• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Cameron neuspel, lídri Únie nominovali Junckera za šéfa EK

  • 19:25 27.06.2014
  • BRUSEL
Cameron neuspel, lídri Únie nominovali Junckera za šéfa EK

Lídri Európskej únie v piatok na zasadnutí Európskej rady nominovali za nového šéfa Európskej komisie (EK) dlhoročného luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.

Stalo sa tak napriek silnému odporu zo strany Británie, ku ktorej sa pridalo aj Maďarsko. O nominácii informoval na Twitteri stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Juncker nahradí vo funkcii šéfa EK Josého Manuela Barrosa. Junckera musí vo funkcii schváliť Európsky parlament, kde je hlasovanie naplánované na 16. júla.

Cameron nezískal dostatočnú podporu proti Junckerovi

Mnohí lídri vyjadrili nesúhlas s Cameronom ako napríklad belgický premiér Elio di Rupo, ktorý povedal, že Británia nemôže blokovať 26 či 27 krajín, ktoré s Junckerom súhlasia.

Fínsky premiér Alexander Stubb trvá na tom, že Británia je dôležitý partner, ktorý tlačí na reformy a otvorenejšiu ekonomiku, no varoval, že krajina, ktorá dováža polovicu zo svojho exportu do krajín únie, by nemala tak ľahko flirtovať z jej opustením.

"Myslím si, že v Spojenom kráľovstve sa niektorí ľudia musia prebudiť a zacítiť kávu: Európska únia je veľmi dobrá vec pre Spojené kráľovstvo," povedal. "Veľká Británia je dôležitý partner v EÚ," povedala dánska premiérka na okraj piatkového summitu EÚ. "Som presvedčená, že Spojené kráľovstvo potrebuje Európu a Európa potrebuje, aby bolo jej súčasťou."

Juncker stál na čele Luxemburského kráľovstva s polmiliónovým obyvateľstvom takmer dve desaťročia. Zohral tiež zásadnú úlohu pri tvorbe euromeny a viedol skupinu ministrov financií euroskupiny počas finančnej krízy, ktorá ohrozovala existenciu eura. Ak ho lídri EÚ nominujú za predsedu EK, bude potrebovať podporu Európskeho parlamentu, v ktorom, ako sa zdá, už podporu oboch najväčších politických blokov - socialistov aj ľudovcov- má.

Po nominácii Junckera robí EÚ Británii ústupky

Lídri Európskej únie sľúbili Británii niektoré politické ústupky potom, čo napriek nesúhlasu premiéra Davida Camerona nominovali za nového šéfa Európskej komisie (EK) dlhoročného luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera.

Súvisiace:

Cameron a Orbán zostali osamotenými odporcami Junckera

Cameron môže prehrať boj s Junckerom, myslí si expremiér

Cameron odmieta Junckera slovami, v Únii ho nikto nevolil

Cameron Merkelovú nepresvedčil, stále podporuje Junckera

K záverom zo summitu, ktorý sa skončil v Bruseli, pripojili paragraf konštatujúci, že EÚ sa bude venovať obavám Británie z budúceho smerovania bloku. Paragraf tiež uvádza, že koncept "užších vzťahov v EÚ" zakotvený v zmluvách o únii umožní rôzny stupeň integrácie pre rôzne krajiny. Obsahuje aj prísľub, že EÚ prehodnotí proces nominácie predsedu Európskej komisie.

Za nomináciu Junckera hlasovalo 26 lídrov, proti bol len Cameron a maďarský premiér Viktor Orbán. Výsledok voľby podľa Camerona ešte sťaží udržanie Británie v EÚ. "Reforma EÚ je národným záujmom Británie," zdôraznil britský líder v piatok. Cameron sa snaží o opätovné prerokovanie vzťahu Británie s úniou a plánuje zorganizovať referendum o jej vystúpení či zotrvaní v európskom bloku v roku 2017. Budúce členstvo však bude závisieť od reformy únie.

Orbán kritizoval Úniu, odoberá právomoci národným vládam

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok kritizoval fungovanie EÚ, ktorá podľa neho odoberá právomoci národným vládam. Orbán sa tak vyjadril na pozadí sporu o meno nového predsedu Európskej komisie.

Maďarský premiér v tejto veci potvrdil, že aj naďalej odmieta nomináciu luxemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera za nového šéfa výkonného orgánu únie. Ešte viac sa mu však nepáčia takzvané "plazivé" zmeny dohôd sledujúce dosiahnutie konsenzu.

Podľa neho sú tým poškodzované národné záujmy krajín a menoval okrem iného aj Bruselom kritizované zavedenie maďarskej bankovej dane. Orbán sa vyjadril, že Budapešť týmito praktikami "veľmi trpí", a preto ich odmieta. Ako uviedol, "svojím hlasovaním chcem vyslať jasné varovanie, že musíme zotrvať pri našich národných záujmoch a Briti si myslia to isté".
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.