• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

K zostreleniu lietadla na Ukrajine sa priznali separatisti

  • 20:46 18.07.2014
  • WASHINGTON/KYJEV
K zostreleniu lietadla na Ukrajine sa priznali separatisti

Proruský separatistický líder Igor Girkin (uvádzaný tiež pod menom Strelkov) priznal zodpovednosť za zostrelenie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou. Lietadlo spadlo vo štvrtok na východe krajiny pri hraniciach s Ruskom. Letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

"Práve sme zostrelili lietadlo niekde nad Doneckou oblasťou. Leží tam za baňou Progress," uviedol v odkaze na banské mesto s asi 80 000 obyvateľmi. "Varovali sme vás, aby ste nelietali na našom nebi," dodal na svojom účte na VK, ruskej verzii Facebooku. Stelkov a jeho skupina Donecká ľudová armáda si očividne malajzijské civilné lietadlo pomýlili s ukrajinským bojovým lietadlom. Vyhlásenie Strelkov po zistení, že išlo v skutočnosti o komerčný let vezúci 295 nevinných ľudí, vymazal. Uviedol internetový portál news.com.au.

Ukrajinci majú dôkaz o zostrelení

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) získala a zverejnila nepopierateľný dôkaz o zostrelení lietadla len niekoľko hodín po incidente. Uviedlo to v piatok ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave vo svojej tlačovej správe. Nahrávka zachytáva konverzáciu medzi povstalcami o zostrelení lietadla. Stály zástupca Ukrajiny pri OSN Jurij Sergejev povedal, že Kyjev predloží dôkazy o účasti ruskej armády na katastrofe Boeingu 777 Malaysia Airlines v Doneckej oblasti. Ukrajinský prezident Petro Porošenko okamžite po tragédii inicioval založenie štátnej komisie so zapojením odborníkov z organizácie ICAO a ďalších medzinárodných agentúr na dôsledné vyšetrenie príčin havárie.

Video: Nahrávka zachytávajúca rozhovory separatistov

Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo na svojej internetovej stránke zábery ťahača, ktorý viezol raketový systém BUK. Tvrdia, že zábery boli natočené ráno o 04:50 a konvoj smeroval k ruskej hranici. Podľa ministra to dokazuje, že separatisti BUK po zostrelení boeingu urýchlene presunuli do Ruska. Píše český portál idnes.cz.

Video: Zábery ťahača, ktorý viezol systém raketový BUK

Bezpečnostná rada OSN mimoriadne zasadne

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v piatok prijala vyhlásenie požadujúce "úplné, dôkladné a nezávislé medzinárodné vyšetrovanie" zostrelenia malajzijského lietadla na Ukrajine, pri ktorom zahynulo všetkých 298 osôb na palube. Výkonný orgán svetovej organizácie v ňom zároveň vyzýva všetky zainteresované strany, aby umožnili vyšetrovateľom prístup na miesto nešťastia, ako aj na vyvodenie "primeranej zodpovednosti". Predkladateľom stručného dokumentu, ktorý 15 členovia BR OSN prijali konsenzom, bola Británia, pričom dúfala, že sa ho podarí schváliť ešte vo štvrtok. Rusko ako jeden zo stálych členov však požadovalo viac času na zváženie. Rada nezabudla vyjadriť "najhlbšiu sústrasť rodinám obetí, ako aj spoluobčanom a vládam všetkých usmrtených pri havárii". Zástupcovia členských krajín si na úvod mimoriadneho zasadnutia obete uctili minútou ticha. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun je podľa piatkového vyjadrenia jeho námestníka Jeffreyho Feltmana znepokojený správami, ktoré nasvedčujú zostreleniu malajzijského boeingu pomocou "dômyselnej rakety zem-vzduch". Feltman tiež na pôde BR OSN informoval, že v súvislosti s udalosťou v najbližších dňoch vycestuje do Moskvy a do Kyjeva. Dodal, že Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) patriaca pod OSN ponúkla Ukrajine vytvorenie medzinárodnej vyšetrovacej skupiny.

