• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
Bratislava

Lietadlo kleslo prudko o 1,5 kilometra, kapitán údajne spal

  • 9:30 15.08.2014
  • Naí Dillí
Lietadlo kleslo prudko o 1,5 kilometra, kapitán údajne spal

Indickí úrad pre reguláciu leteckého priemyslu prešetruje incident, ktorý sa stal v tureckom vzdušnom priestore 8. augusta počas letu z Bombaja do Bruselu.

Lietadlo indických aerolínií Jet Airways s 280 pasažiermi na palube prudko kleslo až o 1,5 kilometra, keď kapitán údajne spal a jeho kopilotka práve kontrolovala tabletový počítač. Informovali o tom dnes indickí predstavitelia a médiá, vrátane tlačovej agentúry DPA.

Indickí úrad pre reguláciu leteckého priemyslu (DGCA) prešetruje incident, ktorý sa stal v tureckom vzdušnom priestore 8. augusta počas letu z Bombaja do Bruselu.

"Piloti neodovzdali správu o bezpečnosti letu, čo je povinný úkon na zaznamenanie akéhokoľvek nezvyčajného incidentu počas letu. Dozvedeli sme sa o tom až z anonymného telefonického odkazu, po ktorom sme sa skontaktovali s leteckou spoločnosťou," uviedol predstaviteľ DGCA.

Kapitán Boeingu 777 mal v čase prudkého klesnutia "povolený odpočinok", čo je driemanie povolené predpismi. Napísali to noviny Times of India, ktoré citovali nemenované zdroje. Regulačný úrad vyšetruje tiež to, či spala aj kopilotka.

Táto druhá pilotka bola údajne zaneprázdnená kontrolovaním letových informácií v tablete a nevšimla si pád z výšky.

Situáciu napravili po výzve leteckého dispečera v tureckej Ankare, ktorý žiadal vysvetlenie, prečo sa lietadlo odchýlilo od nariadenej výšky 10,3 kilometra a kleslo do výšky 8,8 kilometra.

Aerolínie Jet Airways spolupracujú s regulačným úradom na vyšetrovaní a poskytujú mu všetku potrebnú pomoc, oznámila hovorkyňa leteckej spoločnosti.

Aerolínie tiež nariadili vnútorné vyšetrovanie prípadu, dodala hovorkyňa.

Obaja piloti majú až do ukončenia vyšetrovania zakázané štartovať s lietadlami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí

V obci Čeladná sa zrútil strop hotela, spod trosiek vytiahli dvoch ľudí

DNES - 7:14Zahraničné

Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu.

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža

Ikonickú budovu Empire State Building vysvietili na počesť nového pápeža

DNES - 6:44Zahraničné

Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža - bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV.

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

Prvý americký pápež Lev XIV. zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

DNES - 6:36Zahraničné

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea.

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu  Ukrajine

Prezident Petr Pavel vyzdvihol českú podporu Ukrajine

DNES - 6:34Zahraničné

Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom.

Abbás vyzval Leva XIV., aby pokračoval v mierovom úsilí pápeža Františka

Abbás vyzval Leva XIV., aby pokračoval v mierovom úsilí pápeža Františka

DNES - 6:22Zahraničné

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval vo štvrtok nového pápeža Leva XIV., aby pokračoval v „mierovom úsilí“ jeho predchodcu, zosnulého pápeža Františka, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Palestínskej samosprávy.