Ropa zdražela po útoku militantov na irackú rafinériu

Ceny ropy Brent v stredu vzrástli, keď ich podporili obavy o bezpečnosť exportu z Iraku, kde militanti bojujúci s centrálnou vládou zaútočili na najväčšiu rafinériu v krajine.
Federálny úrad pre energetiku (EIC) informoval, že zásoby v týždni končiacom sa 13. júna klesli iba o 579 tisíc barelov, čo bolo oveľa menej ako úbytok 5,7 miliónov barelov, ktorý hlásila deň predtým správa Amerického ropného inštitútu.
Súvisiace:
Ropa Brent dosiahla najvyššiu cenovú úroveň
Ceny ropy Brent vzrástli o 81 centov na 114,26 USD za barel, čo bola najvyššia úroveň od 6. septembra. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 39 centov na 105,97 USD za barel.
Ceny zlata v stredu posilnili, keď Federálny rezervný systém (Fed) v USA naznačil, že úrokové sadzby môže v budúcom roku zvyšovať rýchlejším tempom, než sa čakalo.
Svetová ekonomika sa zotavuje
Fed zároveň zhoršil výhľad tohtoročného rastu americkej ekonomiky na 2,1 až 2,3 percenta zo skoršie prognózovaných zhruba 2,9 percenta. Centrálna banka však zopakovala, že najväčšia svetová ekonomika celkovo pokračuje v zotavovaní, čo obmedzilo dopyt po zlate ako bezpečnej investícii.
Na záver svojho dvojdňového zasadnutia Fed tiež v súlade s očakávaniami obmedzil nákupy dlhopisov o ďalších 10 miliard USD na 35 miliard USD.
Spotová cena zlata bola o 18:34 GMT na úrovni 1 273,40 USD za uncu, čo bolo o 0,2 percenta viac ako záverečná hodnota z utorka. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 70 centov na 1 272,70 USD za uncu.

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky
Meteorológovia očakávajú na Slovensku prvý letný deň, objaviť sa však môžu aj búrky.

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie
Pre časť Slovenska vydali varovanie.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice
V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel
Polícia pátra po neznámom útočníkovi.

Aktivisti varujú: Toto plánuje správa TANAPu v blízkosti chodníkov
Iniciatíva My sme les tvrdí, že Správa Tatranského národného parku plánuje prikrmovať zver na takmer 50 lokalitách, pričom niektoré krmoviská sa nachádzajú len 50 metrov od turistických chodníkov a cyklotrás.