• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
23°Bratislava

Olivový olej - tomuto sa vyhnite!

  • 19:00 16.07.2014
  • BRATISLAVA
Olivový olej - tomuto sa vyhnite!

Olivový olej dokáže predĺžiť náš život. Musíme s ním ale správne zaobchádzať. V opačnom prípade sa jeho zdravotné benefity strácajú.

V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame užitočné rady ako ho používať a ktorý si vybrať.

Teplo a slnko

Svetlé sklo a plastová fľaša sú najväčšími nepriateľmi kvality vášho oleja. Aby oleje zostali neporušené vplyvom slnka a vzduchu, kupujte ich len v tmavých zelených alebo hnedých sklenených fľašiach. V opačnom prípade si môžete zdravotne viac uškodiť ako pomôcť.

Blízky zdroj tepla ani vystavenie priamemu slnečnému svetlu olejom vôbec neprospievajú. Teplo totiž spôsobuje, že sa v ich začínajú rozkladať prospešné polyfenoly. Chuť a aróma sa tým výrazne zmenia a vitamíny sa strácajú. Najlepšie miesto preň, podobne ako pre väčšinu vašich potravín, bude vaša špajza. 

Čítajte: Nebezpečenstvo ukryté v plastoch

Na farbe nezáleží

Ďalšou chybou súdenia kvality olivového oleja je skúmanie jeho farby. Tá je však len indikátorom časového odstupu medzi zberom a lisovaním. Môžete tak natrafiť na jeho svetlozelenú až po zlatožltú farbu a kvalitou sa pritom vyrovnajú.

Znehodnotenie prehriatím

Ak olivový olej zahrejete na vysoké teploty, znehodnotíte jeho prirodzené antioxidanty. Tento druh oleja tak nie je určený na tepelnú úpravu každého jedla. Svoje hodnoty stráca pri zahriatí nad 180°C.

Extra panenský olivový olej je určený výlučne na studenú kuchyňu. Jeho aromatické vlastnosti a jemná chuť by sa vplyvom tepla vytratili.

Aký olej kúpiť?

Stojíte pred regálom s fľašami rôznych značiek a cenových kategórií olejov a neviete sa rozhodnúť, ktorý si vziať domov? Určite sa oplatí investovať do extra panenského pre vynikajúcu jemnú chuť vašich šalátov a zíde sa vám i obyčajnejší, rafinovaný olivový olej na bežnú prípravu jedál - ako sme už vyššie uviedli, do 180°C a samozrejme dbajte na balenie, ktoré neznehodnocuje jeho kvalitu! Ak by ste chceli trošku zmeniť chuť, v niektorých predajniach objavíte i olivové oleje s nádychom korenia či ovocia.

Pozor na trvanlivosť!

Premýšľate či nekúpiť radšej veľké balenie, aby vám doma dlhšie vydržalo? Dajte si pozor! Záruka kvality olivového oleja je 24 mesiacov od jeho výroby. Ak ste nebodaj objavili zabudnutú fľašu, ktorú ste kupovali ani nepamätáte, do koša s ňou! Starý olej by mohol vaše jedlo znehodnotiť nepríjemnou chuťou a olej po záruke samozrejme stráca i svoje zdravotné výhody.

Čítajte: Oil pulling. Elixír života existuje!

Zdravotné výhody olivového oleja

Tisícky štúdií uskutočnených za posledných 50 rokov dokázali množstvo zdravotných benefitov olivového oleja.

Olivový olej tvorí základ stravy populácie žijúcej  v juhoeurópskom Stredomorí. V porovnaní s ostatnými (najmä západnými) národmi sa preukázala ich nižšia úmrtnosť v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení.  

Jeho milovníkom tak pomáha predlžovať život, znižuje riziká vzniku srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku či cievnych mozgových príhod. Pravidelný príjem olivového oleja pomáha znižovať i zápaly, riziko vzniku trombózy, depresie, rakoviny prsníka. Starší ľudia môžu vďaka nemu predísť riziku mŕtvice a Alzheimerovej chorobe. Dokazujú to dlhoročné lekárske výskumy

Obsahuje takzvané mononenasýtené mastné kyseliny, považované pre ľudský organizmus za zdraviu veľmi prospešné tuky.

Vedeli ste že:

Gréci konzumujú v priemere 24 litrov olivového oleja na osobu za rok. Grécko je tak krajinou so svetovo najvyšším denným príjmom tejto suroviny na osobu. Obľubujú ho i Taliani a Španieli, no ich ročná spotreba sa pohybuje "len" od 13-15 litrov. 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, medicalnewstoday.com, womenshealthmag.com, zahr Foto: SXC
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 jedál, z ktorých najrýchlejšie starne mozog: Druhý bod vás prekvapí!

7 jedál, z ktorých najrýchlejšie starne mozog: Druhý bod vás prekvapí!

DNES - 15:24Zdravie

Príznaky starnutia mozgu, ako je mozgová hmla a zabúdanie, sa neraz spájajú s nevhodnou stravou. Ktoré jedlá k nim najviac prispievajú?

Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

Bellova obrna: Na tieto príznaky si musíte dávať pozor

19:55 06.06.2023Zdravie

Ochrnutie svalov tváre nemusí súvisieť len s mŕtvicou.

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

18:48 05.06.2023Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?