• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Potréningové zásady. Nerobte chyby amatérov!

  • 18:00 15.07.2014
  • BRATISLAVA
Potréningové zásady. Nerobte chyby amatérov!

Vrátite sa domov po tréningu a ani netušíte, že sa možno voči svojmu telu dopúšťate chýb aj vtedy, keď sa práve nepotíte. Tu sú zásady, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste si nenarobili problémy.

Nedotiahnuté cvičenie

Dajte telu čas, aby sa jeho tepová frekvencia a krvný tlak vrátili k normálnym hodnotám prirodzene. Kardiom znížite nielen riziko zranenia, no zakončením cvičenia chôdzou, poklusom či ľahkým aerobikom sa vaše životne dôležité orgány postupne vrátia na stupeň odpočinku. Telo si tak lepšie zvykne na svalovú záťaž a ľahšie sa prispôsobia i pľúca.

Video: Tabata. Dokonalé telo a kondícia za 4 minúty!

Na strečing nie je čas

Dobre známa svalovica je síce súčasťou cvičenia, no môže vás trápiť minimálne, ak bezprostredne po cvičení doprajete telu chvíľočku strečingu. Poriadne a precízne ponaťahujte všetky svalové partie, ktorým ste sa pri tréningu venovali. Zníženie ich bolesti pre vás znamená, že môžete opäť s chuťou cvičiť.

Čítajte: Chcete krásne telo? Vyhnite sa najčastejším chybám!

Sprcha počká

Robíte chybu! Ak sa dlhšie neumyjete, pot na koži začína rozmnožovať baktérie a vám sa na koži objavia vyrážky. Tak, už viete prečo je v posilňovni aj sprcha? Treba ju využiť a nezabudnite si so sebou šľapky. Človek nikdy nevie.

Spotené oblečenie

Po dobrom cvičení sa určite zapotíte a je to vidieť a cítiť aj na vašom oblečení. Ani tak nejde o silu vášho dezodorantu a estetické záležitosti, ako o vaše zdravie ak sa neprezlečiete. Oblečenie zadržiava vlhkosť a ak ho máte na sebe dlho, môžete si privodiť nepríjemné kvasinkové infekcie.

Čítajte: Ako schudnúť do plaviek? Poznáme účinné tipy!

Deficit výživy

Rovnako ako je pred tréningom dôležité prijať sacharidy, aby sme počas cvičenia nezívali a mali dostatok energie (samozrejme nemyslíme jednoduché cukry), aj po tréningu je potrebné telu doplniť chýbajúce živiny na podporu rastu svalovej hmoty. Ideálne je do hodiny po cvičení prijať bielkoviny a sacharidy napríklad v podobe bieleho jogurtu s orechmi a ovocím.

Pozvanie na pohárik

Stretli ste po ceste z tréningu známeho a pozval vás na pohárik? To snáď nie! Odmietajte! Robíte to predsa pre seba a ak si doprajete alkohol, na výsledky môžete rovno zabudnúť a pot ste potili úplne zbytočne. Navyše hrozia i zdravotné riziká. Alkohol po tréningu spomaľuje regeneráciu svalov a koledovali by ste si dokonca aj o vznik krvných zrazenín. Siahnite po čistej vode!

Prebdená noc

Telo potrebuje nočný spánok, aby sa dokázalo dostatočne zregenerovať, nehovoriac o výdatnom spánku po cvičení. V tomto prípade je pre budovanie pevného svalstva ešte nevyhnutnejší. Ak plánujete piatkový celonočný výjazd, cvičenie radšej preložte!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, womenshealthmag.com, popsugar.com Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

VČERA - 6:47Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.