujúce video: Neznámi ľudia nahí v posteli

Ak dámam v prechode pri sexe nepomáha lubrikačný gél, lekár môže nasadiť podpornú hormonálnu liečbu. Tú však nie každá žena znáša dobre. Oveľa vhodnejšou a šetrnejšou je prírodná liečba takzvanými fytoestrogénmi.  

Muži a bolestivý sex

Aj muži môžu trpieť bolesťami pri sexe, aj keď sú u nich pomerne zriedkavé. Príčinou sú väčšinou anatomické problémy ako zúžená predkožka či zakrivený penis pri erekcii, ktoré sa odstraňujú chirurgickým zákrokom.

Čítajte: Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!

Gynekológ – ženská samozrejmosť!

Neodkladajte návštevu lekára, ak sa u vás objavia intímne problémy! Nie je hanba hovoriť o nich pred odborníkom. Nezanedbávajte si vlastné zdravie. Najlepšie je odstrániť ochorenie v jeho začiatkoch. V pokročilých štádiách môžu viesť k trvalým následkom. Pre ženy by mala byť preventívna návšteva gynekológa samozrejmosťou, a to aj v prípade, ak nemá žiadne badateľné problémy.  

Čítajte: 10 zdravých dôvodov prečo mať vzťah

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, prozeny.cz, zeny.cz, zahr. Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.