• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
14°Bratislava

Prosciutto: Rýchle, zdravé a dostupné...

  • 18:00 19.07.2014
  • BRATISLAVA
Prosciutto: Rýchle, zdravé a dostupné...

Ozajstný taliansky zázrak alebo aj najlepšia sušená šunka na svete.  Prečítajte si o tom, čo sa nám v prosciutte skrýva.

„Pán kolega, dostala sa Vám do rúk najlepšia sušená šunka na svete Prosciutto Di Parma, ako CHOP. Výroba tejto šunky má hlboké historické korene a trvá viac ako 12 mesiacov, konzervuje sa len morskou soľou a vyrábať sa môže len z ošípaných z vymedzeného regiónu za osobitých históriou preverených klimatických podmienok. Samozrejme, vo svete sa vyrába veľké množstvo tzv. prosciutto, majú inú históriu, niektoré sú chránené iné nie a samozrejme už obsahujú konzervačné látky - väčšinou dusičnan sodný a iné prídavné látky, ktoré skracujú proces výroby a zabezpečujú ich stabilitu...“

(Turek Peter Prof.MVDr.,PhD - vedúci katedry, vedúci ústavu hygieny a technológie mäsa)

NEZAKONZERVOVANÁ ZÁHADA

Kde bolo tam bolo, sedím si neslušne hladný u známej na návšteve keď tu zrazu mi podáva plastový obal s mojím obľúbeným mäsovým výrobkom: PROSCIUTTO. Dlho som neváhal, otváram produkt a vychutnávam. Popritom ako už býva zvykom otáčam obal, čítam zloženie....a zrazu výživovo zblednem. V zložení iba: BRAVČOVÉ STEHNO, SOĽ.

Prosciutto

Žiadna konzervačná látka ako už býva zvykom pri podobných produktoch. Nič. Bravčové stehno a soľ. 

Vŕta mi to hlavou. Predsa som mal z toho skúšku. Dokonca štátnicu. Hmmm...sadám za počítač a píšem email osobe, ktorá u nás na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach má k tomu asi najviac čo povedať. Odpoveď mi prišla expresne obratom (začo pánovi profesorovi veľmi pekne ďakujem). Vidíte ju vyššie. 

MORÁL PRÍBEHU

Žijeme v zhone. Momentálne konkrétne ja osobne si z časového hľadiska nedokážem robiť vlastné mäsové výrobky. Jednoducho ak chcem študovať, pracovať, trénovať, trénovať iných, starať sa výživovo o seba, starať sa výživovo o iných a popri tom ešte čo to vám tu napísať...nestíham si sadiť, pestovať, chovať a vyrábať svoje výrobky. Preto ľudia ako ja sa musia spoliehať čas od času na KVALITNÉ produkty aj z bežných reťazcov. 

Čítajte: Čím sa je najvhodnejšie prejedať?

Ľudom, ktorí sa teda hneď zježia pri vyslovení slova TESCO, alebo BILLA odkazujem: „Naučte sa čítať zloženia produktov.“ 

Všade sa dá vybrať. Prosciutto bežne z obchodu (väčšinou LIDL) kupujem už pár rokov a konzervanty som bral ako nutné zlo (o ich bezpečnosti či nebezpečnosti sa tu nechcem baviť). No ak tam nemusia byť - nech tam nie sú. Ak môže byť prasa z vyberanej oblasti Talianska, chované pod prísnym dohľadom a produkt chránený ochranným označením so zárukou kvality – nech sa tak stane.

Prosciutto

Morálom tohto krátkeho postu je teda odporúčanie na dostupný, skvelý, chutný a ja verím, že zdraviu prospešný a nutrične nabombovaný produkt (viď priloženú foto), ktorého výroba ma dlhú históriu, no v zložení nájdete dve vyššie spomínané ingrediencie. Čo si viac želať... 

Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk

P.S. Ďalším odporúčaným produktom je španielská sušená šunka „JAMÓN“. Chcete dobrý tip na unikátny darček?? Nedávno sme známemu kúpili k narodeninám celé zadné stehno a vyzeralo to famózne – ochutnať nedal (objednal som zo stránky: jamon.sk). 

P.S.2 Prosím o vašu interakciu. Budem rád za každé odporúčanie na podobné u nás dostupné produkty, no držte sa kritérií toho článku: BEZ KONZERVANTOV (aj ja konzumujem šunku z LIDLU s konzervantom no tentokrát poďme o level vyššie).

P.S.3 Zdržte sa rovnako príbehov, mýtov a legiend, že jedna babka rozprávala, že kedysi ktosi kdesi z Kecepekľan sušil doma podobné produkty. Chcem fakty. Chcem dostupnosť. 

P.S.4 Prikladám aj priam epické propagačné video s popisom procesu výroby tejto šunky (nájdete aj v angličtine no v taliančine to má ten správny šmrnc). Po jeho zhliadnutí sa budú aj vegetariánom zbiehať slinky. Ja ho chcem púšťať deťom miesto rozprávky na dobrú noc. 

Ďalšie články od autora:

Tuk - koľko váži ideálno?

Ako vyprážať zdravšie?

Acai berries, zdravie z pralesa - detoxikuje a očisťuje, aj naše peňaženky

Zdroj: Radovan „RadyActive“ Gergeľ, Info.sk, Foto: Youtube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

VČERA - 19:42Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.

Grapefruit je zdravý, ale nie pre každého. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť

Grapefruit je zdravý, ale nie pre každého. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť

7:52 16.05.2024Zdravie

Citrus nabitý antioxidantmi môže niektorým ľuďom uškodiť.

Ako rozpoznať rakovinu žlčových ciest: Tieto príznaky si mnohí zamieňajú za bežné tráviace problémy

Ako rozpoznať rakovinu žlčových ciest: Tieto príznaky si mnohí zamieňajú za bežné tráviace problémy

21:23 13.05.2024Zdravie

Rakovina žlčových ciest je jednou z najzákernejších foriem rakoviny.