• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
13°Bratislava

Nechty pod lupou. Čo prezradia tie vaše?

  • 19:00 21.07.2014
  • BRATISLAVA
Nechty pod lupou. Čo prezradia tie vaše?

Nechty dokážu byť zrkadlom vnútorného zdravia organizmu. Ich vzhľad môže veľa napovedať o stave našich orgánov. Naučte sa rozpoznať, kedy je liečba nevyhnutná!

Nechty sú už tisíce rokov výbornou pomôckou pri stanovení diagnózy v čínskej medicíne. Ich stav sa kontroluje pohľadom spredu a zhora. Všímajte si ich farbu, štruktúru a vzhľad nechtovej plochy. Rovnako dôležitá je aj zdravo vyzerajúca koža, ktorá necht lemuje.

Na našich nechtoch sa prejavia najmä choroby pečene, pľúc či srdca. Nemusíte sa hneď ľakať a hľadať na nich drobné nedostatky. Ak sú však výrazné a pretrvávajú, zbystrite pozornosť a navštívte lekára! Niektoré z nich by ste totiž rozhodne nemali ignorovať!

Čítajte: Rýchlejší rast a zdravé vlasy s TOP 10 potravinami

Tmavnúce nechty

Zdá sa vám, že vaše nechty stmavli? Môže ísť o prirodzené pigmentové zmeny podobné pehám na pokožke. Ak však spozorujete tmavý pruh pozdĺž nechtu smerujúci od kožky k špičke, môže to znamenať závažnú formu rakoviny nazývanú melanóm.

Modrasté lôžka

Ak sa na vašom nechtovom lôžku objaví modrasté zafarbenie, do vašich prstov sa možno dostáva málo okysličenej krvi. Vážnym dôvodom je narušená funkcia krvného obehu. Tá môže byť príčinou nesprávnej činnosti pľúc, ich zápalu alebo ochorení srdca.

Blednúce nechty

Zdajú sa vám vaše nechty belšie ako boli? Nepodceňujte tento príznak a navštívte lekára. Stav vašej pečene môže byť vážny. Bledé nechty sa objavujú aj u ľudí s nedostatkom výživy a tiež u diabetikov.

Zažltnuté nechty

Najčastejšie sú na príčine plesne. Liečbu mykózy rozhodne neodkladajte! Ak dôjde k jej zhoršeniu, spôsobíte si oveľa nepríjemnejšie starosti. Neskôr totiž dochádza k zasiahnutiu nechtového lôžka a necht následne rastie poškodený.

Tenké nechty či priehlbinky

Nechty ako papier, lámanie a navyše zvlnený povrch? Takýto stav nechtov je najčastejšie spojený s chudokrvnosťou. Spôsobuje ju nedostatok železa a červených krviniek. Lámavosťou sa prejavujú i poruchy štítnej žľazy a naopak zhrubnutie povrchu nechta môže znamenať začínajúce kožné ochorenie, psoriázu. 

Vypuklé pásy

Pásy po dĺžke prirodzene prichádzajú s vekom a sú prejavom starnutia. Koreň nechtu totiž pod pokožkou začína vysychať. Pásy po ich šírke môžu byť následkom prežitej traumy, dlhodobého stresu, choroby alebo metabolickej poruchy. Po istom čase by sa mal ich zdravý vzhľad vrátiť.

Čítajte: Problémy s pokožkou? Zhoršujú ich tieto jedlá

Dajte si lakovaciu pauzu!

Nechty sú predsa len tvorené živými tkanivami a preto je potrebné dodať nášmu organizmu oddych aj v podobe lakovacej pauzy. Neustále lakovanie ich môže vysušiť, stanú sa krehkejšími a náchylnejšími na lámanie, a to pre nedostatok kyslíka, nehovoriac o aplikovaní gélov. Dajte si pozor, aby ste po ich neustálom používaní nebojovali s ťažkosťami v podobe infekcií!

Pikošky pre dámy

  • Maľovanie nechtov siaha až do starovekého Egypta. Tmavé farby si na ne nanášali predstavitelia najvyšších vrstiev a boli tak jedným zo znakov spoločenského postavenia.
  • Lak na nechty v Antike obsahoval výživný včelí vosk, vyrábal sa z vaječných bielkov a použité farbivá boli čisto prírodné.
  • Elegantný vzhľad nechtov prostredníctvom dobre známej a obľúbenej francúzskej manikúry umožňoval členom francúzskej šľachty odlíšiť sa od nižšej triedy.
  • Najdrahší lak na nechty stojí 250 000 dolárov. Vyrobila ho diamantová spoločnosť Azature a obsahuje 267 čiernych diamantových karátov.
Zdroj: Info.sk, BD, zena.cz, womenshealthmag.com, ailymakeover.com Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

Toto dochucovadlo zvyšuje riziko rakoviny žalúdka o takmer 40%

VČERA - 19:42Zdravie

Dochucovanie jedál môže mať za následok vyššiu pravdepodobnosť rakoviny.

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

Zázračné kolagény a vitamíny alebo strata peňazí? Tieto doplnky užívate zbytočne

19:33 17.05.2024Zdravie

Niektoré doplnky stravy skutočne pomáhajú zdraviu, iné sú len stratou peňazí.

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

Video: Takto sa škvrna na koži dokáže zmeniť na melanóm. Na tieto znaky si dávajte pozor

20:07 16.05.2024Zdravie

Zábery ukazujú vývoj nebezpečného melanómu kože.

Grapefruit je zdravý, ale nie pre každého. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť

Grapefruit je zdravý, ale nie pre každého. Títo ľudia by sa mu mali vyhnúť

7:52 16.05.2024Zdravie

Citrus nabitý antioxidantmi môže niektorým ľuďom uškodiť.

Ako rozpoznať rakovinu žlčových ciest: Tieto príznaky si mnohí zamieňajú za bežné tráviace problémy

Ako rozpoznať rakovinu žlčových ciest: Tieto príznaky si mnohí zamieňajú za bežné tráviace problémy

21:23 13.05.2024Zdravie

Rakovina žlčových ciest je jednou z najzákernejších foriem rakoviny.