• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
21°Bratislava

Ukrajina schválila ďalšiu mobilizáciu, boje ju stoja milióny

  • 12:45 22.07.2014
  • KYJEV
Ukrajina schválila ďalšiu mobilizáciu, boje ju stoja milióny

Ukrajinský parlament schválil v utorok prezidentský dekrét o ďalšej čiastočnej mobilizácii záložných síl a mužov pod 50 rokov, ktorí budú bojovať proti proruskému povstaniu na východe krajiny a chrániť hranicu s Ruskom.

Vláda odštartovala protiteroristickú operáciu

Ako informoval šéf Rady národnej bezpečnosti Andrij Parubij, noví branci doplnia rady armády, Národnej gardy aj tajnej služby SBU. Mobilizáciu označil za nevyhnutnú vo svetle neustále sa eskalujúceho konfliktu na východe Ukrajiny, kde vláda odštartovala takzvanú protiteroristickú operáciu. "Rusko pokračuje v politike eskalácie ozbrojenej konfrontácie," vyhlásil Parubij pred hlasovaním, v ktorom sa za mobilizáciu vyslovilo 232 poslancov v 450-člennom parlamente.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Parubij povedal, že Rusko opäť zhromažďuje jednotky pri hraniciach s Ukrajinou. Momentálne sa tam podľa neho nachádza 41 000 vojakov, 150 tankov, 400 obrnených vozidiel a 500 ďalších zbraňových systémov. Opäť obvinil Moskvu, že proruským separatistom dodáva zbrane. "Takéto konanie považujeme za agresiu voči nášmu štátu," zdôraznil.

Povstalci sa na východe sústredili do dvoch hlavných miest - Doneck a Luhansk. Vládnu operáciu sťažuje fakt, že vláda zakázala používanie leteckých útokov a delostrelectva pri mestách potom, čo v oblasti havarovalo malajzijské lietadlo. Nehodu neprežilo 298 ľudí. Stroj bol pravdepodobne zostrelený raketou, pričom hlavné podozrenie zatiaľ padá na proruských povstalcov operujúcich v nepokojnej oblasti.

Súvisiace:

Rusko nechce, aby vyšetrovanie pádu lietadla viedla Ukrajina

Na Ukrajine sa v mikrobuse odpálil samovražedný útočník

Ceny ropy aj zlata rástli, dvíha ich kríza na Ukrajine


Kyjev platí mesačne milióny dolárov

Boje s proruskými separatistami na východe Ukrajiny stoja vládu v Kyjeve každý mesiac zhruba 130 miliónov dolárov. Vyhlásil to ukrajinský minister financií Oleksander Šlapak. Vláda bude potrebovať dodatočné zdroje na financovanie "protiteroristickej kampane", povedal na stretnutí so zástupcami parlamentných strán.

Šlapak dodal, že za prvých šesť mesiacov roka sa ukrajinská ekonomika zmenšila o päť percent. V celom roku 2014 podľa neho vláda v súlade s aktuálnou prognózou Medzinárodného menového fondu (MMF) očakáva prepad ekonomiky o 6,5 percenta. Skorší vládny odhad počítal s oslabením výkonu hospodárstva o tri percentá.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU.

Kyjev čerpá od MMF úverový program v objeme 17 miliárd dolárov. Prvú časť pomoci v sume vyše tri miliardy dolárov uvoľnil MMF v máji po schválení úverovej dohody. Vyplatenie ďalšej čiastky vo výške 1,4 miliardy dolárov možno podľa fondu očakávať v najbližších týždňoch. Splnením podmienok MMF sa Kyjevu otvára cestu k ďalšej medzinárodnej pomoci v sume do 15 miliárd dolárov.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

Putin chce na Ukrajine prímerie na súčasných frontových líniách, tvrdia ruské zdroje

DNES - 17:49Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený zastaviť vojnu na Ukrajine vyrokovaným prímerím, ktoré by uznalo súčasnú líniu bojov, uviedli v piatok pre tlačovú agentúru Reuters štyri nemenované ruské zdroje.

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

DNES - 17:04Zahraničné

Medzinárodný súdny dvor v piatok nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

Borrell vyzval Izrael, aby pre zatykač na Netanjahua nezastrašoval sudcov ICC

DNES - 13:45Zahraničné

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby "nezastrašoval a nevyhrážal sa" sudcom Medzinárodného trestného súdu v Haagu.

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

Smutné správy z Česka: Zomrel známy herec a režisér

DNES - 13:08Zahraničné

Herec a režisér pred týždňom na vlastnú žiadosť odišiel z pražskej nemocnice.

Orbán: Je nelogické myslieť si, že by Rusko napadlo Západ

Orbán: Je nelogické myslieť si, že by Rusko napadlo Západ

DNES - 10:15Zahraničné

Podľa Viktora Orbána sa pripravujeme na vstup do vojny.