Španielsku princeznú budú súdiť, je podozrivá z korupcie
- 16:23 25.06.2014
- MADRID

Súd v meste Palma de Mallorca rozhodol, že Cristina de Borbón, sestra nového kráľa Filipa VI., bude čeliť obvineniam z daňového podvodu a prania špinavých peňazí. Spolu s ňou by mal byť súdený aj jej manžel.
Španielsky súd v stredu potvrdil obvinenia proti princeznej Cristine ako aj jej manželovi pre možnú korupciu. Vydláždil tak cestu bezprecedentnému procesu, ktorý môže opäť pošramotiť imidž kráľovskej rodiny.
Súd v meste Palma de Mallorca rozhodol, že Cristina de Borbón, sestra nového kráľa Filipa VI., bude čeliť obvineniam z daňového podvodu a prania špinavých peňazí.
Jej manžel Iňaki Urdangarín sa bude zodpovedať zo sprenevery viacerých miliónov eur z verejných fondov a proces sa sústredí na jeho obchody. Rozhodnutia, voči ktorým je možné pred procesom sa odvolať, nasledujú necelý týždeň po odstúpení kráľa Juana Carlosa v prospech jeho syna.
Odporúčame aj:
Španielska monarchia má nového kráľa Filipa VI.
Cieľom bolo práve očistenie škandálmi narušeného imidžu kráľovskej rodiny. Ak sa Cristina postaví pred súd, pôjde o prvý prípad súdenia pokrvného príbuzného španielskeho monarchu.
Cristinin manžel, bývalý olympionik, čelí podozreniu, že spolu s bývalým obchodným partnerom spreneveril verejné prostriedky vo výške šesť miliónov eur prostredníctvom nadácie, ktorej predsedal.
V nadácii pôsobila i Cristina, ktorá bola zároveň spoluvlastníčkou spoločnosti označenej vyšetrovateľmi za prostriedok prepierania spreneverených peňazí. Žalobu proti Cristine podala krajne pravicová nátlaková skupina Manos Limpias (Čisté ruky).

Trump zvažuje premenovať Perzský záliv, Irán túto úvahu odsúdil
Americký prezident Donald Trump v stredu povedal, že zvažuje zmenu názvu Perzského zálivu.

Si sa stretol s Putinom, hovorili o spolupráci aj o druhej svetovej vojne
Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval vo štvrtok na oficiálnu návštevu Moskvy pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny a stretol sa s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža
Kardináli ani v druhý deň konkláve nezvolili nového pápeža.

Donald Tusk požiadal Nemecko o predĺženie misie systémov Patriot v Poľsku
Predseda poľskej vlády Donald Tusk požiadal nemeckého kancelára Friedricha Merza o zváženie predĺženia misie systémov protivzdušnej obrany Patriot.

India a Pakistan hlásia ďalšie obete, Islamabad zneškodnil 12 indických dronov
Pokračujúce boje medzi Indiou a Pakistanom si na indickej strane vyžiadali najmenej 14 obetí a 59 zranených.