• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
17°Bratislava

Francúzsky premiér zostaví novú vládu, zostane na jej čele

  • 12:15 25.08.2014
  • PARÍŽ
Francúzsky premiér zostaví novú vládu, zostane na jej čele

Francúzsky premiér Manuel Valls v pondelok po stretnutí s prezidentom Françoisom Hollandom podal demisiu svojej vlády. Informuje o tom internetový portál denníka Le Monde odvolávajúci sa na vyhlásenie Elyzejského paláca.

Hollande podľa neho vzápätí požiadal Vallsa o zostavenie novej vlády, ktorá bude "zodpovedať ním určenému smerovaniu krajiny". Zloženie nového kabinetu by mal verejnosti predstaviť už v utorok. Podľa francúzskych médií demisia zrejme súvisí s nedeľňajšími vyjadreniami ministra hospodárstva Arnauda Montebourga, ktorý kritizoval vládnu ekonomickú politiku. Vallsov kabinet zostavený z členov Socialistickej strany a Strany radikálnej ľavice pritom v doterajšej podobe úradoval iba od mája.

Nemecká posadnutosť šetrením

Socialista Montebourg v nedeľu vyhlásil, že Francúzsko by malo vzdorovať nemeckej "posadnutosti" šetrením a presadzovať v rámci eurozóny alternatívnu politiku zameranú na zvýšenie domácej spotreby. Na straníckom zhromaždení vo východnom Francúzsku tiež vyjadril presvedčenie, že opatrenia na obmedzenie deficitu verejných financií prijaté po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 ochromili európske ekonomiky a vlády musia zmeniť smerovanie, ak nechcú stratiť voličskú základňu v prospech populistických a extrémistických strán.

"Francúzsko je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny, piatou najväčšou svetovou mocnosťou a nemieni sa, dámy a páni, prispôsobovať prehnanej posadnutosti nemeckých konzervatívcov. Preto pre Francúzsko a jeho vládu nadišiel čas, aby v záujme prežitia Európskej únie kládli opodstatnený a rozumný odpor," povedal Montebourg, ktorý sa netají prezidentskými ambíciami a podľa vlastných slov osobne požiadal Hollanda o "významnú zmenu smerovania ekonomickej politiky" Francúzska.

Hollande je neobľúbený

Minister financií Michel Sapin predtým priznal, že pre slabý ekonomický rast Francúzsko tento rok nedosiahne cieľové zníženie deficitu, ktorý však bude naďalej obmedzovať "primeraným tempom". Slabá ekonomika je pritom považovaná za významný faktor v augustovom poklese popularity premiéra na 36 percent, zatiaľ čo Hollande podľa najnovšieho prieskumu inštitútu IFOP zostáva najnepopulárnejším prezidentom Francúzska za viac ako polstoročie.

Súvisiace:

Video: Paríž oslavuje 70. výročie oslobodenia od nacistov
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Petr Pavel mal nehodu na motorke

Petr Pavel mal nehodu na motorke

DNES - 20:31Zahraničné

Český prezident sa zranil pri jazde na motocykli.

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

Orbán: Sme spojení s tajnou službou SR, máme informácie o atentáte na Fica

DNES - 19:23Zahraničné

Maďarské tajné služby sú v neustálom kontakte so slovenskými tajnými službami, ako aj so službami iných krajín, napríklad v rámci siete európskych krajín či členských krajín NATO.

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

Slovenskí hokejisti končia na majstrovstvách sveta, Slováci podľahli Kanade

DNES - 18:52Zahraničné

Slováci podľahli Kanade vo štvrťfinále majstrovstvách sveta v hokeji.

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

Putin podpísal dekrét umožňujúci zhabanie amerického majetku

DNES - 17:58Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok výnos, ktorý umožní v Rusku zhabanie majetku patriaceho Spojeným štátom, ich občanom a firmám.

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

Identita a demokracia rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

DNES - 17:09Zahraničné

Krajne pravicová politická skupina Identita a demokracia v Európskom parlamente vo štvrtok rozhodla o vylúčení politickej strany Alternatíva pre Nemecko zo svojich radov.