• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
28°Bratislava

Jaruzalski bude pochovaný skromne a bez pôct hlavy štátu

  • 15:01 28.05.2014
  • VARŠAVA
Jaruzalski bude pochovaný skromne a bez pôct hlavy štátu

Posledný prezident komunistického Poľska Wojciech Jaruzelski, ktorý v nedeľu zomrel vo veku 90 rokov, bude pochovaný bez pôct prislúchajúcich zosnulým hlavám štátu, rozlúčka by však mala mať napriek tomu povahu štátneho pohrebu.


Informovala o tom v stredu kancelária súčasného prezidenta Bronislawa Komorowského, ktorá dohliada na prípravy obradu, pričom zrejme uspokojila mnohých Poliakov označujúcich Jaruzelského za posluhovača Sovietov.

Úmrtie bývalého generála rozprúdilo v Poľsku vášnivú debatu o jeho úlohe v dejinách krajiny a výsledná podoba pohrebu predstavuje kompromis medzi predstavami sympatizantov a odporcov.

Pohreb bude skromný

Jaruzelského pochovajú v piatok na vojenskom cintoríne vo varšavskej časti Powazki. "Pohreb bude mať štátny charakter, pretože ťažko by bolo pochovať bývalého prezidenta nejakým iným spôsobom," povedal prezidentský poradca Tomasz Nalecz v rozhovore pre stanicu Radio ZET.

Zároveň však bude "tak skromný, ako len pohreb vojaka môže byť". Prezident Komorowski sa v piatok zúčastní na zádušnej omši za Jaruzelského, zatiaľ čo účasť na samotnom pohrebe zatiaľ nepotvrdil. Poľský premiér Donald Tusk oznámil, že na pohreb nepríde, keďže činy zosnulého hodnotí "rozhodne záporne".

Jaruzelski zomrel dva týždne po zverejnení informácií, že prekonal mŕtvicu a nachádza sa vo vážnom stave. Bývalý vojenský a politický funkcionár bol opakovane hospitalizovaný aj v uplynulých rokoch, a to so závažnými ochoreniami vrátane zápalu pľúc a rakoviny.

Odporúčame aj:

Zomrel posledný komunistický diktátor Jaruzelski


Bol posledným vodcom komunistického Poľska

Vzhľadom na jeho zdravotný stav ho nemohli súdiť za krvavé potlačenie protivládnych protestov v roku 1970 ani za rozhodnutie z roku 1981 vyhlásiť v Poľsku výnimočný stav, ktorý bol namierený proti aktivitám hnutia Solidarita pod vedením neskoršieho poľského prezidenta Lecha Walesu.

Generál bol v rokoch 1981 až 1989 posledným vodcom komunistického Poľska, až kým neodstúpil, aby umožnil prechod krajiny k demokracii a vypísanie demokratických volieb.

Okrem toho bol aj posledným vrchným veliteľom komunistickej Poľskej ľudovej armády. V krajine ho vnímajú kontroverzne a časť Poliakov sa na neho pozerá ako na zradcu.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

Raketu Falcon 9 uzemnili po tom, ako došlo k zničeniu satelitov Starlink

DNES - 13:38Zahraničné

Americký Federálny úrad pre letectvo uzemnil pracovnú raketu Falcon 9 spoločnosti SpaceX po tom, ako k jednej z nich došlo v kozme k deštrukcii a k zničeniu nákladu družíc Starlink.

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

Baldwinovi právnici požadujú zastavenie procesu v kauze smrti kameramanky

DNES - 6:33Zahraničné

Proces s americkým hercom Alecom Baldwinom bol v piatok nečakane prerušený do pondelka po tom, ako sudkyňa Mary Marlowe Sommerová súhlasila s tým, že posúdi žiadosť jeho právnikov o stiahnutie obvinení.

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

Scholz: Americké rakety v Nemecku majú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok

DNES - 6:17Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok opäť odmietol obavy, že plánované rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu v Nemecku by mohlo viesť k zvýšeniu napätia s Ruskom.

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

Rybári sa napili z fliaš vylovených z mora, päť z nich zomrelo

VČERA - 20:08Zahraničné

Najmenej päť rybárov zo Srí Lanky zomrelo po tom, ako vypili obsah fliaš nájdených počas plavby na mori, uvádzajú miestne médiá. TASR informuje na základe správ televízie BBC a denníka The Independent.

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

Nemecká vláda: Nenecháme sa zastrašiť plánmi Ruska zabiť riaditeľa Rheinmetallu

VČERA - 18:09Zahraničné

Nemecká vláda v piatok uviedla, že Berlín berie správy o sprisahaní s cieľom zavraždiť šéfa zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall vážne a nenechá sa zastrašiť Ruskom.