• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
19°Bratislava

Zomrel slovenský misionár v Ekvádore, salezián Ján Šutka

  • 12:28 12.08.2014
  • BRATISLAVA
Zomrel slovenský misionár v Ekvádore, salezián Ján Šutka

Ján Šutka zomrel vo veku takmer 84 rokov.

V Ekvádore v meste Cuenca zomrel v pondelok dlhoročný misionár medzi miestnymi Indiánmi Šuarmi, slovenský salezián Ján Šutka. Pochovaný bude v Catedral de la Purísima v Macase. Ako dnes povedal pre agentúru SITA salezián Rastislav Hamráček, Ján Šutka zomrel vo veku takmer 84 rokov.

Ako salezián zasvätený Bohu prežil bez piatich dní 65 rokov, kňazom bol 53 rokov. Od svojej kňazskej vysviacky bol pravidelným spovedníkom dnes už blahoslavenej misionárky saleziánky Márie Troncattiovej. Spovedal ju až do jej smrti v roku 1969.

Video: Otec Ján Šutka (Saleziánske rozhovory v Ekvádore - prvá časť)

Ján Šutka sa narodil 11. septembra 1930 v Orovnici pri Hronskom Beňadiku. Už od detstva v ňom žila túžba po misiách. Rozhodol sa stať sa saleziánom, svoje prvé rehoľné sľuby zložil 16. augusta 1949. Udalosti Barbarskej noci 13. apríla 1950 narušili jeho prípravu na kňazské povolanie.

Ako seminarista bol spolu s ostatnými rehoľníkmi internovaný v Podolínci. Odtiaľ sa mu podarilo ujsť a tajne prekročiť hranice do Rakúska. V Taliansku potom napísal žiadosť o odchod do misií a určili ho do Ekvádora. Prišiel tam v roku 1953.

Po štúdiách teológie v kolumbijskej Bogote bol vysvätený za kňaza 28. októbra 1960. Desať ďalších rokov pôsobil v Ekvádore v Sucúa a počas toho obdobia založil Federáciu Šuarov. V roku 1972 rozbehol projekt diaľkových škôl cez rádio a založil záchrannú leteckú službu pre Šuarov.

V rokoch 1985-1989 bol direktorom misie Méndez-Cuchanza. V roku 1989 bol menovaný za predstaviteľa saleziánskych šuarských misií pri ekvádorskej vláde a pôsobil v hlavnom meste Quito, okrem iného aj ako provinciálny radca. Neskôr pracoval v Macase ako direktor misie a stal sa tam predstaveným saleziánskej komunity a farárom.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

DNES - 15:28Domáce

Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

Drucker: Cesta premiéra do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer ako SR

DNES - 14:41Domáce

Cesta predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy bola skôr v záujme strany Smer-SD ako v záujme Slovenska.

Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval

Drucker vyzdvihol povinné MŠ od troch rokov, Majerský to kritizoval

DNES - 14:32Domáce

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti od troch rokov povinná.

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba

DNES - 12:57Domáce

Hasiči zasahovali v sobotu pri nehode vlaku a osobného motorového vozidla v obci Modra nad Cirochou v okrese Humenné.

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka

DNES - 12:27Domáce

Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka.