Juhokórejský vojak zastrelil kolegov, odmieta sa vzdať
- 12:28 22.06.2014
- SOUL

Juhokórejského vojaka, ktorý v sobotu večer (miestneho času) zabil piatich členov svojej jednotky, v nedeľu obkľúčili príslušníci špeciálnych jednotiek.
Mladík sa však zatiaľ odmieta vzdať. Po jeho krvavom čine bezpečnostné zložky spustili intenzívne pátranie, do ktorého zapojili aj vrtuľníky. Napokon ho našli ukrytého neďaleko školy asi desať kilometrov od základne, kde s pomocou granátov a samopalu zabil svojich kolegov.
Na mieste činu sú údajne aj mladíkovi rodičia. Tí sa svojho syna snažia presvedčiť, aby zložil zbrane, ten to ale odmieta.
Podozrivý vrah nie je profesionálnym členom juhokórejskej armády, ale len brancom vykonávajúcim povinnú vojenskú službu. Svoj čin zatiaľ z nejasných príčin vykonal na základni v blízkosti ostro stráženej hranice so Severnou Kóreou. Juhokórejské ministerstvo obrany sa už za incident ospravedlnilo.
Podobné tragédie v jednej z najpočetnejších armád sveta sa pritom stali aj v minulosti. V roku 2011 člen juhokórejského námorníctva zastrelil štyroch svojich kolegov neďaleko námornej hranice so Severnou Kóreou a následne sa pokúsil odpáliť s pomocou granátu.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.