• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
13°Bratislava

Slováci môžu na dovolenkách míňať viac, najmä mimo eurozóny

  • 8:08 16.06.2014
  • BRATISLAVA
Slováci môžu na dovolenkách míňať viac, najmä mimo eurozóny

Veľký rozdiel je však v tom, kam Slovák vycestuje. Kým napríklad v Tunisku si za svoje eurá nakúpi až o 65 percent tovarov a služieb viac ako doma, vo Veľkej Británii je to naopak, až o 45 percent menej.

Slovák si môže v dovolenkových destináciách za svoje peniaze v porovnaní s nákupmi doma dovoliť čoraz viac.

Podľa štúdie UniCredit Bank pritom pri porovnaní cenových hladín v top 15 dovolenkových destináciách predstavuje hodnota slovenskej 100-eurovej bankovky v priemere 95 eur. Znamená to, že za 100 eur si môžeme na dovolenke nakúpiť v priemere len o 5 percent tovarov a služieb menej, ako doma.

Hoci sú teda ceny v dovolenkovom zahraničí stále v priemere o niečo vyššie ako doma na Slovensku, v posledných rokoch dovolenkové zahraničie podľa UniCredit Bank pre Slovákov relatívne lacnie.

"Tento trend potvrdil aj posledný rok, v porovnaní s obdobím spred roka je dovolenkové zahraničie pre Slovákov v priemere o takmer 2 percentá lacnejšie, a to aj napriek tomu, že rast cien na Slovensku je v súčasnosti na historických minimách, v posledných mesiacoch Slovensko dokonca zaznamenalo veľmi miernu defláciu," uvádza sa v štúdii.

Najviac si turista môže dovoliť minúť v Tunisku

Cenovky pre Slovákov sa znížili najmä v neeurovom zahraničí, a to v dôsledku silného eura, najviac až o 10 percent v Turecku, ale približne o 4 až 5 percent aj v Českej republike a Maďarsku. Naopak, napríklad vo Veľkej Británii pre Slovákov ceny vzrástli až o 5 percent.

Vôbec najviac si za svoje peniaze môže pritom z hodnotených dovolenkových destinácií Slovák dovoliť v Tunisku. Podľa prepočtov UniCredit Bank si tam za 100 eur nakúpi až o 65 percent viac tovarov a služieb ako doma.

V Bulharsku je to o 53 percent viac a v Egypte o 47 percent viac. Viac ako doma si môže dovoliť aj v Maďarsku, Turecku a Českej republike.

Najdrahšia je pre Slovákov Veľká Británia

Na opačnom konci rebríčka je Veľká Británia. Ak sa tam Slovák vyberie, za svojich 100 eur si toho dopraje až o 45 percent menej, ako doma. Podobné to je aj v susednom Rakúsku a o vyše 40 percent menej ako doma si zaobstaráme aj vo Francúzsku.

Len o niečo viac si môžeme dovoliť v Taliansku, Nemecku, Izraeli a v Španielsku. O 25 percent menej ako doma nakúpime tovarov a služieb aj v Grécku.

Ceny v obľúbenom Chorvátsku sú pre Slovákov porovnateľné. Podľa prepočtov UniCredit Bank si tam doprajeme iba o 2 percentá menej, ako doma.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

DNES - 18:07Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

DNES - 12:53Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

VČERA - 21:28Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

VČERA - 21:18Ekonomické

Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

VČERA - 21:13Ekonomické

Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.