Členom OBSE neumožnili úplný prístup na miesto tragédie

Pozorovateľom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa v piatok nepodarilo dostať priamo na miesto na východe Ukrajiny, kde havarovalo lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines. Potvrdil to samotný šéf OBSE Thomas Greminger. "Nemali ten typ prístupu, ktorý očakávali. Neumožnili im slobodu pohybu a vykonávanie ich práce. Miesto nehody nie je uzavreté," povedal Greminger v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters. Ako dodal, tím 17 pozorovateľov sa teraz vracia do Donecka a o získanie požadovaného prístupu na miesto nešťastia sa pokúsia opäť v sobotu.

Video: Posledné video zo zostreleného lietadla pred odletom

Medzi obeťami sú aj dvaja priaznivci Newcastlu

Smrť v lietadle našlo 298 ľudí, z toho 154 Holanďanov, 28 Austrálčanov, 23 Američanov, no i Briti či Nemci. Pätnásťčlenná posádka pochádzala z Malajzie. Objaviť sa zatiaľ podarilo približne polovicu tiel tragického letu MH17. Na palube bola aj stovka expertov na AIDS, ktorí cestovali na konferenciu do Melbourne. Pri tragédii zahynul aj bývalý prezident asociácie International AIDS Society Joep Lange, ktorý patrí medzi priekopníkov výskumu AIDS. V lietadle taktiež zahynul aj hovorca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Glenn Thomas a holandský senátor Willem Witteveen. Medzi pasažiermi boli aj dvaja priaznivci futbalového Newcastlu United. John Alder a Liam Sweeney cestovali na Nový Zéland, kde chceli povzbudiť tím na jeho tunajšom turné pred novou sezónou. "Spolu so všetkými hráčmi ma hlboko zasiahla táto hrozná správa," povedal tréner Newcastlu Alan Pardew. Podľa klubu bol Alder takmer pol storočia verným fanúšikom United, Sweeney dokonca pracoval ako dobrovoľný sprievodca pri autobusových výjazdoch. Na zápasy novozélandského turné v Dunedine a Wellingtone nastúpia Pardewovi zverenci s čiernymi páskami na rukávoch.

Našli sa obe čierne skrinky

Ukrajinské bezpečnostné zložky našli v piatok medzi troskami dve čierne skrinky zo zostreleného lietadla. Tvrdí to agentúra Reuters s odvolaním sa na poradcu gubernátora Doneckej oblasti. V tejto chvíli však nemajú žiadne informácie, kde sa obe skrinky nachádzajú. Kyjev sa zatiaľ k tomu nevyjadril. Proruskí separatisti vo štvrtok tvrdili, že sa zmocnili prvej čiernej skrinky a chceli ju poslať do Moskvy. Donecký guvernér Serhij Taruta vyhlásil, že povstalci komplikujú expertom prácu a čierne skrinky z havarovaného lietadla chcú poslať do Ruska. Moskva ale vyhlásila, že o to nemá záujem a odmietla ju prevziať.

Vzdušný priestor nad konfliktnou zónou uzavreli

Ukrajina uzavrela vzdušný priestor nad svojimi východnými regiónmi, kde v súčasnosti prebieha operácia proti proruským separatistom. Informovalo o tom ministerstvo pre infraštruktúru. Ministerstvo na svojej webovej stránke uviedlo, že vzdušný priestor je úplne uzatvorený nad východným Doneckým a Luhanským regiónom, kde sa bojuje, a čiastočne prelety zakázali aj nad susedným Charkovským regiónom.

