• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Boeing zostrelili povstalci, zapojenie Rusov USA nedokážu

  • 8:39 23.07.2014
  • WASHINGTON
Boeing zostrelili povstalci, zapojenie Rusov USA nedokážu

Podľa predstaviteľov amerických tajných služieb zostrelili malajzijské lietadlo pravdepodobne separatisti omylom.

Malajzijské lietadlo, ktoré sa zrútilo na východe Ukrajiny, s najväčšou pravdepodobnosťou omylom zostrelili proruskí separatisti neuvedomujúc si, že ide o civilné lietadlo. Novinárom to v utorok povedali predstavitelia tajných služieb, ktorí nechceli byť menovaní.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU.

Stroj, o ktorom predpokladali, že je vojenský, pravdepodobne zasiahla strela SA-11 typu zem-vzduch. "Zdá sa, že išlo o omyl," povedal jeden z predstaviteľov. Tieto závery podporujú dôkazy získané zo sociálnych sietí ako aj zo zachytených konverzácií medzi známymi separatistami.

USA zatiaľ vylúčili, že lietadlo zostrelila ukrajinská armáda

Americké tajné služby nemajú dôkaz, že Rusko sa priamo podieľalo na vystrelení rakety, ukrajinským povstalcom však poskytlo takéto typy zbraní ako aj výcvik na ich používanie.

Počas bojov medzi separatistami a ukrajinskými silami povstalci už vystrelili na vyše desať lietadiel. Tie však leteli v oveľa nižšej výške než malajzijské lietadlo, ktoré sa nachádzalo v desiatich kilometroch nad zemou.

Lídri povstalcov odmietli obvinenia, že stroj letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur zostrelili oni, akúkoľvek zodpovednosť popiera aj Rusko. Americké tajné služby predbežne vylúčili, že malajzijské lietadlo mohla zostreliť aj ukrajinská armáda, ktorá síce disponuje strelami SA-11, v tomto konflikte ich však nepoužíva.

Vlak s telami obetí dorazil do Charkova

Vlak s telesnými pozostatkami väčšiny z 298 obetí havárie malajzijského lietadla v utorok dorazil na vojenskú základňu, ktorú kontroluje ukrajinská vláda. Ide o prvú zastávku v rámci cesty, na konci ktorej telá odovzdajú rodinným príslušníkom.

Celkovo päť chladiacich vagónov obsahujúcich asi 200 tiel dorazilo do mesta Charkov po tom, ako proruskí separatisti súhlasili s vypravením vlaku z Doneckej oblasti. Okrem pozostatkov militanti príslušným orgánom odovzdajú aj nájdené čierne skrinky zo zostrelného lietadla.

Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur sa vo štvrtok zrútil do poľa pri hraniciach Ruska a Ukrajiny. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube, z toho bolo 193 Holanďanov, 43 Malajzijčanov vrátane 15 členov posádky, 27 Austrálčanov, 12 Indonézanov, 10 Britov, 4 Nemci, 4 Belgičania, 3 Filipínčania a 3 Vietnamci. Po jednom občanovi mali v lietadle aj Kanada a Nový Zéland.

Súvisiace:

V Holandsku začal štátny smútok za obeťami tragédie lietadla

Putin využije svoj vplyv na separatistov, Západu pohrozil

Kyjev má dôkazy, že boeing nad Ukrajinou zostrelili Rusi

Rusku hrozia tvrdé sankcie, Holandsko vyzýva na rázny postoj

K zostreleniu lietadla na Ukrajine sa priznali separatisti

Londýn vyzve na zákaz exportu zbraní z Únie do Ruska

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

Zelenskyj: Ukrajine sa minuli rakety pri obrane dôležitej elektrárne

DNES - 14:10Zahraničné

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Čaputová poďakovala Dudovi za konštruktívnu spoluprácu počas náročného obdobia

Čaputová poďakovala Dudovi za konštruktívnu spoluprácu počas náročného obdobia

DNES - 12:47Zahraničné

Slovenská republika a Poľsko majú kus spoločnej histórie, ktorá obe krajiny učí, aby pamätali na princípy a hodnoty a potrebu ich chrániť.

Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

DNES - 12:38Zahraničné

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža.

Si Ťin-pching: Čína sa nezúčastňuje na vojne Ruska proti Ukrajine

Si Ťin-pching: Čína sa nezúčastňuje na vojne Ruska proti Ukrajine

DNES - 12:00Zahraničné

Peking sa nezúčastňuje na vojne Ruska proti Ukrajine, vyhlásil čínsky prezident Si Ťin-pching počas rozhovorov s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.