Amnesty International obvinilia Shell, že zamoruje deltu Nigeru
- 8:36 05.08.2014
- Brusel/Amsterdam

Ťažba ropy v delte Nigeru kontaminovala zásoby pitnej vody najmenej v desiatich komunitách v oblasti Ogoniland.
Na snímke je vidieť olejové škvrny, ktoré znečisťujú vodu v delte Nigéru.
Holandský ropný gigant Shell a nigérijská vláda vyvinuli iba málo úsilia na odstránenie znečistenia v oblasti delty rieky Niger. Vo svojej najnovšej správe to v pondelok uviedla organizácia Amnesty International v spolupráci s niektorými environmentálnymi skupinami.
Ťažba ropy v delte Nigeru kontaminovala zásoby pitnej vody najmenej v desiatich komunitách v oblasti Ogoniland. Podľa správy skupín ekologických aktivistov však ani nigérijská vláda, ani nigérijská dcérska spoločnosť koncernu Royal Dutch Shell neprijali efektívne sanačné opatrenia na nápravu tejto situácie.
Program OSN pre životné prostredie (UNEP) v roku 2011 upozornil, že ani jedna zo zodpovedných strán neurobila dostatok opatrení pre znečistené oblasti. UNEP preto prijal príslušné odporúčania, ktoré však neboli realizované ani po troch rokoch od vydania jeho správy.
Spoločnosť Shell zastavila ťažbu ropy v oblasti Ogoniland v roku 1993, nechala tam ale ťažné zariadenie, ktoré hrdzavie a zamoruje prírodu.
V reakcii na správu Amnesty International spoločnosť Shell pre holandskú televíznu stanicu NOS uviedla, že uznáva, že ide o problém, ale odmietla názory, že sa nedosiahol nijaký pokrok.
"Naša spoločnosť investovala v tomto regióne, ale sabotáže a krádeže našich zariadení znamenajú už dopredu prehratú bitku," povedal hovorca firmy Shell.
Holandský koncern čelí v USA žalobe zo strany rybárov žijúcich v delte Nigeru, ktorí tvrdia, že Shell nerobí dostatok opatrení pre zabezpečenie a ochranu ropných potrubí pred sabotážami a zlodejmi.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.

Vance: Rusko si za ukončenie vojny na Ukrajine pýta aj územia, ktoré nedobylo
Rusko si pri mierových rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine nárokuje aj ukrajinské územie, ktoré nedobylo, potvrdil vo štvrtok americký viceprezident J. D. Vance.

Putin: Vojna proti Ukrajine má podporu celého Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vo svojom prejave vyhlásil, že Rusko „vysoko oceňuje prínos spojeneckých armád k spoločnému boju a víťazstvu nad nacizmom.“