Zrýchlili udeľovanie víz príbuzným obetí

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny vytvorilo operačný štáb, ktorý spracováva žiadostí príbuzných obetí a koordinuje svoju činnosť so zastupiteľskými úradmi krajín akreditovaných na Ukrajine. Operačné štáby boli tiež vytvorené pri Zastupiteľskom úrade Ukrajiny v Malajzii a pri ukrajinskom veľvyslanectve v Holandskom kráľovstve. Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny zabezpečí rýchle udeľovanie víz príbuzným obetí. Podľa dostupných údajov lietadlo zmizlo z radarových obrazoviek regionálneho riadiaceho centra v Dnepropetrovsku vo štvrtok o 16:20 kyjevského času. Lietadlo spadlo tri kilometre severozápadne od mesta Hrabove v blízkosti ukrajinsko-ruskej hranice.

Boeing sa údajne vyhýbal búrke

Boeing malajzijských aerolínií letel podľa americkej televíznej stanice CNN po neobvyklej dráhe. Podľa nich sa stroj chcel vyhnúť búrkovej oblasti, čo vychýlilo jeho dráhu letu severnejšie od bežnej trasy, práve nad Doneckú oblasť.

USA odmietli ukázať na vinníka

Ukrajinská armáda počas doterajších bojov proti povstalcom na východe krajiny nepoužila rakety a malajzijské lietadlo zostrelené nad nepokojnou oblasťou sa nachádzalo mimo dosahu jej systémov. V piatok to vyhlásili predstavitelia v Kyjeve, ktorí tak reagovali na obvinenia, že za tragédiou stoja ukrajinské sily. "Zo všetkých rakiet, ktoré sú v našej výzbroji, nebola použitá ani jedna," povedal Andrij Lysenko, hovorca Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny. Hovorca ministerstva obrany Bohdan Senyk takisto ubezpečil, že "protilietadlové rakety počas protiteroristickej operácie neboli nasadené" a "všetky sú na svojom mieste". Podľa medializovaných informácií navyše ukrajinská armáda deň pred tragédiou v oblasti rozmiestnila raketové obranné systémy. USA pre nedostatok dôkazov odmietli ukázať na vinníka, no potvrdili použitie raketového systému zem-vzduch.

Putin prstom ukázal na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin v tejto súvislosti poukázal na obnovené vojenské akcie kyjevskej armády, ktorá podľa neho tým pádom nesie za tragédiu zodpovednosť. Ak by podľa jeho slov bol v oblasti mier, nič by sa nestalo. Ako povedal, vláda, kde sa nešťastie odohralo, "bezpochyby nesie zodpovednosť". Práve Putinovo lietadlo údajne krátko predtým letelo inkriminovanou oblasťou. Ruské médiá poukázali aj na podobné lakovanie ruského špeciálu a stroja Malaysia Airlines. Moskva sa k veci nevyjadrila.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri požiari nemocnice zahynulo šesť novorodencov

Pri požiari nemocnice zahynulo šesť novorodencov

DNES - 17:02Zahraničné

Šesť novorodencov zahynulo pri požiari nemocnice v indickej metropole Naí Dillí.

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

Pri havárii historického stíhacieho lietadla Spitfire zahynul pilot

DNES - 7:49Zahraničné

Pilot britského Kráľovského letectva zahynul v sobotu pri havárii historického stíhacieho lietadla Supermarine Spitfire na východe Anglicka.

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

Macron: Ruský útok na hypermarket v Charkove je neprípustný

DNES - 6:29Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil sobotňajší ruský útok na hypermarket v ukrajinskom meste Charkov, pri ktorom zahynulo najmenej šesť osôb, ako "neprípustný".

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

Požiar v zábavnom parku si vyžiadal najmenej 27 mŕtvych

DNES - 6:05Zahraničné

Najmenej 27 ľudí, väčšinou detí, zahynulo po tom, ako v zábavnom parku v západoindickom meste Rádžkot v štáte Gudžarát vypukol v sobotu mohutný požiar.

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

Izrael chce obnoviť rozhovory zamerané na prímerie a prepustenie rukojemníkov

VČERA - 18:06Zahraničné

Izraelská vláda údajne má úmysel obnoviť rokovania zamerané na dosiahnutie dohody o prepustení rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy.