• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

Ukrajina schválila ďalšiu mobilizáciu, boje ju stoja milióny

  • 12:45 22.07.2014
  • KYJEV
Ukrajina schválila ďalšiu mobilizáciu, boje ju stoja milióny

Ukrajinský parlament schválil v utorok prezidentský dekrét o ďalšej čiastočnej mobilizácii záložných síl a mužov pod 50 rokov, ktorí budú bojovať proti proruskému povstaniu na východe krajiny a chrániť hranicu s Ruskom.

Vláda odštartovala protiteroristickú operáciu

Ako informoval šéf Rady národnej bezpečnosti Andrij Parubij, noví branci doplnia rady armády, Národnej gardy aj tajnej služby SBU. Mobilizáciu označil za nevyhnutnú vo svetle neustále sa eskalujúceho konfliktu na východe Ukrajiny, kde vláda odštartovala takzvanú protiteroristickú operáciu. "Rusko pokračuje v politike eskalácie ozbrojenej konfrontácie," vyhlásil Parubij pred hlasovaním, v ktorom sa za mobilizáciu vyslovilo 232 poslancov v 450-člennom parlamente.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

Parubij povedal, že Rusko opäť zhromažďuje jednotky pri hraniciach s Ukrajinou. Momentálne sa tam podľa neho nachádza 41 000 vojakov, 150 tankov, 400 obrnených vozidiel a 500 ďalších zbraňových systémov. Opäť obvinil Moskvu, že proruským separatistom dodáva zbrane. "Takéto konanie považujeme za agresiu voči nášmu štátu," zdôraznil.

Povstalci sa na východe sústredili do dvoch hlavných miest - Doneck a Luhansk. Vládnu operáciu sťažuje fakt, že vláda zakázala používanie leteckých útokov a delostrelectva pri mestách potom, čo v oblasti havarovalo malajzijské lietadlo. Nehodu neprežilo 298 ľudí. Stroj bol pravdepodobne zostrelený raketou, pričom hlavné podozrenie zatiaľ padá na proruských povstalcov operujúcich v nepokojnej oblasti.

Súvisiace:

Rusko nechce, aby vyšetrovanie pádu lietadla viedla Ukrajina

Na Ukrajine sa v mikrobuse odpálil samovražedný útočník

Ceny ropy aj zlata rástli, dvíha ich kríza na Ukrajine


Kyjev platí mesačne milióny dolárov

Boje s proruskými separatistami na východe Ukrajiny stoja vládu v Kyjeve každý mesiac zhruba 130 miliónov dolárov. Vyhlásil to ukrajinský minister financií Oleksander Šlapak. Vláda bude potrebovať dodatočné zdroje na financovanie "protiteroristickej kampane", povedal na stretnutí so zástupcami parlamentných strán.

Šlapak dodal, že za prvých šesť mesiacov roka sa ukrajinská ekonomika zmenšila o päť percent. V celom roku 2014 podľa neho vláda v súlade s aktuálnou prognózou Medzinárodného menového fondu (MMF) očakáva prepad ekonomiky o 6,5 percenta. Skorší vládny odhad počítal s oslabením výkonu hospodárstva o tri percentá.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate -----> TU.

Kyjev čerpá od MMF úverový program v objeme 17 miliárd dolárov. Prvú časť pomoci v sume vyše tri miliardy dolárov uvoľnil MMF v máji po schválení úverovej dohody. Vyplatenie ďalšej čiastky vo výške 1,4 miliardy dolárov možno podľa fondu očakávať v najbližších týždňoch. Splnením podmienok MMF sa Kyjevu otvára cestu k ďalšej medzinárodnej pomoci v sume do 15 miliárd dolárov.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Putin varuje pred ďalšou eskalácia na Blízkom východe: Hrozia katastrofálne následky

Putin varuje pred ďalšou eskalácia na Blízkom východe: Hrozia katastrofálne následky

DNES - 16:36Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovoril so svojím iránskym náprotivkom Ebráhímom Raísím, ktorému povedal, že ďalšia eskalácia napätia na Blízkom východe môže mať katastrofálne následky.

Irán varoval Izrael aj pred

Irán varoval Izrael aj pred "najmenšou" odvetou za nedávny útok

DNES - 16:12Zahraničné

Iránsky prezident Ebrahím Raísí varoval Izrael, že ak podnikne "čo i len najmenší krok" ako odvetu za víkendový iránsky raketový a dronový útok, odpoveď z Iránu bude preň "bolestivá".

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

DNES - 15:29Zahraničné

Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín.

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

Ruské úrady nariadili evakuáciu záplavami ohrozených lokalít na západe Sibíri

DNES - 15:27Zahraničné

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy.

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

Nemecko vyzvalo EÚ na uvalenie nových sankcií na iránske drony

DNES - 14:13Zahraničné

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.