• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
16°Bratislava

Európske vlády nerobia dosť pre potláčanie xenofóbie

  • 8:40 06.07.2014
  • BRATISLAVA
Európske vlády nerobia dosť pre potláčanie xenofóbie

Európske vlády často ignorujú zločiny páchané na jednotlivých menšinách a nerobia dosť pre boj s týmto fenoménom. V najnovšej správe na to upozorňuje ľudskoprávna organizácia Minority Rights Group (MRG) so sídlom v Londýne.

Najzávažnejšia situácia v tomto smere panuje v Bulharsku, Francúzsku, Grécku, Gruzínsku,. Maďarsku, Rusku, Turecku, na Ukrajine a vo Veľkej Británii. Najčastejšie zasiahnuté skupiny v regióne predstavujú žiadatelia o azyl, migranti, utečenci a dlhodobo usadené menšinové obyvateľstvo ako Židia, moslimovia a Rómovia.

Prejavy nenávisti sú súčasťou každodenného života

"Prejavy nenávisti a zločin z nenávisti sú súčasťou každodenného života mnohých menšín v celej Európe", povedal Carl Soderbergh, riaditeľ pre politiku a komunikáciu v MRG. "A nečinnosť európskych vlád môžu páchatelia vnímať ako zelenú pre ich ďalšie správanie," dodal.

V mnohých krajinách z dopadu svetovej finančnej krízy z roku 2008 a z vládnych úsporných opatrení vinili migrantov a etnické a náboženské menšiny. To sa premietlo do zvýšenej miery násilia a nenávisti voči nim.

Štyri členské krajiny EÚ zbierajú dáta v tejto oblasti

Viaceré krajné pravicové skupiny v národných parlamentoch, napr. v Grécku a Maďarsku, sa stotožnili s protiimigračnou, protirómskou a antisemitskou rétorikou. Niektoré krajné pravicové skupiny sú napojené na polovojenské milície a skupiny občianskej domobrany, ako napríklad Zlatý úsvit v Grécku a Jobbik v Maďarsku.

Podľa MRG úroveň násilia, obťažovania a verbálnych útokov v celej Európe poukazuje na fakt, že všetky vlády by mali nenávistné prejavy a zločiny z nenávisti brať vážne. Nedostatok konania zo strany vlád, napríklad pri úplnom zbere dát, zostavovaní správ alebo publicite v rôznych prípadoch, dáva nenávisti určitú podobu legitimity. V súčasnosti len štyri členské štáty EÚ zbierajú a publikujú úplné dáta v tejto oblasti.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

DNES - 12:45Zahraničné

Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

DNES - 12:36Zahraničné

Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu

DNES - 11:26Zahraničné

Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia

DNES - 11:14Zahraničné

Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov

DNES - 11:12Zahraničné

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.